Már csak tíz százalékra van februári történelmi csúcsától az S&P 500 amerikai részvényindex, a március végi mélypontról pedig 40 százalékot emelkedett. Ma is fél százalékos pluszban jár, és csak egy kicsivel lemaradva követi a Nasdaq technológiai tőzsde indexe és a Dow Jones ipari átlag. Európában megint jobb volt a hangulat ennél, a francia index 1,8, a német egy százalékkal, a svájci vagy az olasz mutató több mint két százalékkal emelkedett a mai zárásig.
Az emelkedést továbbra is főleg a gazdaság gyors talpra állásához fűzött remények éltetik. Ezzel szemben áll az Amerikai Egyesült Államok és Kína közötti feszültség éleződése. Sokan attól tartanak, hogy a két nagyhatalom szembenállása most sokkal komolyabb, mint korábban, és egy új hidegháború kezdetét jelentheti. Emiatt estek ma például az amerikai mikrochip-gyártók, amelyeknek jelentős a kitettségük a kínai piac felé.
Tovább száguld az OTP
A Budapesti Értéktőzsde indexe viszonylag jó kezdés után lefelé indult el, de a nap végére is csak pár pontos, százalékban elhanyagolható mínuszba érkezett. Az OTP ma is nagyon szépen teljesített, 2,3 százalékos emelkedés után 10 690 forinton állt meg. A Richter viszont 2,7 százalékkal esett, míg a Mol 0,3 százalékkal zárt lejjebb. A Magyar Telekom csak minimális emelkedést tudott elérni, de legalább négyszáz forint felett maradt.
A forint árfolyama ma gyengült, 349,20 az euró, de napközben járt kicsivel 350 felett is. Az olaj átmeneti süllyedés után megint felfelé indult el.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Kijött az új amerikai munkaerő-piaci adat, eszerint 2,123 millióan adtak be az Amerikai Egyesült Államokban új munkanélküliségi kérelmet. Az elemzői konszenzus 2,1 millió volt, a múlt heti adat valamivel meghaladta a 2,4 milliót.
Vegyes makroadatok jöttek
Mivel a szám nagyjából megfelelt a várakozásoknak, ez nem látszott túlságosan befolyásolni a tőzsdeindexeket. A munkanélküli segélyt kapó személyek száma ezzel mindenesetre jelentősen csökkent, tehát valószínűleg sokan vissza tudtak jutni a munkaerőpiacra. Ezt is jó jelnek tekintik a gazdasági fellendülés szempontjából.
Az amerikai iparból látszólag nem túl jó hír érkezett, áprilisban 17,2 százalékkal csökkentek a megrendelések. Ám a közgazdászok nagyobb, mintegy 19 százalékos zuhanással számoltak előzetesen. Az első negyedévre vonatkozó GDP-adatot is lefelé módosították az USA-ban, mínusz 4,8-ről 5,0-ra.
A német infláció májusban 0,6 százalékra csökkent az áprilisi 0,9-ről, ilyen alacsony szintre négy év óta nem volt példa. Az inflációt jelentős mértékben az olajárak szorították le. Viszont az élelmiszerek átlag feletti mértékben drágultak, mintegy négy százalékkal.
Gond a Tesla-építkezés körül
A Tesla nemrég azt jelentette be, hogy a kereslet csökkenésére árainak csökkentésével reagál. Most pedig az a hír érkezett, hogy a Berlin közelében építendő gyáránál adminisztratív problémák vannak. Az építkezés már megindult, de az engedélyek még nincsenek rendben.
Az Európai Bizottság bemutatta a koronavírus-járvány okozta válság utáni gazdasági helyreállítást és az ellenálló-képesség erősítését segítő pénzügyi eszközét sajtókonferenciáján. (Részletesen itt írtunk róla.) Százezer fölé nőtt az Egyesült Államokban a koronavírussal összefüggésben elhunytak száma. A járvány elleni védekezés ugyanakkor eddig csaknem 40 millió amerikai állásába került. (Olvassa el itt.)