1p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ha nem a tizedelés, akkor az MSCI-indexbe való újbóli bekerülés növelheti ismét a Richter iránti keresletet. A kisbefektetők számára egyszerűbb lesz megvenni, de aki akarta, annak eddig sem jelentett nagy akadályt a névérték. A külföldi tapasztalatok alapján a jó cégek papírjait szokták hasonlóképp felosztani.

Július 11-étől tized akkora névértékkel forog a Richter a Budapesti Értéktőzsdén, ami miatt az árfolyam is hasonlóképp esett, a harmincezres tartományból a háromezres tartományba került át. A „tizedelésre” (részvényfelosztás, az angol szakirodalomban split) a hivatalos indoklás szerint azért került sor, mert „a jelenlegi 35 ezer forint körüli árfolyam ugyanis a kisbefektetők számára túlságosan magas, tized ennyi árfolyam azonban már felkeltheti a kisebb befektethető összeggel rendelkezők érdeklődését is”.

Vagyis azt várták tőle, hogy megélénkül a részvényeinek tőzsdei kereskedése. Sokan, régóta szorgalmazták a lépést, a külföldi példák ugyanis azt mutatják, hogy valóban jótékony hatással lehetnek a részvényfelosztások a forgalomra és az árfolyamra.

Visszakerülhet az MSCI indexbe

A Richter részvények felaprózásával a gyógyszerpapír elmúlt években lecsökkent forgalmát szeretné felpörgetni a menedzsment. Négy év alatt gyakorlatilag harmadolódott az egy hónapos gördülő forgalom, 60 milliárd forint közeléből mintegy 20 milliárdra esett vissza – írja a KBC Equitas elemzése. A forgalom felpörgetésével a Richternek lehetősége nyílna, hogy ismét visszakerüljön az MSCI (Morgan Stanley) indexeibe, amelyeket több befektetési alap is követ, azaz leképezik az index összetételét. (Annak megfelelő arányban vesznek papírokat.)

(Fotó: Richter.hu)

Az indextagság elnyerése újabb lendületet adhatna a részvénynek, miután az indexeket követő alapok extra keresletet támasztanának a Richter iránt. Ennek ellenkezője éppen tavaly novemberben játszódott le, amikor is az MSCI indextagság elvesztése hatalmas eladói nyomással (és forgalommal) járt – írja az elemzés.

A minimumjutalék eddig is terelgetett

Az Erste július 9-i elemzése is azt írta, hogy a felaprózás megnövelheti a részvény likviditását, ami növelheti az esélyét annak, hogy idén novemberben a papír visszakerüljön az említett indexbe. („Növelheti”, tehát biztosra senki sem állítja.) Ugyanakkor a legnagyobb forgalmú pesti brókercég szerint ehhez az is elég, ha a részvény a névértékváltozás előtti, mostanában jellemző forgalmát meg tudja tartani.

Az az érv, hogy a Richter árfolyama 30-40 ezer forinton a kisbefektetők számára túl magas, nem minden esetben lényeges. A legtöbb brókercégnél ugyanis legalább 150-300 forint a minimális forgalmi jutalék, tehát – a 0,2-0,4 százalékos jutalék miatt – cégtől függően 50-150 ezer forint alatti nagyságú üzleteket nem éri meg kötni. (Ez alatt ugyanis a minimális jutalék következtében arányosan, százalékban egyre nagyobb lesz a jutalék.)

Lehet, hogy már megvolt az emelkedés?

Tehát egy-kettő, de inkább három vagy hat darab Richter alatt eddig sem igen érte meg üzletet kötni senkinek a papírra. Olyan cég, bank is van, ahol a minimumjutalékot nem pár száz, hanem pár ezer forintban mérik. Másrészt viszont ha valaki például fix összeget, mondjuk 400 ezer forintot kell elosszon meghatározott részekre – például egy BUX indexet szeretne nagyjából követni –, akkor nem mindegy, hogy a Richterből mekkora a minimális kötési mennyiség és ki tud-e kialakítani megfelelő nagyságú portfóliórészt. Az így gondolkodó kisbefektetők száma azonban csekély lehet.

A Richter árfolyama egy évre (Forrás: BÉT)

A részvénnyel kapcsolatos pozitív várakozások már be is épülhettek az árfolyamba korábban, a tizedelés előtti mintegy egy hétben ugyanis a részvény körülbelül öt százalékot drágult, 3400 forint környékéről 3600 forint környékére. Csütörtökön, amikor először forgott csökkentett címletekben, a nap nagy részében nagyon jól teljesített, 3700 forint felett, 3-4 százalékos pluszban is forgott, a nap végén azonban a többi hazai részvénnyel együtt csúnyán visszaesett. De még így is ez volt a nap legjobban teljesítő részvénye a négy nagy közül. (A többi a Mol, OTP, Magyar Telekom.) (Frossítés: Péntek délelőtt ismét dinamikusan emelkedett és 11 órára 3650 forintot ért egy részvény.)

Az idén az ág is húzta

A Richter árfolyama egyébként ebben az évben rosszul teljesített, részben feltehetően még mindig azért, mert tavaly kikerült az indexből. Az évet ugyanis 3800 (38 000) forintos szinten kezdte. Pedig a félév során inkább pozitív hírek, bejelentések érkeztek róla és termékeiről. Többek között Kínában és Latin-Amerikában is terjeszkedik a vállalat. A várakozásoknál jobbnak mondják az első negyedévi jelentését is. A papírokra az is nyomást gyakorolhatott, hogy tavaly az állam öt százaléknyi részvénypakettjétől teljesen megszabadult.---- A bika szaporítja a spliteket ----

A bika szaporítja a spliteket

Mark Hulbert, a MarketWatch szerzője szerint a részvényfelosztás logikus módon akkor gyakori, amikor a tőzsdei klíma jó és az árfolyamok felfelé tartanak. Idén május végéig az USA-ban 25 társaság osztotta fel részvényeit legalább egyből kettőt arányban, 2009-ben viszont egész évben csak 12. A „splitek” tehát a bikapiaccal együtt szaporodnak.

Elvileg a részvényfelosztás nem okoz semmiféle változást a cég értékében: tíz darab száz forintos részvényre pontosan ugyanannyi vagyon, nyereség, árbevétel jut, mint egy darab ezer forintosra. Ám valahogy mégsem így működik a dolog a valóságban. Neil Macneale pénzügyi tanácsadó modellportfóliójába olyan részvényeket vásárol, amelyek nemrég darabolták fel részvényüket, és harminc hónapig tartja bent ezeket.

Nem ok, hanem okozat

Meglepő módon amíg az S&P 500 index (az osztalékokat beleszámolva) évi 8,0 százalék hozamot adott tíz év alatt, addig a modellportfólió 13,7 százalékot. Ez biztosan nem mázli volt, különböző más tanulmányok is kimutatták a jelenséget. Az egyik magyarázat szerint a részvényfelosztás azt jelzi, hogy a társaság jó jövőbeli jövedelemtermelő képességgel rendelkezik.

Ivan Hoff ismert vagyonkezelő és szakíró blogjában azt írja, hogy a részvényfelosztás rendszerint akkor következik be, amikor egy papír árfolyama nagyon felment. Az pedig akkor jellemző, amikor a cég folyamatosan jól teljesített. A felosztás utáni jó teljesítmény így nem a split következménye, hanem a folytatódó jó eredményeké, a split csak afféle kísérőjelenség. A mellékelt grafikonból kiderül, hogy egy 2003-as 100 ezer dolláros befeketés 215 ezer dollárra nőtt volna az S&P 500 részvényeiben, és 362 ezer dollárra az említett, részvényfelosztásos cégekre alapozó portfólióban.

Azért mérd fel jól a prédát

Neil Macneale azt is mondja, hogy nem szükséges túl sok időbefektetés a részvényfelosztásra alapozó taktikához, nem kell azonnal ugrani, amikor valamely cég bejelenti ezt a lépést, mert nem rögvest, hanem inkább a következő három évben apránként jelentkezik a hatás. Jó azonban, ha a befektető a split tényén kívül másra is figyel, például relatíve olcsó – alacsony P/E-hányadosú és P/BV-hányadosú – részvényeket választ. (A P/E – price/earning –az árfolyam és az egy részvényre jutó nyereség hányadosa, a P/BV – price/book value – az árfolyam és az egy részvényre jutó könyv szerinti értéké.)

A Richter árfolyama 10 évre (Forrás: BÉT)

A Richter esete annyiban más, hogy a splitre, amelyet már sok éve szorgalmaztak különböző piaci szereplők, végül nem egy kitartó árfolyam-emelkedés után került sor. Jelenlegi árfolyama valahol a sok éves minimum és sok éves maximum között van félúton. (Lásd grafikonunkat.) A hazai gyógyszerpiac problémái és az ország gazdasági helyzete ellenére azonban az egyre inkább multinacionális cég jól teljesít.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP betlizett pénteken
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 19:37
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat történt a forint árfolyamában, csalódást keltett a Mol
Eidenpenz József | 2025. február 21. 12:29
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Részvény / Deviza / Áru Szívet melengető a forint péntek reggel
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 08:02
Péntek reggel alapvetően nem kezdett rosszul a forint.
Részvény / Deviza / Áru Nem jött össze a szép zárás a Molnak
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 07:44
A Mol-csoport pénteken közzétette teljes 2024-es és negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit.
Részvény / Deviza / Áru Mosolygósan zárul a napja, ha megtudja mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 19:46
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csötörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump tarolta le a pesti parkettet
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 18:59
A magyar részvényeket sem kímélték a baljós hírek, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat hatására esett a BUX csütörtök estére.
Részvény / Deviza / Áru Leállt a forint motorja, bezzeg az aranyé
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 12:21
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén. 
Részvény / Deviza / Áru Mélyet sóhajt, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 07:36
Itt vannak a friss, csütörtök reggeli árfolyamok!
Részvény / Deviza / Áru Nem tud nyugovóra térni, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 19:16
A szerdai bankközi kereskedésben a forintnak nem volt jó napja a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Elromlott a hangulat — szerdán esett a BUX
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:33
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 63,96 pontos, 0,07 százalékos csökkenéssel, 88 606,94 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG