Az európai tőzsdék kedden pluszban nyitottak, a kedvező mozgásban segített, hogy az ázsiai piacokon is emelkedés volt. A hangulat persze változhat, hiszen számos fontos adat lát napvilágot. Az amerikai piacok hétfőn ugyan nyitva voltak, de csak minimális mozgást láthattunk. A befektetők kivárása mögött az állhat, hogy a márciusi inflációs adatokat várják, amelyek jelentős hatással lehetnek nem csak az Egyesült Államokban, de a globális piacokon is. Európában kedden délelőtt publikálták a februári kiskereskedelmi forgalmi adatokat. Az euróövezetben éves szinten 3,5 százalékos visszaesést vártak, de ennél kedvezőbben alakult az adat, a visszaesés 3 százalékos volt, ami javította a hangulatot.
A vezető európai piacokon fél százalék körüli pluszokat láthattunk kedden délelőtt. A magyar piacon erős kezdés után leolvadást láthattunk, így csak 0,2 százalékos volt az emelkedés, a BUX 44 300 pont körül állt. A vezető részvények az indexhez hasonló mozgást produkáltak, az OTP 10 250 forint körül forgott, a Mol árfolyama az első óra végén 2720 körül állt, míg a Richterrel 7950 forint környékén kereskedtek.
Japán felé néz a tőzsdeguru
A japán Nikkei 225 index kedden látványosan erősödött, 1 százalék feletti pluszban zárt. Ehhez hozzájárult, hogy a legendás amerikai befektető, Warren Buffett jelezte, hogy növelni kívánja a japán részvényekben a kitettségét.
Fontos információ érkezett Kínából is, ahol tovább mérséklődött az infláció. A hajnalban publikált számok szerint márciusban 0,3 százalékkal esett vissza havi bázison az infláció. A fogyasztói árak éves összevetésben így csak 0,7 százalékos növekedést mutattak, ami jelentősen elmaradt az előzetes várakozásoktól. Ezzel 18 hónapos mélypontra került az áremelkedés üteme. A termelői árak fél éve folyamatos csökkenést mutatnak éves összehasonlításban, mely a nyersanyagárak tavalyi magas bázisának tudható be. A most publikált számok bíztatóak a globális inflációs folyamatok alakulása szempontjából.
Ugyan a befektetők az amerikai adatok kapcsán is mérséklődést várnak, ez azonban nem köszön vissza a kötvényhozamok esetén. Megemelkedtek a hozamvárakozások az Egyesült Államokban, így a tíz éves hozam már 3,4 százalék közelébe emelkedett vissza, míg a május 3-án esedékes Fed kamatdöntéskor már 75 százalékos eséllyel áraznak egy 25 bázispontos emelést, így 5-5,25 százalékos kamattetőt vár már a piac, olvasható a KBC Equitas reggeli hírlevelében. A kérdés az lehet, hogy mikorra tervezi a kamatcsökkentések elindítását a Fed, de a bankszektor stabilizálódása után ez már egy kevésbé égető probléma lehet, legalábbis a Fed hivatalos kommunikációja egyelőre nem implikált visszavágásokat.
Óriásit estek az Apple Mac eladások
Az év első negyedévében 40,5 százalékkal estek az Apple számítógép-eladásai, miközben a PC-eladások átlagosan 29 százalékkal csökkentek: a koronavírus időszakban tömegek szereztek be otthoni munkavégzéshez szükséges eszközöket, így mostanra érthetően lecsökkent az igény, írta hírlevelében az Equilor. Az Apple Mac-ek a konkurenseknél nagyobb eladás-csökkenését a nagyobb lakossági értékesítési arány, és a frissítés előtt álló modellpaletta magyarázza, amin a bemutatás előtt álló új modellek piacra kerülése változtathat. Mindezt árnyalja, hogy a szektor kilátásai a recessziós félelmek miatt általánosan negatívak: a fogyasztói elektronikai eszközök iránti kereslet iparág-szerte csökkenőben van. Az Apple részvényei 1,6 százalékot estek a hétfői kereskedésben.
Jó hírek érkeztek viszont a BMW háza tájáról, ennek köszönhetően 1,4 százalékot emelkedett az autógyártó részvénye. A német autógyártó az idei első negyedévben 588 138 járművet szállított le, ami ugyan 1,5 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest, de a kilátások viszonylag kedvezőek, hiszen éves szinten bővülést várnak. 2023-ban a növekedés fő motorja a teljesen elektromos járművek és a csúcskategóriás prémium szegmens modelljei lesznek a cég vezetői szerint, a befektetők pedig azt remélik, hogy az ezeken a típusokon elérhető magasabb árrés jelentkezik majd a cég profitjában.
Emelkedő energiahordozók
Emelkedtek az olajárak kedden, miután a folyamatok arra utalnak, hogy az ázsiai kereslet növekedni fog. Emellett a várakozások szerint a friss adatok tovább készletcsökkenést jelezhetnek az Egyesült Államokban. Ezzel párhuzamosan az európai gázáraknál is minimális erősödés volt.
Az adatok azt mutatták, hogy Indiában, a világ harmadik legnagyobb olajfogyasztó országában az üzemanyag-fogyasztás márciusban 5 százalékkal ugrott meg az egy évvel korábbihoz képest. A Reuters arról is beszámolt, hogy a kínai légitársaságok tömegesen vesznek fel új munkaerőt, így az utazási kereslet várhatóan idén fellendül majd, miután enyhítették az ország Covid-ellenes korlátozásait, ez is hozzájárulhat a fokozott olajkereslethez.
A forint kisebb gyengülést mutatott kedden délelőtt, az euróval szemben, hiszen a keresztárfolyam a 376-os szint fölé kúszott. Ezzel szemben a dollár ellenében erősödött a forint, ennél a devizapárnál 344 alá csúszott az árfolyam.
30 000 dollár fölé emelkedett a Bitcoin árfolyama, ami tavaly nyár óta a legmagasabb szintnek számít. A kriptopiacon is érdekes lehet a héten napvilágot látó amerikai inflációs adat, amely akár tovább is lendítheti a Bitcoin árfolyamát.