Kevés az új részvénykibocsátás
A geopolitikai és kereskedelmi bizonytalanságok miatt világszerte csökkent a tőzsdei bevezetések (IPO) száma – derül ki az EY globális részvénykibocsátási trendeket elemző most publikált negyedéves jelentéséből. A fő részvényindexek kedvező alakulása ellenére a folyamatban lévő geopolitikai és kereskedelmi feszültségek továbbra is óvatosságra intik a befektetőket. 2019 első három hónapjában a tőzsdei bevezetések száma 199-re, az egy évvel korábbi időszak eredményének közel felére (41%) csökkent. A kibocsátásból származó bevételek összege pedig csupán 13,1 milliárd dollárt ért el, ami 74 százalékos visszaesést jelent 2018. első negyedévi adataihoz képest.
A fenti adatok alapján azt gondolhatnánk, hogy a tőzsdei bevezetések piaca kifejezetten unalmas, pedig az elmúlt hónapokban több, régen várt vállalat jelent meg a piacokon. Visszatérő volt a Levi's, amely 1971 és 85 között már forgott a New York-i parketten, és márciusban újra bevezették az ottani tőzsdére.
Talán ennél is nagyobb durranás volt amikor az IT szektor egyik feltörekvő csillaga, a Pinterest áprilisban piacra lépett. A képmegosztó kapitalizációja ugyan nem volt extrém nagy, hiszen kibocsátáskor 20 milliárd alatti volt, de megelőzte a szektor másik debütálóját, a videókonferenciában utazó Zoom nevű céget. Ráadásul mindkét IT-cég nagyot ment a bevezetést követően, így jelentősen növekedett a társaságok tőkeértéke.
Defektet kapott az Uber konkurense
Ezek mellett az Uber versenytársa, a Lyft nevű autómegosztó szolgáltató kibocsátása volt igen nagy volumenű. Utóbbi finoman szólva sem tekinthető sikersztorinak, hiszen a kibocsátáskor 72 dolláron jegyezhettek az új tulajdonosok, de még náluk is rosszabbul jártak azok, akik lemaradva a jegyzésről az első kereskedési napon vásároltak be a papírból, hiszen közel 80 dollárig szökött fel a kurzus. Ezt követően azonban lejtőre került a vállalat részvénye és a Lyft első hónapja (ahogy az a Businessinsider grafikonján is látszik lent) összességébe nagy blama lett, hiszen - miközben az amerikai tőzsdeindexek történelmi rekordra ugrottak - a papír 60 dollár alá esett (pénteken 57 dollár volt az ára).
Ezt érdemes tudni az Uber kibocsátásáról
Minden bizonnyal a Lyft kudarca jelentős hatással volt az Uber részvényekre is, hiszen a korábbi várakozásoknál jóval alacsonyabbra tett a lécet az autómegosztó. Az Uber azt várja, hogy az IPO árazásánál 90 milliárd dolláros tőkeértéke lehet a vállaltnak, más kérdés, hogy korábban az elemzők a 120 milliárdos értéket tartották elérhetőnek. Az említett 90 milliárdos szinthez a 44-50 dollár közötti ársáv tetején kellene, hogy a részvényeket lejegyezzék a befektetők. A kibocsátás során természetesen nem a teljes részvénymennyiséget dobják piacra, de a vállalat így is 8-10 milliárd dollár közötti forráshoz juthat. Ebben az esetben egyébként az egy részvényre jutó árfolyam a 8-as értéket érné el, ami meghaladná a versenytárs Lyft mostani 7,5-es értékét. Ez pedig akár óvatossá is teheti a befektetőket. Ahogy azt fent is jeleztük, a rivális árfolyama tőzsdére lépése óta több mint 20 százalékot zuhant, a befektetők ugyanis szkeptikusak a profitábilis működés elérésével kapcsolatosan, ez pedig az Uber esetében is érzékeny terület. Ugyan a vállalat hosszútávú terveiben ez a cél, rövidtávon viszont a további növekedést tűzték ki célul, így a befektetőknek az esetleges osztalékra még biztosan hosszú éveket kell várni.
Hivatalosan még nem jelentették be, de a kiszivárgott pletykák szerint a New York-i Értéktőzsdén való kereskedés május 10-én kezdődik majd el.