Jerome Powell, a Fed elnöke és Philip Hammond pénzügyminiszter a G20-ak ülésén Fukuokában idén június 9-én. EPA/FRANCK ROBICHON |
Az elmúlt hónapokban beérkező makroadatok alapján látható, hogy az inflációs folyamatok gyengülnek, és a gazdasági növekedés üteme is lassul, ugyanakkor a munkaerőpiaci folyamatok pozitívak - állapítja meg az Equilor Befektetési Zrt. elemzése. Emiatt nincs egyetértés a jegybankárok között sem a beavatkozás(ok) szükségességét illetően, több nyilatkozatban arra hívták fel a figyelmet, hogy a beérkező adatok nem adnak okot különösebb aggodalomra, és további számszerű információkra van szükség ahhoz, hogy a kamatvágás lehetősége egyáltalán tárgyalás alapját képezze.
Az egyik legfontosabb kockázat természetesen a kereskedelmi háború, amely március óta még inkább elmérgesedett, a Mexikó ellen belengetett, folyamatosan emelkedő vámtarifák lehetősége után jelentősen nőttek a kamatvágási spekulációk a piacon. Jerome Powell a június 4-5-én tartott konferencián elmondta, hogy szoros figyelemmel követik a kereskedelmi háború fejleményeit és a megfelelő módon fognak reagálni a gazdasági növekedés, a teljes foglalkoztatottság, és a 2 százalékos inflációs célszint elérése, illetve fenntartása érdekében. Ezt a mondatot több befektető úgy értelmezte, hogy megnyílt a kapu a kamatvágási ciklus előtt.
Valóban történt némi váltás, hiszen korábban kiváró álláspontra helyezkedett a Fed. De ez még nem jelent automatikusan monetáris lazítást, a beérkező adatok függvényében fognak dönteni. Donald Trump próbálja folyamatos nyomás alatt tartani a jegybankot, Powell-t hibáztatva a tavalyi kamatemelések miatt, de – remélhetőleg – a döntéshozók teljesen figyelmen kívül hagyják az amerikai elnök felől érkező jelzéseket.
Az Equilor várakozása szerint a ma esti Fed-közlemény szövegében megjelenhet az erősödő, lefelé mutató kockázat, szemben a márciusban megjelenttel, amelynek hangvétele inkább semleges volt. Ennél több konkrétum azonban nem igazán várható a rövid közleményben. Sokkal fontosabb lesz a frissített makrogazdasági előrejelzés, itt különösen a maginflációs indexre és a GDP-növekedésre érdemes figyelni, ezekben várható kismértékű negatív módosítás. Ezen kívül érdemes figyelni a Fed-tagok várakozásait tükröző úgynevezett Dot Plot ábrára is, ahol az elemzők szerint a mediánérték csak abban az esetben mozdulhat lefelé, ha legalább 9 jegybankár számít kamatvágásra az idei évre.