5p

A devizapiacok is rég nem látott izgalmakat hoztak 2020-ban, az év első felében a forint mélyrepülésének lehettünk tanúi, az utóbbi hetekben pedig a dollár gyengült rég nem látott mértékben. Az elemzők ugyanakkor az euró kapcsán sem feltétlen optimisták. Igaz, a mostani bizonytalan környezetben gyakorlatilag minden menekülődevizával szemben vannak ellenérvek.

A devizaspekuláció kifejezetten kockázatos műfaj, sok befektető ugyanakkor már csak a kockázatok megosztása, a diverzifikáció miatt is gondolkodik abban, hogy ne csupán egyféle fizetőeszközbe tartsa a vagyonát. Ebből a szempontból az utóbbi időkig a dollár reális alternatívának tűnt, hiszen hosszú ideig stabil volt a helyzete az euróval és más fizetőeszközökkel szemben. Ráadásul a befektetők, ha dollárban voltak a megtakarításaik, akkor egy amerikai államkötvény esetében kisebb kamatra azért számíthattak. Ez már csak azért is fontos, mert például a német államkötvények esetén jó ideje a befektetők fizetnek azért, hogy ezeket tarthassák, a Bund hozama ugyanis egy ideje negatív. Bár a perifériás országok kötvényeinek a hozama legalább nominálisan pozitív, ott az esetleges csőd kockázat, az, ami a befektetőket az európai piactól távol tartja.

Dollár: csúcsról a pincébe

A dollárból viszont az utóbbi hónapokban menekülnek a befektetők, amit jelez, hogy 27 hónapos mélypontra került az amerikai fizetőeszköz az euróval szemben. Az őszi amerikai elnökválasztás miatt sok a kérdőjel a dollárral kapcsolatban, így felmerül, milyen deviza lehet opció, ami biztonságos lehet a következő időszakban.

A Morgan Stanley elemzése szerint, aki nem a fenti két világpénz egyikébe szeretne fektetni, azok számára a japán jen és a svájci frank lehet valódi alternatíva. Ugyanakkor a fenti érveknek némileg ellentmondva a befektetési bank az amerikai dollárt választotta a legbiztonságosabb devizának. Mint elemzésükben írták, a kamatlábak mostani alakulása miatt az erre játszó befektetők, az úgynevezett carry traderek számára egyre vonzóbb lesz.

A carry trading ügyletek jellemzően úgy zajlanak, hogy a befektetők alacsony hozamú devizában, például dollárban vagy jenben kölcsönt vesznek és egy a magasabb hozamú eszközbe fektetik a pénzt, ahol a magasabb kamatszintből profitálnak. A tavasz folyamán egyébként a forint is részben emiatt került nyomás alá, hiszen az alacsony jegybanki alapkamat miatt megérte a magyar fizetőeszközben eladósodni, és azt átváltani, majd a pénzt a magasabb kamatokkal kecsegtető lengyel zlotyba vagy cseh koronába fektetni. A dollár esetében természetesen sokkal vadabb tranzakciókat is finanszíroznak a befektetők, amikor a mostani 1-2 százalékos kamatoknál jóval magasabb hozammal kecsegtető devizákba teszik a pénzt. Igaz, az erősen bizonytalan környezetben mindenki óvatossá válik, és ilyenkor meg szokott fordulni a devizák útja: a befektetők megválhatnak ezektől a magas hozamú eszközöktől és visszaválthatják a pénz (pl. dollárba). Amikor ilyen folyamatok indulnak el, azok értelemszerűen a nagyobb kereslet miatt erősítik azokat a pénznemeket, amelyekben eredetileg a kölcsön felvétele történt.

Az elnökválasztás miatt sok a bizonytalanság

A Morgan Stanley elemzése szerint a járvány tavaszi időszakában nem véletlenül ugrott 3,5 éves csúcsra a dollár. Más kérdés, hogy a Fed erőteljes lazítását követően nagyot fordult a világ, és 5 hónappal később viszont 2,5 éves mélypontot láthatunk. A mostani szituációban viszont több elemző szerint kicsit átestek a befektetők a ló túloldalára, miközben a reálgazdaságok nehéz helyzetéről megfeledkezve alulértékelik a kockázatokat. Szerintük ezek a tények összességében a dollár pozíciójának a javulásával járnak majd.

Ugyanakkor ezzel ellentétes véleményeket is olvashatunk, szerdán például a BK Asset Management vezetője, Boris Schlossberg a CNBC-nek nyilatkozva vélekedett úgy, hogy az USA-ban tomboló koronavírus-járvány és az, hogy amerikai politikai életben tapasztalható bizonytalanságok, amelyek a novemberi elnökválasztásig fokozódhatnak, a dollár ellen hathatnak.

Megkavarja még a lapokat? (Fotó: MTI/EPA/Pool/Stefani Reynolds)
Megkavarja még a lapokat? (Fotó: MTI/EPA/Pool/Stefani Reynolds)

Mi lesz a jennel és a frankkal?

A Morgan Stanley már idézett elemzése szerint hagyományosan menekülődevizának számít a japán jen és a svájci frank is, de ezzel a fizetőeszközökkel azért vannak fenntartásaik, mert egy bizonytalan időszakban sem várható tőlük számottevő erősödés.

Úgy látják, hogy a dollár nem csak az euróval, de az egyébként alacsony kockázatúnak tekintett jennel szemben is erősödhet a jövőben. Ráadásul mindez az általános piaci felfogással szemben valósulhat meg. Mindezt azzal indokolják a befektetési bank szakértői, hogy megállapításuk szerint a bizonytalan helyzetben sok japán befektető vásárolt külföldi eszközöket, ám ők nem terveznek azzal, hogy hazavigyék a pénzüket és jenre visszaváltsák azt.

A jen ugyan hagyományosan a bizonytalan időszakok menekülődevizája, ám a hozamvadászok mégis elkerülhetik most. A szigetország fizetőeszköze hagyományosan az egyik legalacsonyabb hozamú deviza, mivel a Bank of Japan a fejlett országok között történelmileg az egyik legalacsonyabb szinten tartott kamatlábbal rendelkezik, ami jelenleg is negatív. Ráadásul a regnáló miniszterelnök exportösztönző politikát igyekszik folytatni, amelynek eleme a gyengébb jen.

A Morgan Stanley szerint a svájci frank esetében is az jelenthet kockázatot, hogy az ottani nemzeti bank nem támogatja a túl erős fizetőeszközt. Mindez a frank felértékelődési potenciálját erősen korlátozza.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21780 21550 21810 +0,79% 21770 21790 3 108 908 920 HUF 2024-12-18 16:55:20
MOL 2692 2644 2702 +1,13% 2694 2700 1 537 317 718 HUF 2024-12-18 16:54:50
MTELEKOM 1280 1276 1292 -0,47% 1280 1282 202 938 384 HUF 2024-12-18 16:54:40
RICHTER 10540 10420 10590 +1,35% 10510 10540 828 128 450 HUF 2024-12-18 16:54:15
OPUS 504 501 509 -0,98% 503 504 70 359 955 HUF 2024-12-18 16:55:00
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nincs gáz, van gáz, mégis 410 felett áll az euró
Eidenpenz József | 2024. december 18. 12:47
Jó hangulatban várják a tőzsdék a szerda esti amerikai kamatdöntést, amely az év hátralevő részének legfontosabb eseménye. A BUX átlag feletti mértékben drágul, mindhárom vezető részvényünk szépen teljesít, a forint viszont gyengécske, ismét 410 felett áll az euró. Van elég gáz Európában, gigafúzió készül az autóiparban, 108 ezer dollár felett is járt a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Tudomást sem vett a forint Matolcsy Györgyék döntéséről
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 18:21
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ritka rossz kedv uralkodott a pesti parketten
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 17:49
A vezető részvények mind vesztettek értékükből.
Részvény / Deviza / Áru Már megint gyengül a forint, csak óvatosan a részvényvételekkel!
Eidenpenz József | 2024. december 17. 12:28
Feszülten várják a piacok a szerdai Fed-kamatdöntést, az európai indexek enyhe optimizmussal, az amerikaiak és a BUX inkább pesszimistán. Megint drágul az euró az MNB-kamatdöntés előtt. Újabb szakember int a túlárazottnak látszó részvényektől. Áramlik a tőke a kriptókba.
Részvény / Deviza / Áru Úgy kóvályog a forint, mintha üllő esett volna a fejére
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 07:57
Ez nem egy nagy teljesítmény.
Részvény / Deviza / Áru Nagyobbat zuhant a Fidesz, mint a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:51
Hétfőn vegyesen alakult a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon. Az év eleje óta ugyanakkor mindegyikkel szemben gyengült a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Múlt héten csúcson volt, hétfőn lekonyult a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 445,29 pontos, 0,56 százalékos csökkenéssel 79 720,35 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A forint sérülékenysége támaszthatja a kamatot, új csúcson a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. december 16. 12:31
A gyengécske forint miatt nem számítanak kedden itthon kamatcsökkentésre az elemzők, főleg az amerikai Fed szerdai lépésére várnak a tőzsdék, és makroadatok is jönnek. Az amerikai tőzsdék megint emelkedhetnek, Európában viszont süllyedés jellemző. Már 106 ezer dollár felett is volt a bitcoin, a nagyoktól a kisbefektetők felé áramlik a készlet.
Részvény / Deviza / Áru A forint nem mert határozottan szembenézni a valóssággal
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 08:25
A forint árfolyama nem mutatott határozott elmozdulást a hétfő reggeli nemzetközi kereskedésben a péntek esti árfolyamokhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Nem káprázik a szeme, tényleg erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 18:34
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest és a hetet is nyereséggel fejezte be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG