Az álmos kezdés után végül vegyesen alakult a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén hétfőn. A BUX-index 6,2 százalékos emelkedés után 27317,66 ponton zárta a kereskedést. A főbb részvényindexekben megoszlott a hangulat, a befektetők még mindig nem bocsátották meg a Richternek a cariprazine jelentését, a gyógyszergyártó végül 0,49 százalékos mínuszban, 5712 forinton zárta a kereskedést. A Magyar Telekom kisebb esésben, 1,12 százalékos gyengülésben, 440 forinton várja a holnapi nyitást. A nap nyertese egyértelműen az OTP lett, 0,67 százalékos erősödés után 6805 forintot kell adni a bankpapírért. A Mol enyhe, 0,09 százalékos emelkedésben, 17 175 forinton búcsúzik a hétfőtől.
A forint kisebb gyengüléssel zárta a napot az euróval szemben, a dollár viszont alig mozdult a nap folyamán. Az euró napközben 1,1079 és 1,1107 dollár között ingadozott, az európai valuta kora délután 1,1084 dollár körül forgott.
EURHUF 2016.08.08. |
Mindeközben Amerikában
Több jó hír is megalapozta az optimizmust a New York-i tőzsdén, a Dow Jones, az S&P és a Nasdaq is kis emelkedésben indította a kereskedést, köszönhetően a pénteki kedvező munkaerő-adatok kitartó hatásának. A befektetők fantáziáját elsősorban az Allergan jelentése és a Wal-Mart bejelentése mozgatta, utóbbinál végre pont került egy régóta húzódó felvásárlási ügy végére, így a Wal-Mart végül 3 milliárd dollárért vásárolja fel a Jet.com-ot, írja a Marketwatch. Az ügylet várhatóan év végéig lezárul majd, az egyesülés után továbbra is a saját neve alatt működik majd mindkét vállalat, pusztán a vásárlói körüket bővítik a felvásárlással.
Az Allergan jelentése egy hajszállal múlta felül az elemzői várakozásokat, de összességében így is szerényen alakult. A számokat elsősorban generikus készítményeket gyártó Teva 40,5 milliárd dolláros eladása és a Pfizerrel meghiúsult 150 milliárdos összeolvadás mozgatta. A második negyedévben összesen 501,7 millió dolláros veszteséget könyvelt el a gyógyszergyártó, ami mintegy duplája az elmúlt év azonos időszakában látottaknak. Az árbevétel azonban 1,5 százalékkal 3,68 milliárd dollárra nőtt.
Kitartóan drágul az olaj
A pozitív hangulatot erősíti, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) több tagja ismét tárgyalásokat sürget a termelési szint befagyasztásával kapcsolatban. Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter azonban kijelentette, hogy ennek még nem jött el az ideje, mert az árak "többé kevésbé normális szinten vannak". Oroszország egyébként nem tagja az OPEC-nek. A hír mindenesetre pozitívan hatott a két fő olajtípus árára, a WTI és a Brent azonban továbbra is a reggeli 42, illetve 44 dolláros szint körül mozog. Az arany ára szintén a reggeli szinteken stagnált.