Hétfőn erős mínuszokban zártak a nyugat-európai tőzsdeindexek. London 1,73, Frankfurt 2,82, Párizs 2,43, Milánó 2,57, Madrid pedig 3,08 százalékos veszteségben fejezte be a kereskedést. A tengerentúlon is borúsan indult a kereskedés, ugyanakkor a zárásra jelentős korrekciót láthattunk. New Yorkban a Dow Jones ipari átlag 0,12 százalékos pluszban, ezzel szemben az S&P 500-as mutató 0,39, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,10 százalékos mínuszban zárt hétfőn. Ennek hatására kedden már sokkal nyugodtabbak voltak a befektetők és felfelé mozdultak az irányadó indexek.
A déli időszakhoz közeledve a német DAX mutató közel 1 százalékos pluszt mutatott, míg a francia CAC40 0,75 százalékkal erősödött, de fél százalékos nyereséget jelzett a londoni tőzsde irányadó mutatója is.
A BUX a hétfői veszteség egy részét ledolgozta, hiszen másfél százalék feletti nyereségben állt az index. A legfontosabb papírok közül az OTP és a Mol is 2-2 százalék körüli pluszban állt. A Telekom 0,3 százalékkal erősödött, míg a Richter csak stagnált. Kirobbanó formába került ugyanakkor a Waberer’s, ahol jelentősen változik a tulajdonosi struktúra és visszatér a céghez nagyobb részvényesként a vállalat névadója, Wáberer György. A logisztikai társaság papírjai ennek köszönhetően 10 százalékkal ugrottak meg.
Friss árfolyamokat itt talál >>
Nagyon nehéz megjósolni, hogy mi történhet még az idei évben, hiszen eddig számos váratlan eseménynek lehettünk tanúi. Számos olyan tény van ugyanakkor, ami inkább a megnyugvás felé mutat.
Újabb tőkeinjekció az amerikai gazdaságnak
Az amerikai képviselőház, majd a szenátus is megszavazta hétfő este a koronavírus-válság ellensúlyozására hivatott, 892 milliárd dollár összegű gazdaságösztönző csomagot és a kormányhivatalok 1400 milliárd dolláros, egyéves költségvetését. A 892 milliárd dolláros ösztönzőcsomag a második a járványban, és egyúttal a második legnagyobb az Egyesült Államok történetében. Az elsőt, amely 2300 milliárd dollár értékű volt, márciusban hagyták jóvá, de egyrészt ez a keret néhány héten belül elfogyott volna, másrészt sok szektor alkalmazottai kimaradtak belőle, amit a mostaniban igyekeztek pótolni.
Ugyan a második csomag kapcsán is vannak kritikus hangok, a demokrata vezetők igyekeztek mindenki megnyugtatni, hogy idővel a további hiányosságokat is igyekeznek orvosolni. Nancy Pelosi például jelezte, hogy a csomag végül nem tartalmazza az állami és helyi önkormányzatok részére nyújtandó támogatást, csak a vakcinázással összefüggésben, de Biden hivatalba lépése után ismét megpróbálják átvinni a törvényhozáson a kiterjesztett javaslatot.
Még mindig van remény a Brexit-megállapodásra
Ugyan az idő napról napra fogy és vészesen közel az év vége, az illetékesek még mindig látnak némi esélyt arra, hogy ne rendezetlen Brexit mellett váljon el az Egyesült Királyság és az Európai Unió. A halászati jogok kérdésében továbbra is jelentősek a nézetkülönbségek, a britek szerint elég lenne egy hároméves átmeneti időszak a halászati jogok átadására, míg az unió legalább hatéves időszakot szeretne kiharcolni. Az EU részéről továbbra is hangsúlyozzák, hogy az esetlegesen megkötött szerződés ratifikálására is kell időt hagyni. Az Európai Parlament német Brexit-tisztviselője emiatt felvetette, hogy meg kellene hosszabbítani az átmeneti időszak végét, de ehhez mindkét fél beleegyezése szükséges.
A britek számára a Brexit mellett a hétfőn bevezetett szigorú határzár is fejfájást okoz. Az ott terjedő koronavírus-mutációk miatt ugyanis az EU-s országok többsége megtiltotta az áru- és utasforgalmat, ami komoly gazdasági nehézségekkel fenyeget. Ugyanakkor sajtóértesülések szerint szerdán már javulhat a helyzet, ugyanis akkor újraindulhat az áruforgalom Franciaország felé.
Az EU-ban is indulhatnak az oltások
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) forgalmazásra ajánlotta hétfőn az Európai Unióban a Pfizer és a BioNTech vállalatok által az új típusú koronavírus ellen közösen kifejlesztett oltóanyagot. Az EU gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő ügynökség gyorsított eljárás keretében hozta meg döntését, amely az oltóanyag egyéves feltételes alkalmazásához adja meg a zöld jelzést.
Az engedély birtokában a következő napokban a leginkább veszélyeztetett csoportok oltása megkezdődhet, ami előbb-utóbb gátat szabhat a koronavírus terjedésének. A következő engedélyezett vakcina várhatóan a Moderna szere lesz, amely az Egyesült Államokban a napokban már megkapta a jóváhagyást.