Erdogan török elnök - EPA/SEDAT SUNA |
Trump újabb 200 milliárd dollárnyi kínai árucsomagra hirdetett ki vámokat, amire a kínaiak is felháborodottan reagáltak. Ez ma csúnyán agyonvágta a napokban egyébként nagyon kedvező tőzsdei klímát. Már reggel Ázsiában is pocsék volt a hangulat, Sanghajban 1,8 százalékkal esett az index.
Hasonlóképpen folytatódott Európában, a német, francia index másfél százalékos, a brit 1,1, a milánói 1,6 százalék mínuszban zárt.
Az USA-ban megint az ipari részvények esnek jobban, de nem sokkal. Az általánosabb S&P 500 és a technológiai Nasdaq Composite 0,7, a Dow Jones ipari átlag 0,8 százalékos mínuszban van kevéssel hat óra után.
Magyar, lengyel
Budapesten a BUX index egy százalékos mínuszával még egész jól állta a sarat. Közben Varsó is hasonlóképp esett, az isztambuli tőzsde meg egyenesen zuhant. Az OTP 1,4, a Mol 1,1 százalékkal esett (9885, illetve 2670 forintra), a Richter és a Telekom csak kis mértékben süllyedt.
További árfolyamok itt láthatók
A forint is gyengélkedik, akárcsak régiós társai. Az euró árfolyama este 325 forint körül van, egy forinttal a kedd esti felett. Nap közben sem ment egyébként 324 alá az árfolyam.
Dühöng a török unortodoxia
A török líra hatalmasat esett, több mint két százalékot, miután Erdogan elnök elkezdett kamatcsökkentést emlegetni. Nemrég a választások előtt hatalmas kamatemeléssel stabilizálták az árfolyamot, de miután az elnök nyert és még több hatalmat kapott, úgy látszik, ez már nem fontos.
A hét elején, beiktatása utáni egyik első rendelete az volt, hogy a jegybanki tisztségviselők kinevezésébe belepiszkáljon. A Boszporusz Géniuszának régi mániája, hogy a magas kamat magas inflációt okoz, holott a közgazdászok szerint az ok-okozat teljesen fordított: a magas inflációt magasabb kamattal lehet orvosolni.
Befektetésre alkalmatlan
Halálspirál alakult ki a török líra és a bankrészvények között – írta az Asia Times. A török bankok ugyanis rákényszerülhetnek devizakitettségük csökkentésére a romló líra miatt (lírát kell devizára cserélniük), ami még tovább ronthatja a lírát. Az isztambuli tőzsdén hatalmasat zuhantak az utóbbi időben a bankok. A török részvények értéke devizában ma majdnem nyolc százalékkal zuhant.
A Bloomberg is csúnya képet fest Törökország állapotáról. “A befektetők nyugtalanok amiatt, hogy Recep Tayyip Erdogan erősíti szorítását a török gazdaságon.” “A NATO igazi problémája nem Trump, hanem Törökország.” “Erdogan új dinasztiája befektetésre alkalmatlanná teszi Törökországot” – ilyen címeket lehet olvasni. (Az elnök másik sürgős dolga volt ugyanis egyik rokonát pozícióba helyezni.)
Líbia jobban teljesít
A szokásos szerdai amerikai készletadatok után az olaj ára lefelé indult, de ebben legalább akkora szerepe lehetett a líbiai helyzetnek. Bejelentették ugyanis az ország kieső olajtermelése és szállítása egy részének újraindítását. A WTI 72,40, a Brent 76,40, 2-3 százalékos esésben vannak.
Trump, a gazdaság réme
A réz árának 3-4 százalékos esése is a kereskedelmi háborúnak köszönhető. Míg Donald Trump megválasztásától sokan a gazdasági növekedés élénkülését várták, és az ipari fémek árai szépen felmentek annak idején, most a vámok miatt már komoly lassulástól tartanak. Ez a fémeket is visszaveti.
A bitcoin ma enyhe mínuszban van, 6300-6400 dollár között. A hét végén elindul az amerikai gyorsjelentési szezon.