16:00
Gyengüléssel kezdődött a kereskedés a New York-i tőzsdén. A hangulatot továbbra is a görögökkel kapcsolatos félelmek mozgatják elsősorban és néhány kedvezőtlen vállalti hír. Nyomás alatt maradt az euró és a nyersanyag árak is. Nincs erős eladói nyomás, de egyértelműen negatív a hangulat.
A BÉT viszont még mindig jól tartja magát, a BUX 0,7 százalék körüli pluszban van, a Mol csaknem 1 százalékkal, az OTP 0,7 százalék körül drágult. Friss adatokat itt talál.
13:50
Egyelőre minden szegmensben megállt a piacok esése, úgy tűnik a befektetők a legújabb fejleményekre várnak Görögországgal kapcsolatban. A tőzsdék esése nem folytatódott, az amerikai határidős indexek ugyanakkor továbbra is mínuszos nyitást jeleznek előre a Wall Streeten.
A BÉT - bár alacsony forgalomban, de - felülteljesítő Nyugat-Európához képest. A Mol és az OTP 0,5 százalékos pluszban van. Megállt a forint esése is, az eurót 293 forint körül jegyzik. Német lapjelentés szerint a piacok "zsebben érzik" a megállapodást a magyar kormány és a nemzetközi szervezetek között.
A nyersanyagok ára a reggeli gyengülés után nem mutat érdemi elmozdulást, ahogy az EUR/USD sem. Friss árfolyamokat itt talál.
11:40
Görög futó üti az amerikai bástyát
Az ázsiai részvénypiacok többsége halvány pozitív zárással ünnepelte a pénteki amerikai foglalkoztatási adatot, amely az amerikai munkanélküliségi ráta 3 éves mélypontját és a vártnál 100 ezerrel több munkahelyet jelzett januárról. Az amerikai munkaerőpiac jó hírei azonban nem voltak elegek ahhoz, hogy áttörjék azt a falat, amit a Görögországgal kapcsolatos aggodalmak okoznak.
A végeláthatatlan görög dráma legújabb fejezete ugyanis arra utal, hogy az adósságleírással kapcsolatos tárgyalások elakadtak Athénban és az EU-n belül is. A veszteségleírásról és a kötvénycseréről szóló fejezetekről a hírek szerint még meg tudnának egyezni, azonban a mind az uniós, mind görög platformon elakadt az a német javaslat, amelyik gyakorlatilag EU-s gyámságot rendelne a görög költségvetések mellé. A számítások szerint, ha Görögország nem kap pénzt a napokban, akkor márciusban csődöt kell jelentenie. Erre egyelőre nincs egy, hivatalos forgatókönyv.
A friss aggodalmak miatt ereszkedni kezdtek a piacok nagyjából reggel 7 órakor. Az ázsiai tőzsdék többsége megúszta enyhe pluszban, azonban az európai nyitás már egyértelművé tette a hangulat fordulását. A dollár – a kockázatkerülés miatt – erősödik az euróval szemben, az EUR/USD 1,3050 körül mozog, az amerikai kőolaj ára határozottan esett reggel, 96,70 dollár körül állnak a jegyzések. Esett az arany is, 1720 dollár körül áll az unciánkénti jegyzés.
A forint nem ült fel a román vonatra
A magyar piac is a nemzetközi hangulattal tart, a forint átmeneti reggeli bizonytalankodás után gyengülni kezdett, az eurót hajnalban még 291 forinton jegyezték, mostanra 293 forinton áll. A budapesti tőzsde európai viszonylatban jól tartja magát, a BUX enyhe mínuszban áll. Friss árfolyamot itt talál. A térségi piacokat úgy tűnik nem rázta meg a román miniszterelnök és a kormány lemondása. Az MTI által megkérdezett elemzők szerint valószínűleg nincs veszélyben az IMF és az EU által Románia számára jóváhagyott támogatási program a román kormány lemondása után sem.
A JP Morgan szakértői szerint bárki lesz is a következő miniszterelnök, nem várható jelentősebb visszalépés a romániai reformfolyamatban, nem számítva olyan intézkedéseket, amelyek "normálisnak tekinthetők" egy választási évben. A JP Morgan elemzői közölték, hogy egyébként is a romániai reformok lassulását és "a választásokhoz kötődő kormányzati kiadások" növekedését várták idén, és továbbra is ezt valószínűsítik. A ház szakértői szerint az IMF/EU-egyezséggel kapcsolatos összes fontos végleges döntést rendszerint az államfő hozta meg, így ameddig ő tisztségében marad, addig várhatóan az IMF/EU-program sem fog kisiklani.