Európában nem rossz a hangulat, a főbb tőzsdeindexek 0,2-0,6 százalék körüli mértékben mennek fel csütörtökön. A tegnapi amerikai infláció nagyon picit kedvezőbb volt az elemzői várakozásoknál, 4,9 százalék lett 5,0 helyett. A maginfláció pedig pontosan annyi lett, amennyire az elemzők várták (5,5).
Összességében jó hatással volt mindez az amerikai részvénypiacra, átmeneti hullámzás után a részvények többsége pluszban tudott zárni. Főleg a technológiai papírok javultak, miközben az ipari részvények Dow Jones indexét főleg az energiaipar rossz teljesítménye húzta le mínuszba.
A 0,1 százalékkal csökkenő BUX indexet az OTP és a Magyar Telekom 0,2 százalékos, valamint a Richter 0,4 százalékos süllyedése húzza vissza. Eközben a Mol 0,3 százalékkal emelkedik.
Jelentett a Magyar Telekom, a Masterplast és a Graphisoft Park. Az első fogadtatását inkább vegyesnek nevezhetjük, a Masterplastot az építőipar visszaesése sújtja, az ingatlancég viszont rekordokat döntögetett.
370 alatt járt az euró
Ma délelőtt 370,50 az euró ára, 1,3 forinttal van a szerda esti szint felett. Tegnap a jó magyar és amerikai inflációs adatok nyomán 369,045 forintig süllyedt az euró ára, ami új éves csúcs. Egyszer áprilisban már volt ehhez hasonló árfolyam, de kicsit feljebb állt meg. Ez előtt pedig 2022 áprilisában volt hasonló árra példa.
A tegnapi esés után ma egy százalékkal megy fel az olaj ára. A földgáz viszont megint lefelé tart, egy százalékkal 34,60 euróra csorgott le. A tegnapi dollárgyengülést ma erősödés követi, az arany pedig fordítva, tegnap drágult, ma veszít értékéből.
Most jön a növekedés a Telekomnál?
Hozta a várakozásokat a Telekom, nagyjából a vártnak megfelelő eredményeket mutatott a negyedéves jelentés a KBC Equitas szerint.
A bevételek terén erőteljes javulás mutatkozott, míg ezt a magasabb költségek, illetve különadók ellensúlyozták.
A 195 milliárd forintos bevétel kiemelkedőnek számít a vállalatnál, ráadásul az inflációkövető díjkorrekció még csak részben éreztette hatását. Így a jövőben “akár még dinamikusabb növekedésre lehet kilátás” a brókercég szerint.
Jó-e a Magyar Telekom jelentése?
A társaság adózott nyeresége 10,5 milliárd forint volt az első negyedévben, éves szinten 43,0 százalékkal csökkent. Elemzők nyolc százalékos bevételnövekedést és 33 százalékkal csökkenő eredményt vártak – írta viszont az MTI.
Az Erste Befektetési Zrt. pedig “vegyes első negyedéves eredményről” írt, ahol “a különadó és az emelkedő energiaköltségek megették a bevétel növekedését”. A negyedéves bevétel meghaladta a konszenzust, az EBITDA a piaci várakozások és az Erste előrejelzése között volt. A nettó eredmény pedig elmaradt a becslésektől.
Lassul a fellendülés Kínában
A kínai fogyasztói infláció áprilisban két év óta a legalacsonyabbra süllyedt, miközben a termelői árak egyre mélyebb deflációba zuhannak. Ez felerősítette a vitát arról, hogy szükség van-e további politikai ösztönzőkre a gazdaság élénkítésére – írja a Bloomberg. A fogyasztói árindex a múlt hónapban mindössze 0,1 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, ami a visszafogott belföldi keresletet tükrözi. (De bázishatások is szerepet játszanak.)
A volatilis élelmiszer- és energiaköltségeket figyelmen kívül hagyó maginfláció 0,7 százalék volt. A termelői árak 3,6 százalékkal csökkentek, mélyebbre, mint amire a közgazdászok számítottak.
Óvakodj a shortosoktól!
Az indiai Adani Enterprises igazgatótanácsi ülést tart, hogy fontolóra vegye részvények eladását. A vállalat január végén már közel állt 200 milliárd rúpia (2,4 milliárd dollár) értékű részvényeladás lezárásához. Amikor is a Hindenburg Research short stratégiájú (részvényesésre játszó) befektetőcsoport publikált egy jelentést Gautam Adani milliárdos birodalmáról, amelyben csalással vádolta azt.
A részvényeladási ajánlatot akkor visszavonták. A nagyvállalat papírjai a nagy mélyrepülés után már némileg magukhoz tértek, de még mindig közel 50 százalékkal vannak lejjebb.
Megrángatták a kriptókat is
Az amerikai részvénypiachoz hasonlóan a kriptovaluták is hullámvasútra kerültek tegnap este, először fel, majd hirtelen meredeken le, majd megint fel vezetett a pályájuk. Mindezek után ma a bitcoin fél, az ether egy százalékkal esik tegnap délelőtthöz képest.
A Franklin Templeton, amely mintegy 1,4 billió dollárnyi vagyont kezel, azt tervezi, hogy egy második blokklánc-alapot is beiktat kriptopiaci kínálatába – derül ki az amerikai tőzsdefelügyelethez (SEC) benyújtott bejelentésből. A Blockchain Fund II magántőkealap lesz, amely minimum 100 ezer dolláros befektetéssel érhető el. A cég előző, 2021 végén létrehozott blokklánc-alapja is kockázati tőkére összpontosított. A Templeton tavaly a 10-15 legnagyobb digitális eszközbe való befektetési lehetőséget is bevezetett speciális, “külön kezelt számlákon” (SMA) keresztül.
Kamatemelés jöhet Nagy-Britanniában
A makacsul két számjegyű infláció ma a 12. kamatemelésre kényszerítheti a Bank of England-et, annak ellenére, hogy a kamatemelési ciklus vége is közel lehet. A befektetők arra számítanak, hogy újabb negyedpontos emelés jön 4,5 százalékra, 2008 óta a legmagasabb szintre.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.