A mai nap fontos adata az amerikai munkanélküliségi kérelmek heti száma volt, ami azonban inkább a hosszú és mély gazdasági válsággal kapcsolatos félelmeket erősítette. Ezúttal 1,5 millió volt az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma. Ez meghaladja az elemzői várakozásokat, és csak 50 ezerrel kevesebb, mint az egy héttel korábbi szám. Még rosszabb, hogy az aktív munkanélküli segélykérelmek száma továbbra is a 20 milliós lélektani határ fölött van.
A német gazdaság már túljutott a mélyponton, de egymillió munkahely elvesztésébe és a bruttó hazai termék 6,8 százalékos csökkenésébe kerülhet az országnak a koronavírus-járvány a kieli IfW gazdaságkutató intézet legfrissebb, nyári prognózisa szerint – írtuk délután. Az európai tőzsdeindexek többsége fél és egy százalék közötti mínuszban zárta a mai napot, amerikai társaik valamivel kisebb, kettő-négy ezrelékes süllyedést mutatnak este hat után.
A Texas-Florida-Peking tengely
A forint elég nagyot gyengült, 345,90 az euró ára, ami másfél forinttal magasabb a tegnap estinél. Másfél-két százalékos pluszban van a kőolaj, esnek viszont a nemesfémek. Itthon a BUX index 0,7 százalékkal esett, az OTP egy, a Mol 1,2, a Richter 0,4 százalékos eséssel zárt. A Telekom viszont 0,8 százalékkal emelkedni tudott.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A Bloomberg összefoglalója szerint továbbra is erősek a járvány második hullámához kapcsolódó félelmek. Texas, Florida és Arizona a legfontosabb államok, ahol továbbra is a koronavírus-esetek megugrásáról tanúskodnak a számok. Eközben a Pekingben kitört új fertőzéshullám eseteinek száma is meghaladta a 150-et. A fertőzést állítólag egy Európából importált lazacszállítmány okozta, amelyet egy piacon dolgoztak fel.
Csalódást okozott a BoE
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen arról nyilatkozott, hogy kompromisszumot köthetnek a halászati jogok kérdésében Nagy-Britanniával. Az EU és a britek közötti tárgyalások intenzívebbé váltak, a britek feltétlenül be akarják fejezni a tárgyalásokat az év végéig.
A Bank of England ma fontos ülést tartott, nagyjából a várakozásoknak megfelelően százmilliárd fonttal növelte államkötvény-vásárlási programjának értékét. De voltak, akik ennél is nagyobb összegre számítottak. Erre utal, hogy a Bloomberg tudósítása szerint a kötvénypiacon a bejelentés után jelentősen nőtt a brit állampapírok hozama. Vagyis esett az árfolyamuk.
Sorban álltak az ajándékpénzért
A britek kötvényvásárlási programja ezzel összesen 745 milliárd fontra rúg. A britek követik az amerikai és az európai uniós jegybankok példáját. (A brit alapkamat a várakozásoknak megfelelően nem változott, maradt 0,1 százalék. A svájci és a norvég jegybank nem nyúlt az irányadó kondíciókhoz mai ülésén.)
Az EKB pedig ma bejelentette, hogy minden eddiginél magasabb értékben, 1310 milliárd euróért vettek fel nála kölcsönt az európai bankok. A kölcsönök kamata az irányadó kamat, ami jelenleg -0,5 százalék évente. Következésképpen a bankok bankja még fizet is azért, hogy tőle hitelt vegyenek fel a pénzintézetek.
Folytatásos krimi Frankfurtban
Németországban megint izgalmakat okozott a Wirecard-részvény, amely 62 százalékos zuhanást produkált. Ilyen esésre ritkán van példa.
Az N-tv.de egyenesen tőzsdei krimiről beszélt Frankfurtban. A krimi főszereplői a társaság vezetői, élükön Markus Braun elnökkel. Ha a DAX index egyik legfrissebb szereplője, a Wirecard könyvelési botrányairól filmet forgatnának, az biztosan többrészes lenne - írta a portál.
Az árfolyamzuhanást közvetlenül az váltotta ki, hogy a fizetési szolgáltatásokkal foglalkozó társaság a 2019-es mérlegek bemutatását ismét elhalasztotta. A társaság ezenkívül feljelentést készül tenni ismeretlen tettesek ellen. A sajtó milliárdos nagyságrendű hiányról beszél a könyvekben. Az ügy az egész német részvénypiacot nyomasztotta, a DAX 0,8 százalékot esett ma.
Mi lesz a tech-óriások adózásával?
A TecDAX német technológiai részvényindex, amelynek a Wirecard szintén tagja, hat százalékkal zuhant. Ráadásul a Wirecard üzleti partnerei között található a Deutsche Bank is, ezért ennek részvénye 2,1 százalékkal esett. Valamint a Commerzbank, amelynek papírja még jobban, 7,3 százalékkal zuhant.
Az Apple szerdán történelmi csúcsot döntött, ma azonban ezt nem tudta megismételni. Ismét a társaság adóztatásával kapcsolatos kérdések kerültek előtérbe. Az Egyesült Államok és Európa között ismét feszültség támadt ezzel kapcsolatban, az USA visszavonult egy munkacsoportból, amely a technológiai óriások adózásával foglalkozott. Ez felgyorsíthatja az európai döntéshozók adókivetését, de félő, hogy ez válaszlépéseket vált ki. Behozatali vámok kivetése várható Trump elnök kereskedelmi megbízottja, Peter Navarro szerint – írta az Investing.com.