5p

A devizapiacok is rég nem látott izgalmakat hoztak 2020-ban, az év első felében a forint mélyrepülésének lehettünk tanúi, az utóbbi hetekben pedig a dollár gyengült rég nem látott mértékben. Az elemzők ugyanakkor az euró kapcsán sem feltétlen optimisták. Igaz, a mostani bizonytalan környezetben gyakorlatilag minden menekülődevizával szemben vannak ellenérvek.

A devizaspekuláció kifejezetten kockázatos műfaj, sok befektető ugyanakkor már csak a kockázatok megosztása, a diverzifikáció miatt is gondolkodik abban, hogy ne csupán egyféle fizetőeszközbe tartsa a vagyonát. Ebből a szempontból az utóbbi időkig a dollár reális alternatívának tűnt, hiszen hosszú ideig stabil volt a helyzete az euróval és más fizetőeszközökkel szemben. Ráadásul a befektetők, ha dollárban voltak a megtakarításaik, akkor egy amerikai államkötvény esetében kisebb kamatra azért számíthattak. Ez már csak azért is fontos, mert például a német államkötvények esetén jó ideje a befektetők fizetnek azért, hogy ezeket tarthassák, a Bund hozama ugyanis egy ideje negatív. Bár a perifériás országok kötvényeinek a hozama legalább nominálisan pozitív, ott az esetleges csőd kockázat, az, ami a befektetőket az európai piactól távol tartja.

Dollár: csúcsról a pincébe

A dollárból viszont az utóbbi hónapokban menekülnek a befektetők, amit jelez, hogy 27 hónapos mélypontra került az amerikai fizetőeszköz az euróval szemben. Az őszi amerikai elnökválasztás miatt sok a kérdőjel a dollárral kapcsolatban, így felmerül, milyen deviza lehet opció, ami biztonságos lehet a következő időszakban.

A Morgan Stanley elemzése szerint, aki nem a fenti két világpénz egyikébe szeretne fektetni, azok számára a japán jen és a svájci frank lehet valódi alternatíva. Ugyanakkor a fenti érveknek némileg ellentmondva a befektetési bank az amerikai dollárt választotta a legbiztonságosabb devizának. Mint elemzésükben írták, a kamatlábak mostani alakulása miatt az erre játszó befektetők, az úgynevezett carry traderek számára egyre vonzóbb lesz.

A carry trading ügyletek jellemzően úgy zajlanak, hogy a befektetők alacsony hozamú devizában, például dollárban vagy jenben kölcsönt vesznek és egy a magasabb hozamú eszközbe fektetik a pénzt, ahol a magasabb kamatszintből profitálnak. A tavasz folyamán egyébként a forint is részben emiatt került nyomás alá, hiszen az alacsony jegybanki alapkamat miatt megérte a magyar fizetőeszközben eladósodni, és azt átváltani, majd a pénzt a magasabb kamatokkal kecsegtető lengyel zlotyba vagy cseh koronába fektetni. A dollár esetében természetesen sokkal vadabb tranzakciókat is finanszíroznak a befektetők, amikor a mostani 1-2 százalékos kamatoknál jóval magasabb hozammal kecsegtető devizákba teszik a pénzt. Igaz, az erősen bizonytalan környezetben mindenki óvatossá válik, és ilyenkor meg szokott fordulni a devizák útja: a befektetők megválhatnak ezektől a magas hozamú eszközöktől és visszaválthatják a pénz (pl. dollárba). Amikor ilyen folyamatok indulnak el, azok értelemszerűen a nagyobb kereslet miatt erősítik azokat a pénznemeket, amelyekben eredetileg a kölcsön felvétele történt.

Az elnökválasztás miatt sok a bizonytalanság

A Morgan Stanley elemzése szerint a járvány tavaszi időszakában nem véletlenül ugrott 3,5 éves csúcsra a dollár. Más kérdés, hogy a Fed erőteljes lazítását követően nagyot fordult a világ, és 5 hónappal később viszont 2,5 éves mélypontot láthatunk. A mostani szituációban viszont több elemző szerint kicsit átestek a befektetők a ló túloldalára, miközben a reálgazdaságok nehéz helyzetéről megfeledkezve alulértékelik a kockázatokat. Szerintük ezek a tények összességében a dollár pozíciójának a javulásával járnak majd.

Ugyanakkor ezzel ellentétes véleményeket is olvashatunk, szerdán például a BK Asset Management vezetője, Boris Schlossberg a CNBC-nek nyilatkozva vélekedett úgy, hogy az USA-ban tomboló koronavírus-járvány és az, hogy amerikai politikai életben tapasztalható bizonytalanságok, amelyek a novemberi elnökválasztásig fokozódhatnak, a dollár ellen hathatnak.

Megkavarja még a lapokat? (Fotó: MTI/EPA/Pool/Stefani Reynolds)
Megkavarja még a lapokat? (Fotó: MTI/EPA/Pool/Stefani Reynolds)

Mi lesz a jennel és a frankkal?

A Morgan Stanley már idézett elemzése szerint hagyományosan menekülődevizának számít a japán jen és a svájci frank is, de ezzel a fizetőeszközökkel azért vannak fenntartásaik, mert egy bizonytalan időszakban sem várható tőlük számottevő erősödés.

Úgy látják, hogy a dollár nem csak az euróval, de az egyébként alacsony kockázatúnak tekintett jennel szemben is erősödhet a jövőben. Ráadásul mindez az általános piaci felfogással szemben valósulhat meg. Mindezt azzal indokolják a befektetési bank szakértői, hogy megállapításuk szerint a bizonytalan helyzetben sok japán befektető vásárolt külföldi eszközöket, ám ők nem terveznek azzal, hogy hazavigyék a pénzüket és jenre visszaváltsák azt.

A jen ugyan hagyományosan a bizonytalan időszakok menekülődevizája, ám a hozamvadászok mégis elkerülhetik most. A szigetország fizetőeszköze hagyományosan az egyik legalacsonyabb hozamú deviza, mivel a Bank of Japan a fejlett országok között történelmileg az egyik legalacsonyabb szinten tartott kamatlábbal rendelkezik, ami jelenleg is negatív. Ráadásul a regnáló miniszterelnök exportösztönző politikát igyekszik folytatni, amelynek eleme a gyengébb jen.

A Morgan Stanley szerint a svájci frank esetében is az jelenthet kockázatot, hogy az ottani nemzeti bank nem támogatja a túl erős fizetőeszközt. Mindez a frank felértékelődési potenciálját erősen korlátozza.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25320 24960 25370 +1,28% 0 0 9 352 418 600 HUF 2025-04-01 17:14:07
MOL 3024 2934 3030 +3,21% 0 0 2 319 562 678 HUF 2025-04-01 17:10:21
MTELEKOM 1574 1534 1648 -3,20% 0 0 3 152 179 628 HUF 2025-04-01 17:09:58
RICHTER 10480 10310 10490 +2,14% 0 0 1 810 559 450 HUF 2025-04-01 17:05:48
OPUS 546 540 553 -0,55% 0 0 130 879 036 HUF 2025-04-01 17:07:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
Részvény / Deviza / Áru Igazi vérengzés volt hétfőn a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 18:57
Van, aki még olcsón megúszta, de a többség hatalmasat bukott.
Részvény / Deviza / Áru Európa felé fordulnak a befektetők, hála Trump intézkedéseinek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 13:04
Csökken az amerikai és német államkötvények hozama közötti különbség.
Részvény / Deviza / Áru Meglepően jól áll a forint, de ez semmi az aranyhoz képest
Csabai Károly | 2025. március 31. 12:26
A hazai fizetőeszköz múlt hét második felében kezdődött zuhanása megállt, egy euró a 402-es szint környékén cserél gazdát. A geopolitikai feszültségek és a globálissá terebélyesedő vámháború miatt zuhannak a tőzsdék, Budapesten csak a 4iG nem ingott meg a blue chipek közül. A kriptók is szabadesésben, úgy tűnik, a befektetők aranyba menekülnek – a sárga nemesfém árfolyama újabb történelmi rekordot döntött. Az energiaárak is nőnek, az olajé jobban, a gázé szolidabban.
Részvény / Deviza / Áru Keresi az erőt a forint, mint vándor az ösvényt – de nem találja
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:01
Nem túl acélosan indítja a hetet a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG