Reggel az ázsiai tőzsdék csúnyán pirosba borultak, a japán Nikkei 225 index két százalékkal esett. Ez után Európában is alapvetően borongós volt a hangulat, kevés kivétellel estek az indexek. A német DAX fél, az EuroStoxx 50 0,4 százalékkal, a párizsi index stagnált.
Az USA-ban vegyes a kép, az S&P 500 és a Dow Jones ipari átlag minimális csökkenést, a Nasdaq Composite technológiai index hasonló, 1-2 ezrelékes emelkedést mutat kevéssel hat óra előtt.
Továbbra is csúnyán néznek ki a bankrészvények Európában és az USA-ban egyaránt, főleg a török válság továbbterjedésének veszélye miatt. A világ pénzügyi rendszerének szereplői ezer szálon kapcsolódnak egymáshoz, attól tartanak, hogy ha nagy pénzügyi összeomlás jön Törökországban, akkor ez mindenütt éreztetni fogja hatását.
Nagyot esett az OTP
Itthon a BUX index 1,3 százalékkal esett, az európai átlagnál határozottan nagyobbat. A varsói tőzsde mutatója eközben emelkedni tudott 0,6 százalékot. A forint gyengült, a 323,70 forintos euró 50 fillérrel került többe, mint pénteken este.
A BUX-ot az OTP (10 020 forint, mínusz 2,2 százalék) és a Richter (5010 forint, mínusz 2,5 százalék) húzták le. A Mol kicsit javított a helyzeten, 0,3 százalékkal 2774-re erősödött. Az Opus is 2,8 százalékkal szánkázott le. Rosszul megy ma a gyógyszeriparnak Európában, ez sújthatta a Richtert.
További árfolyamok itt láthatók
Makacs törökök
A török jegybank délelőtt hozott egy-két intézkedést a török bankok segítésére, de a kamatokkal, amelyeket sok piaci szereplő szerint durván emelnie kéne, nem csinált semmit. Így a péntekihez hasonló, valamivel szolidabb mélyrepülés vette kezdetét, a líra ma is elveszítette értékének több mint hét százalékát. (A pénteki mintegy 14 százalék után.)
Másutt is láthatók a félelem jelei, az olasz kötvényhozam a napokban három százalékra ugrott, a biztonságosnak számító német kötvények hozama viszont alacsony, alig több 0,3 százaléknál. Érdekes módon az arany megint esett, 1200 dollár közelébe, pedig válság idejére szóló menekülő eszköznek számít.
Kicsi lett a mozgásterük
Mohamed A. El-Erian híres tőkepiaci guru, az Allianz-csoport vezető gazdasági tanácsadója a Bloomberg véleményrovatában azt írja, a török vezetők lehetőségei nagyon behatároltak. Egyre valószínűtlenebb, hogy Törökország kamatemelés, a költségvetési megszorítás, az IMF-kölcsön és valamiféle tőkemozgás-korlátozások kombinációja nélkül meg tudja úszni a jelenlegi helyzetet.
Elintézték a Bayert
A Bayer ma majdnem 11 százalékkal esett, miután a Glyphosat kapcsán elmarasztaló ítélet született a Monsanto ellen az USA-ban. Elon Musk újabb részleteket árult el a Tesla tőzsdei kivezetésének tervéről, hétvégén azt is megszellőztették, hogy a szaúdiak állami vagyonalapja esetleg részt venne ebben. Az autórészvény mégis 0,8 százalékkal esik.
Nagyot esett az olaj ára, 2,0-2,5 százalék körüli mértékben.
Bitcoin, te stabil
A bitcoin aránya a teljes kriptodeviza-piacon átlépte az 50 százalékot, sőt már 51,6 százalék. A vezető kriptó ugyanis ma csak minimális mértékben süllyedt, legnagyobb vetélytársa, az ether azonban hét százalékkal 300 dollár alá zuhant, éves mélypontra. Ez azért furcsa, mert a projekt agytrösztje, Vitalik Buterin épphogy az Ethereum-rendszer biztonságának javításáról szóló javaslattal állt elő.
Másutt arról ír a kriptó-sajtó, hogy bizony a híresen ingadozó árfolyamú bitcoin most stabilabb, mint a török líra, illetve értéke éves csúcsra ért a török pénzhez képest.