A tőzsdei befektetők közül sokan meg vannak rémülve, hogy az állampapírok három évtizedes bikapiaca véget ér. A hozamok ma is emelkedtek, az amerikai tíz éves papíroké hajszállal megközelítette az évi 3,0 százalékot (2,98-ig), amire 2013 vége óta nem volt példa. Ettől a folyamattól sokan félnek, mert a magasabb állampapír-hozam alacsonyabb fair részvényárfolyamokat eredményez az elemzők képleteiben.
Ennek tudják be elsősorban, hogy ma a nemzetközi tőzsdék kezdetben eléggé vegyesen teljesítettek vagy stagnáltak, azután némileg javult a hangulat. Este fél hatkor az európai tőzsdék már fél százalék körüli pluszban zártak. Az amerikai technológiai részvényeknek viszonylag jó napjuk van, a Nasdaq Composite index 0,6 százalékkal emelkedik. A Dow Jones ipari átlag viszont csak 0,1 százalékkal ment fel.
A BUX index ma lényegében nem változott, az OTP részvénye 1,1 százalékkal 11 400-ra emelkedett, a Mol 0,6 százalékkal 2970-re esett. A Richter minimális mértékben lefelé, a Telekom felfelé mozdult el. A vesztesek között szerepelt az Opus, a Konzum és az Appeninn, amelyek 3-5 százalékkal zuhantak.
További árfolyamok itt láthatók
A forint ma jelentősebben gyengült, 312,30 az euró, ami 1,5 forinttal magasabb a péntek estinél. A lengyel zloty is hasonlóan veszített értékéből. A dollár erősödött néhány makroadat (a Markit hangulatindexei) után, ami elvileg segíthetett kissé az európai részvényeknek. Az is jót tett a dollárnak állítólag, hogy hétvégén Steven Mnuchin megegyezést szorgalmazott Kínával a vámok ügyében.
Elfáradt a hazai tőzsde?
Elfáradt a magyar piac, a BUX egy rendkívül szűk sávba szorul be – írja az Erste Befektetési Ötletgyár nevű grafikonsorozatához. Eszerint tovább gyengélkedik a Richter árfolyama, mely a 20 napos mozgóátlaghoz tapadva tovább esett, annak ellenére, hogy a rubel stabilizálódott. A Magyar Telekomnak nem sikerült tartósan kilépnie a 453-456 forint közötti szűk sávból.
A Mol a 3068 forintos szintről lefordult, visszaesett a 200 napos mozgóátlag 2.976 pontos értékére, viszont onnan ismét sikerült felpattannia. Jövő héten pénteken jön a gyorsjelentése, és finomítói marzsokat is tesznek közzé. Az OTP “Egyet előre egyet hátra”, hónapok óta nem bír kilépni a 11 000 – 11 780 forint közötti sávból.
Halálkereszt a BUX-on
Tovább gyengélkedik a BUX? – teszi fel a kérdést a KBC Equitas is. “Nem túl kedvező képet vetít előre a BUX napi grafikonja, a múlt heti 0,6 százalékos csökkenés után egy halálkereszt formáció is kirajzolódott, így lehet, hogy mínuszokat láthatunk majd az elkövetkezendő napokban” – írták ma reggel.
Szerintük a blue chipek chartjait vizsgálva sem sokkal jobb a kép, bár a Telekom és a Mol is emelkedhet a héten, legalábbis a technikai kép alapján.
Altcoin-őrület szép csendben
A bitcoin a hétvégén 8700-9000 dollár között stagnált, egy hét alatt pedig tíz százalékkal ment fel. Ám több altcoin, azaz alternatív kriptodeviza óriásit emelkedett. Egy hét alatt az ether 26, a litecoin 17, a ripple 31, a bitcoin cash 32 százalékkal száguldott, a monero, az eosh és a dash is 40 százalék körüli mértékben ment fel.
A hírek között szerepelt, hogy a Walmart és az Amazon is kriptodevizával kapcsolatos szabadalmakat jegyeztetett be. Az Ethereumnál pedig egy EIP 999 nevű szabálymódosítás van napirenden. Irán viszont megtiltotta a bankoknak, hogy kriptodeviza-kereskedéssel kapcsolatos számlákat vezessenek.