A hétfői gyengébb és a keddi erősebb tőzsdenapot követően a szerda egyelőre kérdőjeles, a nyugat európai tőzsdeindexek általában egy-két ezrelékes mínuszban vannak. Felülteljesít a londoni mutató, valószínűleg az első oltóanyag engedélyezése miatt.
Az Egyesült Államokban a határidős indexek annak ellenére vannak szerény mínuszban, hogy az amerikai politikusok ismét elkezdtek tárgyalni egy újabb koronavírus-mentőcsomagról, 908 milliárd dollár értékben. Ez a kisvállalkozásoknak és az amerikai munkanélkülieknek is segítene. Kora délután amerikai foglalkoztatási adatokat fognak közzétenni, kicsit később pedig az amerikai pénzügyminiszter és a Federal Reserve elnöke, Jerome Powell fognak a képviselőházban beszélni.
Megfordult a forint?
Budapesten a BUX 0,4 százalékkal emelkedik, főleg az OTP 0,8 százalékos drágulásárak köszönhetően, ma elérte a 12 ezer is. A Mol a legmagasabb forgalmú papír eddig, de 2012 forinton stagnál. A Richter 0,3 százalékkal süllyed, a Telekom 0,4 százalékkal emelkedik, az Opus 2,6 százalékkal van feljebb.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint több napos erősödés után gyengül, több mint egy forinttal feljebb van az euró, 357,30. A dollár gyengülése egyelőre megállt, az euró dollár 1,2056. Erősödnek a nemesfémek, stagnál az olaj.
Itt az oltás Nagy-Britanniában
Az Egyesült Királyság engedélyezte a Pfizer-BioNTech koronavírus-oltást, az Egyesült Államokat és az EU-t is megelőzve. Az oltásnak várhatóan jelentős szerepe lesz a koronavírus leállítására irányuló globális erőfeszítésekben – írja a Bloomberg. Nagy-Britanniában a jövő héttől lesz hozzáférhető a kormány nyilatkozata szerint. Az országban a halálesetek száma már közel 60 ezer. (Lásd még: A britek engedélyezték a Pfizer-BioNTech-vakcina forgalmazását)
Magyarországon közben újabb szomorú rekord dőlt meg, ennyien még nem haltak bele a koronavírusba, mint tegnap.
Fontos EU-csúcs közeleg
A jövő heti EU-csúcs fontos lesz mind a britek, mind az EU életében – írja az Erste Befektetési Zrt.
Addigra kellene dűlőre jutni a Brexit feltételeit illetően, hogy aztán ne „szakadás”, hanem „átgördülés” legyen az új világba. Ugyanakkor a magyar-lengyel vétóval is kellene kezdeni valamit, amire egyelőre nem sok esélyt látunk, ugyanis az elmúlt napokban sem közeledtek az álláspontok, sőt, inkább a fenyegetőzés volt napirenden. Mindeközben a britek meglépték azt, amiért többek között el akarják hagyni az EU-t. Ugyanis az EU hatóságait megkerülve hagyták jóvá a Pfizer-BioNTech oltóanyagát – írja a brókercég.
Elon Musk nyeregben
A Tesla vezére, Elon Musk egy berlini rendezvényen azt mondta, hogy ha valamelyik nagy konkurens jó ötletnek tartja a Teslával való egyesülést, akkor lehet róla beszélni. Ugyanakkor kizárta, hogy ellenséges felvásárlást indítanának valamely autógyárral szemben. Korábban ezek a mondatok még nevetségesen hangzottak volna, az ordító egér szerepébe helyezve a Teslát az iparági góliátokkal szemben. Ám a Tesla jelenlegi tőzsdei kapitalizációja már sokkal magasabb bármely más konkurensénél, 554 milliárd dollár. Így a felvetés már nem is annyira őrültség.
A Volkswagen jelenleg 78 milliárd, a Daimler 60 milliárd, a BMW 44,5 milliárd eurót ér a tőzsdén a Finanzen.net szerint. “A befektetők megelőlegezték nekünk a jövőbeni jövedelmezőséget. De ha úgy döntenek, hogy ez nem jön létre, akkor az árfolyam azonnal szétzúzódik, mint nagykalapács alatt a habos sütemény” – idézte a Bloomberg Musk beszédét. Ahhoz, hogy a Tesla járművei olcsóbbak legyenek, okosabbaknak kell lenniük a kiadások terén. Musk ígéretet tett, hogy három év múlva jön a 25 000 dolláros Tesla.
Ezért-e vagy sem, nem tudjuk, de a Volkswagen részvénye ma kettő, a BMW egy százalékkal esik. A Volkswagennél nagytulajdonosi viták vannak a cég vezetésével kapcsolatban is.
Zuhan a Nio és a Nikola
Az Equilor Befektetési Zrt. szerint megduplázta novemberben értékesítéseit a Nio, 5291 autót szállított le, ami 109,3 százalékos növekedés év/év alapon.
Az év eleje óta 36 721 autót értékesítettek, ami 111,1 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A Goldman Sachs azonban közzétett egy pesszimistább elemzést, ebben a jelenlegi árfolyam mellett jelentősebb kockázatokra figyelmeztet. Ezt követően elkezdett esni a részvény, végül 10,2 százalékos mínusszal zárt. Tovább rontották a Nikola célárát is. A Nikola-General Motors közötti szerényebb együttműködés nyomán az RBC Capital Markets a 19 dolláros célárat tovább rontva 17 dollárra várják a Nikola részvényeit. Tegnap további 14,9 százalékot zuhant a papír.
Vegyes hírek a Moltól
Tegnap tette közé a Mol a novemberi árrés-adatait. A Brent átlagárfolyam 42,7 dollár volt, amely az előző hónapokhoz képest javulás, de nagyon elmarad a tavalyi 63 dollártól – írta a KBC Equitas.
A csoportszintű finomítói marzs viszont havi szinten is csökkent, 0,8 dollár/bbl volt, ilyen gyenge június óta nem volt. Ebben az európai járványellenes korlátozások nem segítettek. A petrolkémia azonban stabilabb képet mutatott, sőt 386,8 euró/tonna árréssel féléve nem látott szintre került, ami pozitívum, így összességében vegyesnek mondhatóak az adatok.
Az árrések vegyesek az Erste Befektetési Zrt. szerint is.
Véleményünk: A Mol marzsai továbbra is gyengék, csak a petrolkémiában látszik némi javulás. Ez főleg a növekvő ázsiai gazdaságok emelkedő petrolkémiai fogyasztásának tudható be – írják.
Kínára figyel a Daimler, Ausztráliára az Allianz
A német Bayer részvénye süllyed, miután bejelentette, hogy több pénzt fog költeni a sejt- és génterápiás üzletágra. Ezen a területen egyébként nemrég cégfelvásárlásokat is végrehajtott.
A Daimler bejelentette hogy a Foton nevű kínai partnerrel nehéz haszonjárműveket gyártanak majd a kínai piacra. A nyergesvontatók gyártásához 485 millió eurót ruháznak be, beleértve az infrastruktúra kiépítését is. A nehézteherautók piaca 2019 ben 1,1 millió járművet jelentett az országban, becslések szerint idén a világban engedélyezett nehézgépjárművek felét Kínában engedélyezik majd – írta a Finanzen.net.
Az Allianz német biztosító részvénye is süllyed, miután bejelentette, hogy az ausztrál Westpac Group Bank általános biztosítási üzletágát megvásárolja.