Kellemes pluszban nyitottak ma az európai tőzsdék, de ennek java része mostanáig el is olvadt. Így a vezető indexek már csak 1-2 ezrelékes emelkedést tudnak felmutatni. Az amerikai határidős indexek vegyesen állnak, az S&P 500 futures alig mozdul.
Enyhültek a félelmek az amerikai bankszektorral kapcsolatban. Európában is megnyugvás tapasztalható, az EKB például azzal nyugtatja a piacokat, hogy sokkal jobb állapotban van a bankrendszer, mint 2008-ban (a Lehman-válság idején). A hét második felében érkező inflációs adatokra várnak a befektetők, ez csendesebb kereskedést, kivárást is jelenthet ma.
A BUX index egy százalékos pluszban van, ami főleg a Mol 2,7 százalékos ugrásának köszönhető. Az OTP csak 0,2 százalékkal megy fel, kevéssel tízezer felett tanyázik. A Richter 0,7, a Telekom 2,1 százalékkal drágul. Gyorsjelentése után a Waberer’s hét százalékkal lőtt ki.
Ma is stabil a forint
A tegnapi gyengülés után ma kissé erősödik a forint, az euró 384,50 körül ingadozik. Ez több mint egy forinttal alacsonyabb a tegnap estinél, de majdnem pontosan annyi, mint tegnap késő délelőtt volt.
A lengyel zloty és a cseh korona eközben alig változik, lényegesen kisebb a volatilitásuk (áringadozásuk), mint a magyar fizetőeszköznek. A dollár kissé süllyed, az olaj fél százalékkal emelkedik, a hollandiai földgáz pedig két és fél százalékkal olcsóbb lett (41,45 euró).
Kamatokról dönt ma az MNB
A ma délután esedékes MNB-kamatdöntés akár erősebb mozgást is kiválthat a magyar deviza körül. Habár kamatemelésre, valamint kamatvágásra nem sok esély mutatkozik, így inkább a jegybanki kommentárokat lesz érdemes figyelni – írja a KBC Equitas.
Az MNB üzeneteire várunk az Equilor Befektetési Zrt. szerint. A nemzetközi pénzügyi stabilitással kapcsolatos bizonytalanságok, illetve az uniós forrásokkal kapcsolatban érkező pozitív hírek lehetnek mérlegen.
Mivel az utóbbi az egyik fontos szempont a kamatvágás megkezdéséhez, a pozitív hírek kiemelése ezúttal gyengítheti a hazai fizetőeszközt.
Kamatvágásra ez a brókercég sem számít. A bejelentés 14 órakor, a közlemény 15 órakor esedékes.
Felminősítették a Molt
Tartásról felhalmozásra minősítette fel a Mol részvényeit új olaj- és gázipari szektorelemzésében az Erste Befektetési Zrt., az új 12-havi célárat pedig 2950 forintban határozták meg a korábbi 2860 forint után. (Ma 2558 forint a papír, így a célár 15 százalék körüli felértékelődési potenciált jelent.) A Mol továbbra is erős környezetben működik, magas finomítói marzsokkal és szénhidrogén-árakkal.
Szép osztalék várható a hazai olajcégtől
A Mol 2023-as éve azonban várhatóan gyengébb lesz, mint a minden szempontból kimagasló 2022-es esztendő, így hárommilliárd dollár feletti tisztított, korrigált EBITDA nyereséget várnak tőle a tavalyi 4,7 milliárddal szemben.
Az orosz olajról való leválás jelenti jelenleg a cég számára a legnagyobb kockázatot, mivel a horvát Janaf-fal csak idén március végéig van megállapodás a szállítási volumenekről és árakról – teszi hozzá a brókercég.
A Mol osztaléka elérheti a részvényenkénti 400 forintot (150 forint normál és 250 forint rendkívüli osztalék) a tavalyi sikeres év után, ami 16 százalékos osztalékhozamot jelent.
Jön az OTP-közgyűlés
Az OTP április 28-án tartja rendes éves közgyűlését. Hivatalos osztalékjavaslatot még nem közöltek, de a menedzsment korábban 300 forintot említett. A bank hétfőn újabb 58 100 saját részvényt vásárolt, 10 063 forintos átlagáron.
Olaj öt százalékos pluszban
Az olaj öt százalékot ugrott hétfőn a a napi félmillió hordónyi kurdisztáni export leállítása miatt – írta a Reuters. De Vlagyimir Putyin orosz elnök nukleáris háborúról szóló beszéde és a válság sújtotta amerikai bankszektorral kapcsolatos kedvezőbb hírek is növelték az olajvásárlási kedvet. A Brent, illetve WTI ára a múlt héten már három, illetve öt százalékkal emelkedett, a negyedév során azonban így is még tíz százalék körüli mínuszban vannak.
A globális olajkínálat mintegy fél százaléka, azaz napi 450 ezer hordó (bpd) kurdisztáni export szombaton azért állt le, mert egy választottbírósági per megerősítette, Bagdad hozzájárulása szükséges az olaj Törökországból történő elszállításához – jelentette a hírügynökség. Ez a kurdisztáni régió olajkitermelésének csökkentését is eredményezheti.
Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes elmondta, Moszkva közel áll ahhoz, hogy napi 500 ezer hordóval (bpd) mintegy 9,5 millióra csökkentse a nyersolajkibocsátást. Ám Oroszország nyersolajexportja várhatóan stabil marad, mivel áprilisban csökkenti a finomítók termelését is.
Az isztambuli bankárok már temetik Erdoğant
A két évtizede regnáló Erdoğan elnök a közvélemény-kutatások szerint egyelőre vesztésre áll a közös ellenzéki jelölttel, Kemal Kılıçdaroğluval szemben. Egy választási csalás nem biztos, hogy működne Törökországban, a szűk három évvel ezelőtti isztambuli önkormányzati választás ezt mutatta.
Cser Tamás, a Hold Alapkezelő vezető részvényportfólió-kezelője szerint az elmúlt években a befektetők teljesen kivonultak a török piacról. Nem állja meg a helyét az a feltételezés, hogy a befektetői környezetnek az kedvezne, ha a maradna a regnáló rendszer. Sőt, nekik mindenképpen a változás kedvezne, hiszen
nyugodtan kimondhatjuk, hogy Erdogan alatt teljesen kisiklott az ország monetáris politikája, nagy a gazdasági instabilitás. A befektetők nem szeretik az unortodox utat.
Kisebb bankpánik, olcsóbb bitcoin?
A bankcsődöktől való félelem csökkenésével, a részvényárfolyamok emelkedésével párhuzamosan a kriptovaluták árfolyama is csökkent vasárnap és hétfőn, ami kedden is tart. Ma három százalékkal esik a bitcoin és a 27 ezer dolláros szinttel küzd, míg az ether két százalékos esés után 1710 dollár körül tartózkodik.
Skálázhatóságot az emberiségnek
Vitalik Buterin, az Ethereum alkotója tesztelte a Polygon új ZkEVM hálózatát, miután meghívták, hogy ő küldje el a legelső, történelmi tranzakciót. Ebben elrejtett egy kódolt üzenetet, amelynek lényege, hogy ez a tranzakció csak pár millió matematikai művelet az embernek, de “korlátlan skálázhatóság az emberiségnek”.
A zk (zero knowledge) eljáráson alapuló blokkláncoktól az Ethereum egyes korlátainak meghaladását várják, számos ilyenen dolgoznak jelenleg. (Úgynevezett második rétegű, layer 2 hálózatok.) A skálázhatóság azt jelenti, hogy a blokkláncok nagy mennyiségű tranzakció lebonyolítására lesznek képesek, bővíthetőkké válnak.
Buterin 69 042-re állította be az Ethereum hálózat tranzakciós költségének paraméterét (“gázhatárát”), ezzel finoman utalt két népszerű mémszámra, a 69-re és a 420-ra. Az első a szexualitásra, a második a marihuánára céloz.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.