Repkednek a mínuszok a tőzsdéken
A hét utolsó napjára elromlott a hangulat a tőzsdéken, a nyugat-európai és később az amerikai indexek is 0,5-1 százalék közötti mínuszban zártak. Az ázsiai indexek hétfőn folytatták a trendet, repkedtek az 1 százalék körüli mínuszok. A jegybankárok irányítják mostanában a befektetők kezét, főleg az amerikai, az európai és a japán jegybank akcióit figyelik - a héten számos alkalommal állnak pódiumra a monetáris politika irányítói, tőlük várnak impulzusokat a piacok.
A hétfői nyitásban a hangulatban nincs érdemi változás, a nyugat-európai tőzsdeindexek fél és 1 százalék közötti mínuszban kezdtek, a budapesti BUX is pénteki záróértéke alatt indította a hetet.
A forint a felminősítést követő komolyabb rali után pénteken megpihent, az euró jegyzése hétfő reggel 306 forint körül alakult, vagyis nem sokkal a napokban elért 305-ös mélypont fölött.
EUR/HUF Friss árolyamok >> |
Végre komolyan elkezdhetünk foglalkozni az amerikai elnökválasztással
Korábban több elemzés is azt találgatta, vajon miért nem foglalkoznak a befektetők az amerikai elnökválasztással - itt és itt is írtunk róla, hogy talán alulbecsülik annak kockázatát, hogy Donald Trump lesz a világ egyik legbefolyásosabb politikusa. Ez a helyzet lassan azért változhat, ahogy közeledünk a választáshoz - ma éjszaka például megrendezik az első televíziós vitát a jelöltek között. Egy friss felmérés szerint az amerikai szavazók fele az elnökjelöltek vitái alapján hozza majd meg döntését arról, hogyan szavazzon november 8-án.
Hillary Clinton és Donald Trump. Kép forrása: EPA |
Felbeszélik és lebeszélik az olajat - aztán megint nem lesz semmi?
Emelkedni kezdett az olajár hétfőn, miután Algéria energiaipari minisztere arról beszélt: nem zárható ki, hogy az OPEC tagállamok eheti csúcstalálkozóján csökkentik vagy legalább befagyasztják az olajtermelés jelenlegi szintjét. Nagyjából 1 százalékkal lett drágább a kőolaj - ez persze a pénteki események fényében nem nevezhető soknak. Akkor ugyanis 4 százalékot estek az árak, miután kiderült: Szaúd-Arábia és Irán az előzetes tárgyalásokon nem nagyon jutottak semmire a kitermelés korlátozását illetően.
A Brent kőolajfejta árának alakulása |
A háromnapos találkozó ma kezdődik Algírban, ahogy érkeznek a részeredmények, úgy rángatják majd az olaj árát - mindenesetre az érdekek nagyon eltérőek, a korábbi ilyen találkozók vége rendszerint csalódás lett, érdemi olajár-emelkedés helyett inkább stagnálással vagy csökkenéssel. A Morgan Stanley jóslata szerint 28-án az OPEC-tagok úgy állnak fel az asztaltól, hogy nem adnak ki hivatalos nyilatkozatot, de talán megteremtik az alapját egy megállapodásnak, ami a novemberi hivatalos OPEC-találkozón születhetne meg (a mostani találkozó ugyanis csak informális).