Főleg a kínai-amerikai ellentétek éleződésével magyarázzák a tőzsdeindexek mai süllyedését világszerte. De a koronavírus-járvány gazdasági következményei miatt is aggódnak a befektetők. Bár jöttek jó hírek is, érkezett néhány pozitív meglepetés is, például a francia és német beszerzési menedzserindexek.
A német, francia, brit tőzsdeindexek egy százalék körüli esésben vannak. Az amerikai határidős indexek is 0,6 százalékos süllyedést mutatnak. Itthon a BUX index csak 0,2 százalékkal esik, ugyanennyi az OTP gyengülése is 11 óra körül. A Mol 0,7, a Richter 0,1 százalékkal gyengül. Kissé a Magyar Telekom és az Opus is olcsóbb lett. A forint napok óta erősödik, a 348,80 forintos euró ma 50 fillérrel olcsóbb, mint tegnap. Az euró/forint azonban az utóbbi két hónapban a 349 körüli szintről rendszeresen visszapattant.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Kína itt, Kína ott
Donald Trump amerikai elnök ismét felerősítette Kína-ellenes retorikáját, azt sugallva, hogy a Kína dezinformációs és propaganda-hadjáratot folytat az Egyesült Államok és Európa ellen. Szerinte fejétől bűzlik a hal, ezúttal személyesen Hszi Csin-ping elnököt vádolta meg az akciók elrendelésével.
A Bloomberg hírlevele felhívja rá a figyelmet, hogy eddig Trump gyakran vádolta Kínát különböző cselekményekkel, például a járvánnyal kapcsolatban. Ám eddig óvatosan nyilatkozott a kínai elnökről, törődött kettejük jó viszonyával. Emellett a Fehér Ház is kritikákat fogalmazott meg Kína gazdasági és katonai politikájával kapcsolatban.
Az amerikai szenátus szerdán új szabályozást fogadott el, amely azt eredményezheti, hogy olyan kínai óriástársaságok, mint az Alibaba vagy a Baidu, törölhetők lesznek az amerikai tőzsdékről. A két ország közötti feszültségek jegyében született szabályok lényege, hogy a társaságoknak igazolniuk kell, nem állnak egyik külföldi kormány irányítása alatt sem.
Amerikai tőkéből Amerika ellen
Az amerikai törvényhozókat nyilvánvalóan nyugtalanítja, hogy sok milliárd dollár amerikai tőke folyik a kínai nagyvállalatokhoz, például nyugdíjalapokból vagy felsőoktatási célú megtakarításokból. Ezzel a pénzzel finanszírozzák azután a kínai technológiai óriások, hogy vezető pozíciókat építsenek ki minden területen, a mesterséges intelligenciától kezdve az automata járművezetésig, vagy az internetes adatok gyűjtéséig. A Baidu és az Alibaba tegnap este New Yorkban kis mértékben süllyedt, miközben a részvénypiac egésze erőteljesen emelkedett. (További cikkünk a kínai-amerikai ellentétekről itt.)
Tegnap egyébként több amerikai internetes óriás, mint a Facebook vagy az Amazon történelmi csúcsra ért. A hasonló nagy technológiai cégeket tömörítő FANG+ index már csak egy hajszálra van a februári csúcsától (lásd a grafikont).
Fontos adat jön délután az USA-ból
Az Apple és a Google az egészségügyi hatóságok számára az egész világon platformot kínál a társadalmi érintkezések, kapcsolatok felkutatására a koronavírus-járvány megfékezésére. Eddig 22 ország jelentette be, hogy alkalmazza ezt a nyomkövető technológiát. Ez elérhető mind az iOS, mind az Android operációs rendszert használó mobil eszközökön.
Ma délután nagyon fontos adat érkezik majd az Amerikai Egyesült Államokból. Közzéteszik, hány alkalmazott jelentkezett munkanélküli támogatásért a május 16-ig terjedő egy hétben. Az elemzői becslések 2,4 millió főről szólnak. Az előző héten, amely a május 9-ig eltelt időszakra vonatkozott, majdnem pontosan hárommillióan nyújtottak be kérelmet munkanélküli ellátásért. Az utóbbi két hónapban pedig több mint 36 millió amerikai igényelt ilyen segítséget.
Drága az olaj
Az olaj ára ma is szerény pluszban van, hetek óta szinte töretlenül emelkedik. Március óta a legmagasabb szintre ért, amit egyrészt azzal magyaráznak, hogy az amerikai készletek visszaestek. Másrészt pedig a nagyobb kitermelők visszafogták kibocsátásukat. A múlt héten ötmillió hordóval csökkent az amerikai olaj készletek mennyisége a tegnapi friss adat szerint. Pedig a Reuters felmérése 1,2 millió hordó emelkedést jelzett előre.
Angela Merkel Német kancellár azt mondta, hogy a tárgyalások a Lufthansa német légitársaság kimentéséről befejezés előtt állnak. A műveletet az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia. A Lufthansa a német gazdasági stabilizációs alapból 9 milliárd eurónyi segítséget kérvényezett. A tárgyalások hetek óta tartanak.
Ma több országban ünnepnap van, elsősorban Észak-Európában és Svájcban, mert Krisztus mennybemenetelét ünneplik.