Pénteken is, tegnap is a vevők jelentek meg a reggeli európai kereskedésben, de dél körül, mikor az amerikaiak ébredeznek, és örökké kereskedhető határidős indexeiket kis forgalommal mozgatni kezdik, jön egy nagy zuhanás. Ilyenkor az történik, hogy az S&P 500 határidőt jól leütik, erre jön az európai pánik. Aztán a normál kereskedésben is esik Amerika, de messze nem akkorát, amit az előzetes reakció sejtetni enged, sőt tegnap végül pluszban is zárt, az S&P 500 értéke 2020 pont lett, miközben napközben 2000 alatt is járt.
S&P 500 |
Sokszor megírtuk már, hogy milyen ellentmondásos dolog egy index határidővel akkor kereskedni, amikor a mögöttes termék, azaz maga a részvénypiac zárva van. Ilyenkor a határidős ár nem köthető semmihez, könnyű kis forgalommal nagymértékben eltéríteni, különösen a hajnali órákban. Képzeljük el, ha BUX-ra lehetne kötni éjjel-nappal, miközben az OTP, Mol és társaik, az index komponensek, csak normál nyitvatartási időben kereskedhetők.
Így aztán Európa hevesen ingadozik, jelenleg megint délelőtti szárnyalás zajlik, a DAX és a CAC-40 közel 2 százalék pluszban vannak. Érdekes lesz a délutáni reakció, hogy vajon ezúttal is lehanyatlanak-e, vagy most kitart az erő. Persze most már egyre döntőbb a közelgő FED-ülés, amelyen feltehetően sor kerül közel egy évzized óta az első amerikai kamatemelésre.
Friss árfolyamok >>> |
A BUX is megindult, az OTP 1,2 százalék pluszban van 5740 forinton, a Richter fél százalékkal följebb, 5300 forinton. A papír nagyon szépen stabilizálódik a kitörés után, kevéssel a szint fölött. A Synergon ma is eséssel indított, de napközben megfordult, némi korrekció mutatkozik, 20 forint a papír.
Az olaj ára összességében alig mozdult, viszont a két fő típus közti különbség tovább csökkent. A WTI 36,40, a Brent 38,40 dolláron cserél gazdát. Az arany gyengélkedik: 1062 dollár.
A dollár viszonylagos gyengélkedése, vagy inkább korrekciója tartósnak mutatkozik. Az európai és amerikai monetáris politika eltérő iránya miatt túl sokan számítottak a dollár további erősödésére, ezért óhatatlanul a másik irányban mozdult. Az EKB kamatdöntés után az euróhoz képest 1,05-ről 1,09-re ugrott, most már egy euróért több, mint 1,10 dollárt adnak.
EUR/HUF alakulása. |
A forint továbbra is gyenge, 317 körül van az euróhoz képest, és a török líra lejtmenete sem ért véget, reggel már 3,30-at adtak belőle egy euróért, onnan kicsit korrigált, 3,28-ig. A mélyponton pár hónapja 3,50 is volt, utána majdnem kerek 3-ig javult, de ez úgy tűnik, nem volt tartós folyamat.