A héten világszerte számos tőzsdeindex döntött új történelmi csúcsot, és pénteken is eléggé jó a hangulat. A német DAX index ugyan stagnál, de a francia index 0,4, a brit 0,2, a svéd pedig 1,2 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős részvényindexek is kis mértékű pluszban vannak. Vasárnap fontos választás lesz Németországban, ami egész Európára hatással lehet.
A Trump-adminisztráció vámtervei és a geopolitikai bizonytalanságok mellett a piacok a februári amerikai üzleti aktivitási adatok közzétételére figyelnek. Ezek fényt deríthetnek arra, hogy a vállalatok hogyan látták működési környezetüket januárban. A Block fizetési szolgáltató részvényei a csalódást keltő negyedéves bevétel miatt esnek, míg az Alibaba Hongkongban emelkedik a jó bevételei miatt.
A BUX index fél százalékkal esik, ennyivel megy le az OTP is. A Mol viszont bő két százalékkal veszített értékéből a gyorsjelentése közzététele után. Fél százalékkal felfelé megy a Richter, 3,1 százalékkal esik a 4iG.
Az euró 404,90, ami közel három forinttal magasabb az előző napinál. Ebben a dollár erősödésének nagy szerepe lehet, ezen kívül jövő kedden az MNB kamatdöntése lesz fókuszban. Csütörtökön 2973,4 dolláron tetőzött és új történelmi csúcsot ütött az arany határidős ára, pénteken ennél egy százalékkal lejjebb van, 2940 dollár körül. Az olaj egy százalékkal esik, az európai földgáz 0,9-el emelkedik.
Elmaradt a várakozásoktól a Mol
Kissé elmaradt a várakozásoktól a Mol a CCS EBITDA eredmény terén a negyedik negyedévben, a 682 millió dolláros érték éves szinten 31 százalékos visszaesést mutat – írta a K&H Értékpapír. Az Upstream teljesített legjobban, de nem sokkal maradt le a Downstream szegmens sem. A csökkenő finomítói marzsok negatívan hatnak a cég eredményességére, emellett az olajárak mérséklődése sem segít, bár az emelkedő gázárak kompenzálni tudták a gyengébb olajpiaci teljesítményt.
Profitot nem is tudott elérni ebben a negyedévben a cég, a negatív devizahatások, illetve a szlovák szolidaritási adó sem segített neki. Az évet azonban összességében egymilliárd dollár feletti eredménnyel zárta, osztalékkifizetésre tehát lehet tér, de erről majd később dönthetnek.
Semleges az olajcég gyorsjelentése?
A „körforgásos gazdálkodás vesztesége húzta le a Mol negyedik negyedéves eredményét„ az Erste Befektetési Zrt. szerint. A 259,6 milliárd forintos “tisztított CCS-alapú EBITDA eredmény” kismértékben maradt el a 269,2 milliárdos piaci konszenzustól. A gyengébb értékesítési számok a lassuló gazdaság és a szezonalitás következményei, ezeket ellensúlyozta a jobb „nem-üzemanyag árrések” alakulása.
Összességében semlegesnek gondoljuk a Mol mai jelentését – értékelték.
Az olajcég teljesítette az éves, hárommilliárd dolláros EBITDA-célkitűzést, a negyedik negyedévben a főbb üzletágak hozták a várakozásokat, a „körforgásos gazdálkodást” leszámítva. A kilátások 2025-re nem túl kedvezőek. Az iparági környezet a lassuló világgazdaság miatt kihívásokkal teli. A legfontosabb negatív kockázat továbbra is az orosz kőolajellátás.
Jelentett a Graphisoft Park
A Graphisoft Park 2024-ben 7,96 millió eurós eredményt ért el, mintegy egy százalékkal felülmúlva a 2023-as, egyszeri tételekkel javított eredményét – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt. Az ingatlanportfólió kihasználtsága 94 százalék volt, egy százalékponttal elmaradva a tavalyi értéktől, de így is jelentősen felülmúlta a budapesti irodapiacot, aminek a kihasználtsági mutatója 85 százalékon alakult.
A magyar ingatlankezelő két jelentős bérlőjével is megújította a bérleti szerződését, ezzel az átlagos bérleti időtartam közel öt évre nőtt. Mindezek ellenére óvatos előrejelzést adott erre az évre. A kedvezőtlen gazdasági környezet miatt bizonyos mértékű üresedést és bérlői kockázatot prognosztizálnak, és mindössze hétmillió eurós nettó eredménnyel számolnak.
Mégis jöhet a digitális euró
Az Európai Központi Bank (EKB) kiterjeszti erőfeszítéseit egy blokklánc-technológiára épülő fizetési rendszer létrehozására, ami ahhoz vezethet, hogy Európa legnagyobb monetáris döntéshozója központi banki digitális valutát, azaz CBDC-t bocsát ki – írta a Decrypt kriptovaluta-portál. A csütörtökön bejelentett kezdeményezés két szakaszban fog megvalósulni.
Az első szakaszban az euróövezet monetáris hatósága a transzeurópai automatizált valós idejű bruttó elszámolási rendszerrel (TARGET) egy fizetési platformot fog kifejleszteni, amely központi banki pénzben (CBDC) történő elszámolásra szolgál. A második fázisban „egy integráltabb, hosszú távú megoldást” fognak vizsgálni a CBDC-ben denominált tranzakciók blokkláncon történő elszámolására.
Páneurópai tőkepiac a blokkláncon?
A digitális euró 2020 óta van tervben. A digitáliseuró-projekt az EKB honlapja szerint része a szervezet azon nagyobb céljának, hogy Európa-szerte egységes tőkepiacot hozzon létre. A projekt támogatói azt állítják, hogy a CBDC megerősítené az euróövezet gazdasági erejét, emellett a régió autonómiáját és monetáris szuverenitását is erősítené. Csökkentené ugyanis a regionális bankok függőségét a nem európai pénzforgalmi szolgáltatóktól – foglalta össze a Decrypt.
Nemrég még úgy tűnt, hogy a CBDC-k fejlesztése világszerte háttérbe szorul, miután Donald Trump elnök megtiltotta ennek fejlesztését az Egyesült Államokban. Másrészt viszont az elnök támogatja a kriptovalutákat. (A kriptovaluta és a blokklánc azonban két külön fogalom, a blokkláncot sok minden másra lehet használni.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.