A tegnapi nagy amerikai optimizmus és új, 30 ezer pontos Dow Jones-rekord után vegyesen állnak az európai tőzsdék. A Stoxx 600 európai mutató 0,2 százalékkal süllyed. Az amerikai határidős S&P 500 index stagnál, a Nasdaq 100 futures pedig kissé emelkedik. A Hálaadás miatt ma, szerdán közlik az amerikai munkanélküli kérelmek számát, a GDP-t, és este a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve is jön. Utóbbit kockázatnak tekintik a piacon – a veszély az, hogy a Fed túlságosan passzív marad a közeljövőben, nem folytatja a gazdaság-élénkítést.
Itthon a BUX index a reggeli pluszból 0,3 százalékos mínuszba ment át. Az OTP 0,3, a Telekom 0,9 százalékkal emelkedik, a Mol és a Richter közel egy százalékkal esik. A forint kissé gyengül, az euró 361,10.
Rengeteg volt a jó hírekből
A tőzsdéket sok pozitív behatás érte mostanában, a forgalom igen magas volt e hét elején is, annak ellenére, hogy a Hálaadás hete inkább álmosan szokott telni. (Az ünnep idén november 26-ára, azaz holnapra esik.) Nagyon örültek a piacok tegnap annak, hogy a britek már a korlátozások fokozatos lazításáról beszélnek, így tegnap elkezdték venni a légitársaságok, az utazási irodák és az olajcégek részvényeit.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Donald Trump elnök is beadta végre a derekát, és elindította az elnökség átadásának folyamatát. Három oltóanyag-gyártótól jöttek jó hírek nemrég, a vártnál erősebb amerikai gazdasági adatokat jelentettek és Janet Yellen pénzügyminiszter-jelölt megnevezése is tetszést keltett.
Miután a Dow Jones Industrial Average első alkalommal lépte át a 30 000 pontot, Donald Trump elnök jelentkezett, hogy magának tulajdonítsa a sikert. A technikai elemzők ugyanakkor figyelmeztetnek a túlzott optimizmusra, amely teljesíthetetlen elvárásokat teremthet a vállalatok számára. A Bloomberg.com a túlfűtöttség jeleként említi, hogy a Bitcoin a 2017-es csúcs közelében van, és a Tesla piaci értéke meghaladta a félezer milliárd dollárt.
Eldugják a pénzt Yellen elől?
Steven Mnuchin pénzügyminiszter tagadta, hogy bármiféle politikai indíttatás lenne benne. Ám az Egyesült Államok gazdaságának támogatását célzó programokból 455 milliárd dollár el nem költött mentőcsomag-pénzt úgy tervez elhelyezni, hogy leendő utódja, Janet Yellen (volt Fed-elnök) ne férhessen hozzá. De a Bloomberg szerint nem valószínű, hogy ez az új pénzügyminisztert megakadályozza majd, hogy a világ legnagyobb gazdaságát agresszív intézkedésekkel próbálja feléleszteni.
Meglepő lakásár-emelkedés Németországban
A koronavírus-válság ellenére a lakóingatlan-árak olyan gyorsan emelkednek Németországban, mint utoljára négy évvel ezelőtt – írja az N-Tv.de.
Júliustól szeptemberig átlagosan 7,8 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy évvel korábban. Utoljára 2016 negyedik negyedévében volt ekkora növekedés (8,4 százalék). Az előző negyedévhez képest pedig a lakások és házak 2,6 százalékkal lettek drágábbak. A felfelé mutató trendben egyhamar nem látszik változás. Sok helyen nem épült elég lakás, így a kínálat szűkös és drága - hangzott el nemrég a kölni IW gazdaságkutató intézetben. Sok intézményi befektető pedig átcsoportosította tőkéjét, és értékmegőrzés céljából vette az ingatlanokat.
Nem hisznek a törökök Erdogannak?
A török líra kalandos pályát járt be mostanában. Az euróval szemben például pár hete új történelmi mélypontra zuhant, több mint 10 lírát is kellett adni egy euróért. Azután a jegybank elnökét leváltották, a pénzügyminiszter lemondott, Erdogan elnök pedig piacbarátabb gazdaságpolitikát ígért a befektetőknek. Erre az árfolyam bezuhant 9 alá is, tehát több mint tíz százalékkal erősödött a líra.
Ennek felét azonban az utóbbi napokban vissza is adta, ma 9,475. A Bloomberg szerint kezdetben a helyi lakosság és vállalati kör használta fel arra a líraerősödést, hogy deviza-felhalmozásba kezdjen. De azután már a nagy intézményi befektetők műveletei, valamint stop-loss megbízások életbe lépése befolyásolhatták az árfolyamot. Ez hétfőn több mint másfél éve nem látott napon belüli líragyengülést okozott.
Grafikon: Bitcoin-árfolyam (Bitstamp), 2020 november 25-ig (Tradingview.com)
Csúcsra tör a bitcoin
A bitcoin árfolyama tegnap átlépte a 19 ezer dollárt is, a 2017 végi bitcoin-őrület óta először. Most épp 19 300. A napi maximuma különböző tőzsdéken más és más volt, 19 300-19 450 dollár körüli. Ugyanígy változó az is, mit tekintenek a három évvel ezelőtti történelmi csúcsnak, van, ahol 19 500 dollárt, másutt 19 666 dollárt (Bitstamp). A gyakran idézett Coinmarketcap.com oldal szerint pedig 20 089 dollár a mindenkori rekord.
Eddig csak egy olyan nap volt a történelemben, amelyen magasabb volt az ár, mint 2020. november 24-én. Mégpedig 2017. december 17-én, a történelmi rekord napján – írta a Cointelegraph. De szerintük még sohasem volt olyan jó hónapja a vezető kriptodevizának, mint ez év novembere. (Eddig mintegy 37 százalékos az emelkedés.)
Az emelkedést nagyrészt intézményi befektetők és a Paypal vásárlásainak tudják be. “Altcoin-szezonról” is beszélnek, mivel a bitcoin dominanciája csökkent, az alternatív kriptodevizák, mint az ether, pedig felülteljesítők voltak a napokban. (Utóbbi gyors ütemben lépte át az 500, majd a 600 dolláros határt.)
Hurrá, optimizmus!
Folytatódik a részvénypiacok paradox működése: miközben világszinten tombol a vírus, és hétről-hétre új rekordokat dönt a fertőzésszám, a részvénypiacok is új történelmi csúcsra emelkedtek – írja a K&H Trendmonitor.
A részvénypiac keresztülnéz a rövid távú rossz híreken, és a hosszabb távú jó hírekre fókuszál. Amely szerint 2021 második felére visszatér az életünk és a gazdaságok működése a normális kerékvágásba. A pénznyomtatás miatt likviditásban úszó piacok emelkedni akarnak, ennek alátámasztására pedig megvan a megfelelő narratíva, a vakcina reménye.
Még a 2000 körüli dot.com mánia idején sem voltak ennyire optimisták a részvénykereskedők, mint most – írja az Investing.com állandó kommentátora, Jesse Felder. Hasonlóan magas volt az általa használt hangulati indikátor a 2018 végi zuhanás vagy az idei tavaszi mélyrepülés előtt is. Így a részvénypiacok igencsak sérülékenyek, hajlamosak lehetnek egy korrekcióra.
Más források azonban – mint az amerikai AAII vagy a német Handelsblatt.com kisbefektetői felmérései – nem mutatnak extrém optimizmust.
Sok laptop kell a home office-ba
A HP és a Dell számítógépgyártók az elmúlt negyedévben profitáltak a laptopok iránti nagy keresletből, többek között az otthoni irodák felszereléséből a járvány miatt. Ez pótolta az irodai berendezések értékesítésének visszaesését.
A HP laptopértékesítése a negyedik pénzügyi negyedévben, október végéig 18 százalékkal, rekordszintre emelkedett. A teljes árbevétel egy százalékkal, 15,3 milliárd dollárra csökkent, de így is meghaladta az elemzői várakozásokat. A jövedelmezőbb nyomtatógyártásban azonban a HP-nak az eladások 3 százalékos csökkenésével kellett szembenéznie az előző évhez képest. A Dell 3 százalékkal 23,5 milliárd dollárra növelte csoportszintű eladásait. Így meghaladta az elemzői várakozásokat. Mind a HP, mind a Dell továbbra is nagy keresletre számít a laptopok iránt.
Bővül a DAX index
A német DAX indexet 30-ról 40 eleműre bővítik. Szigorítják viszont az indexbe kerülés feltételeit. A lépés egyik oka a nyári Wirecar-botrány, amelyben egy DAX-ban levő cég árfolyama esett nulla közelébe.