A dollár gyengült, annak megfelelően, hogy a pénz a magasabb hozamú és nagyobb kockázatú eszközöket keresi világszerte, de a legnagyobb hatása mégis annak volt, hogy folytatódott a shortpozíciók lezárása az olaj piacán. Az olaj áremelkedésének jellege az elmúlt héten azokra az időszakokra emlékeztetett, amikor a piac ellátási zavaroktól félt – írja Saxo Bank szakértője, Ole Hansen elemzésében.
A szakértő szerint az olaj árának növelését célzó verbális intervenciót még az Opec kisebb súlyú tagjai kezdték el, de amikor Szaúd-Arábia energiaminisztere is csatlakozott a kórushoz, a piacnak már reagálnia kellett. Míg az Opec gyengébb tagjai kétségbeesve küzdenek a magasabb árakért, addig Szaúd-Arábiának valószínűleg annyi is elég, hogy a Brexit-szavazás utáni mélyhullámból kimásszon az olaj, és stabilizálódjon 50 dollár/hordó körül az ár. Az mindenesetre sikerült Szaúd-Arábiának, hogy megváltozott a piac hangulata, és csökkent a határidős piacon a shortpozíciók száma.
Ilyenkor mindig csökken az olajár
Az augusztus és a szeptember rendszerint a kínálat növekedését hozza el a piacokra, mivel a finomítói kereslet csökken. Az elmúlt öt év mindegyikében csökkent az olaj ára szeptemberben. Ezt megelőzendő volt szükség a piaci hangulat befolyásolására: a termelés csökkentésének már a lehetősége is elég lesz ahhoz, hogy a kereskedőket visszatartsa az agresszív szeptemberi shortoktól. Mindenesetre megismerhettük a szaúdi olajminiszter piacbefolyásoló erejét a jelen helyzetben, mert kétségünk sem lehet afelől, hogy a shortpozíciók lezárását az olajminiszter szavai váltották ki.
Ha az olaj ára 50 dollár/hordó körülire emelkedik és ott is marad, akkor az Opec valószínűleg nem kezd különösebb akcióba a szeptember végi, Algiers-ben tartandó találkozóján. Nem látunk különösebben nagy teret az áremelkedésre, és arra számítunk, hogy a Brent-olaj az 50-52 dollár/hordó sávban talál ellenállást, mielőtt visszatérne a 45-50 dollár/hordó sávba – véli Ole Hansen.