Nincs markáns irány az európai tőzsdéken, a német DAX index minimális csökkenést mutat, Párizsban viszont 0,2, Londonban 0,3 százalék javulás látszik. Az amerikai határidős indexek a tegnapi emelkedő tőzsdenap után ma kisebb-nagyobb mínuszban állnak.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal esik, az OTP és a Mol fél százalék körüli süllyedése húzza le. A Richter 0,3, a Telekom 1,0 százalékkal emelkedett, a Masterplast 4,3 százalékkal esett eddig. A nap nyertese pedig a Rába 3,4 százalékos drágulással.
Az euró/forint most pont 380,0, ami 50 fillérrel van a tegnap esti alatt, de volt reggel 379,51 is. Az olaj 0,8, az európai földgáz pedig 2,4 százalékkal emelkedik.
Stabilizálódhat a forint
Az utóbbi időben kissé lassult a forint erősödési üteme, így továbbra is a 380 forintos szint környékén tartózkodik az EUR/HUF árfolyam – írja a KBC Equitas.
A magas magyar kamatkörnyezet már éreztetheti hatását, érdemi kamatvágásra egyelőre nincs kilátás.
Így ha tovább javulna a gazdaság, akkor stabilizálódhatna a forint akár hosszabb távon is. Ami negatívum a régiós devizák szempontjából, az a dollár erősödése, hiszen az EURUSD árfolyam ismét 1,06 alá süllyedt – teszik hozzá.
Fontos adatok érkeznek
Ma fél háromkor teszik közzé a januári PCE inflációs adatokat (a fogyasztói költések árindexét) az Egyesült Államokban, amit a piac nagyon figyel. Ez a mutató ugyanis kiemelt jelentőségű a Fed kamatpolitikájában is.
Az Egyesült Királyság és Németország fogyasztói bizalmi indexe februárban javult a GfK szerint, míg Franciaországban 82 pont lett, ami a januári 83 pontos felülvizsgált értékhez képest csökkenés. A német GDP-adat viszont csalódást keltett, a gazdaság 0,4 százalékkal zsugorodott a tavalyi utolsó negyedévben, éves szinten pedig mindössze 0,3 százalék volt a növekedés.
Merre tovább, földgázárak?
Fontos támaszt tört át a gáz ára az USA-ban, a hamarosan lejáró márciusi határidő két dollár alá esett egységenként – írja az Investing.com. Mind az időjárási adatok, mind a technikai kép túl vegyesnek tűnnek ahhoz, hogy bármilyen irányt jelezzenek előre. Az USA-ban is a történelem egyik legkevésbé hideg telének két hónapján vannak túl. Ilyen mélypontot a gázárak két és fél éve nem láttak.
Amint a grafikonon látszik, az európai és az amerikai tőzsdei gázárak meglehetősen együtt mozognak az utóbbi időben, ami a cseppfolyósföldgáz-szállítások miatt nem meglepő.
Több gázt égethetnek el az USA-ban
A kérdés, hogy ez a mélypont valóban a mélypontja-e az eladási hullámnak. A keresletet potenciálisan segítheti, hogy az amerikai földgázár december óta 65 százalékkal zuhantak.
Ez komoly ösztönzést jelent az amerikai közműszolgáltatók számára, hogy minél több gázt és minél kevesebb szenet használjanak az áram- és hőtermeléshez.
Az EIA adatai szerint február 17-én a tárolókban lévő összes felhasználható gáz 2266 milliárd köbméter volt. Ez 328 milliárd köbméterrel magasabb, mint az egy évvel korábbi szint, és 183 milliárddal több, mint az ötéves átlag.
Szintet lépett a Magyar Telekom?
A Magyar Telekom szerdán 70 százalékban állapította meg a részvényesi juttatás (osztalék plusz részvény-visszavásárlás) eredményre vetített arányát a kitűzött 60-80 százalékhoz képest. A befektetők a minimumra számítottak – írja a Holdblogon Cser Tamás. Ráadásul az összetétel is pozitív meglepetés, a tavalyi évhez képesti másfélszereződő kifizetés növekedése teljes mértékben az osztalékot emeli (duplázza), a visszavásárlás mértéke változatlan marad.
Mindez azért fontos, mert eddig az volt sok befektető vélekedése, hogy azért fizetnek kevés osztalékot és preferálják a visszavásárlást, mert így lent lehet tartani az árfolyamot és közben a Deutsche Telekom olcsón tudja növeli a tulajdonrészét.
A cég növekedési kilátásai is nagyban javulnak a bejelentett áremelések miatt. Eközben ez elemzők “a diszkontáláshoz használt hosszú távú állampapírhozamokat fokozatosan húzzák fel”. Lecsökkentve ezzel a cégértéket, míg a hosszú távú növekedési várakozásaik változatlanul nulla közelében maradtak – írta Cser Tamás.
Itt az ideje felszállni az AI-vonatra
A grafikai processzorokat, chipeket gyártó Nvidia (NVDA) részvényei több mint 14 százalékkal emelkedtek csütörtökön, annak ellenére, hogy a vállalat szerdán 21 százalékos éves szintű bevételcsökkenésről számolt be a negyedik negyedévben.
Az ok? Az AI.
Konkrétan az olyan AI (mesterséges intelligencia)alkalmazások körüli hype, mint a ChatGPT, a Microsoft Bing és a Google Bard – írja a Yahoo Finance. Amelyek mindegyike nagy teljesítményű feldolgozási kapacitásokat igényel, amire az Nvidia chipjei igencsak alkalmasak.
Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója azt mondta az elemzőknek, hogy a grafikus óriás fordulóponton van. Azt is mondta, hogy az AI– és a rokon technológiák jelentőségükben az iPhone-hoz hasonlíthatók.
AI a felhőben
De nem csak az Nvidia hardvergyártó képességeiről van szó, azt is bejelentette, hogy elkezd felhőalapú AI SAS (szoftver, mint szolgáltatás) opciót kínálni. Ez lehetővé teszi a kisebb cégek számára, hogy használják az Nvidia nagy feldolgozási teljesítményét mesterségesintelligencia-rendszerekhez. Az AI számításigénye sokkal nagyobb, mint a hagyományos számítástechnikáé.
Melyek idén a Dow kutyái?
A Dow Jones index “kutyáinak” (elhanyagolt, a befektetők által került részvényeinek), osztalékhozama 2,98 és 6,62 százalék között volt az év végén. A 2023-as tőzsdei évben ezek a “kutyák” így a következők:
- Verizon
- Dow
- Intel
- Walgreens Boots Alliance
- 3M
- IBM
- Amgen
- Cisco
- Chevron
- és JPMorgan.
A stratégia ötlete Michael B. O'Higgins befektetési menedzser 1991-es “Beating the Dow” című könyvéből származik. Az eredeti módszer lényege, hogy minden év elején azonosítani kell a Dow Jones tíz olyan részvényét, amelyek az előző év utolsó kereskedési napján a legmagasabb osztalékhozamot ígérték. A spekulatív befektetésekhez képest a “kutya” részvények lényegesen kevésbé kockázatosak. Év közben a vállalati hírekre, például mérlegbeszámolókra való bármilyen reakció tabu – írja a német Finanzen.net.
Jól sikerült az Alibaba jelentése
A bevétel 247,76 milliárd jüan lett a várt 245,18 milliárddal szemben, míg EPS soron 19,26 jüant ért el a cég a várt 16,26 jüanhoz képest. A decemberi kínai újranyitást követő gazdasági felpattanás és fogyasztásnövekedés a cég várakozása szerint folytatódni fog – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Ráadásul a most publikált számokban az újranyitás hatása még nem teljes mértékben tükröződik. Az elemzők szerint az előttünk álló negyedévekben gyorsabb bevételnövekedés jöhet. A részvény árfolyama végül 0,6 százalékot esett.
Megőrülnek a bitcoin-NFT-kért
A Luxor Mining Bitcoin-bányászati cég közölte, hogy felvásárolja az OrdinalHub válallatot, amely a Bitcoin-alapú NFT-k (egyedi kipróérmék) kibocsátása körüli mánia (hype) kirobbanásáért felelős. A befektetők azóta is vitatkoznak arról, hogy új felhasználási lehetőségeket kínálnak-e ezek a Bitcoin számára, vagy tönkreteszik a decentralizált készpénzrendszer eredeti koncepcióját.
Már 150 ezer ilyen bejegyzést hoztak létre a Bitcoin-blokkláncon, amiből a Bitcoin-bányászok már mintegy 600 000 dollár bevételre tettek szert. A Bitcoin-alapú NFT-bejegyzések azonban mostanra a Bitcoin-blokkok 50 százalékát foglalják el. Sokan szkeptikusak, és a hype végét várják.
A többi blokklánc NFT-i is átmentek hasonló hype-ciklusokon, 2022 végére azonban mélypontra jutott a piac. A DappRadar jelentése szerint azonban 2022 decemberétől 2023 januárjáig újra, 37 százalékkal nőtt a tranzakciók száma.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.