Átlépte a 100 ezret a koronavírusos halálos áldozatok száma az USA-ban: a Johns Hopkins egyetem adatai szerint ma reggelig 100 442 elhunytat regisztráltak.
Annyian haltak meg, mint a háborúkban
Az Egyesült Államok ezzel világelső a halálos áldozatok számát tekintve, az egymillió főre jutó halottak számát tekintve pedig a kilencedik helyen áll a Financial Times adatbázisa szerint. (A legmagasabb halálozási ráta a nyugat- és dél-európai országokban van – a szerk.)
Az első amerikai fertőzöttet mintegy négy hónappal ezelőtt, január 21-én jegyezték fel Washingtonban, tehát az Egyesült Államokon négy hónap alatt végigsöpört a vírus. Ráadásul a járványnak még nincs vége: húsz tagállamban a diagnosztizált vírushordozók száma még emelkedik.
Jelenleg mintegy 1,7 millió diagnosztizált fertőzött van – ez a globális érték csaknem harmada –, mintegy 390 ezren meggyógyultak.
A BBC szerint a koronavírusos áldozatok száma majdnem eléri a koreai, vietnámi, iraki és afganisztáni háborúkban elesett amerikai katonák együttes számát.
A tengerentúlon az elmúlt bő száz év legsúlyosabb járványa a spanyolnátha volt 1918-ban, amelyben 675 ezer amerikai vesztette életét.
Donald Trump amerikai elnök korábban azt mondta: a koronavírus-járvány súlyosabb támadás Pearl Harbornál és szeptember 11-nél is.
A járvány terjedéséért Kínát tette felelőssé – onnan indult ki a fertőzés tavaly év végén –, és még a kapcsolatok teljes megszakítását is kilátásba helyezte.
90 éve nem látott elbocsátási hullám
Nagyon súlyos károkat okoznak ugyanakkor a járvány ellen bevezetett korlátozó intézkedések is, gazdasági és társadalmi szinten.
A krízis kezdete óta csaknem 40 millió amerikai vesztette el állását – ekkora elbocsátási hullámra az 1929-es nagy gazdasági világválság óta nem volt példa.
Egyes becslések szerint a krízis miatt több ezermilliárd dolláros kár érte eddig az amerikai gazdaságot. A GDP már az első negyedévben 4,8 százalékkal zuhant, pedig a korlátozások még csak márciusban kezdődtek. Az amerikai kormány a többi közt csaknem 500 milliárd dollárral támogatja a kis cégeket, a kórházakat és a teszteléseket. (UPDATE: A munkanélküli segélyt kérők száma időközben csaknem 41 millióra emelkedett - a szerk.)
Latin-Amerikában a legtöbb áldozatot, több mint 25 ezret Brazíliában követelte a járvány. A dél-amerikai ország a hét elején már megelőzte az Egyesült Államokat a napi új koronavírusos halálozások számában.
Európai helyzet
Ami Európát illeti, itt a legtöbb áldozatot, 37,5 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig.
Olaszországban 33 ezren, Franciaországban 28,5 ezren, Spanyolországban 27 ezren hunytak el. Belgiumban 9400, Németországban 8400, Hollandiában 5900, Oroszországban csaknem 4000 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban mintegy 4200 áldozat van.
A svédek messze vannak a nyájimmunitástól, halálozási rátájuk pedig világviszonylatban is magas. Ugyanakkor le tudták lassítani a járványt, a karantén hiánya pedig hosszútávon pozitív társadalmi, egészségügyi és gazdasági hatásokkal járhat.
Világszerte eddig 5,7 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben több mint 356 ezren vesztették életüket, 2 millió 350 ezren ugyanakkor meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3816, 509-en hunytak el. A magyar koronavírusos halálozási ráta Európában átlagos, Közép- és Kelet-Európában magas.
Az országos szűrővizsgálat eredménye alapján a fertőzöttek valós száma itthon minimum 8-szorosa, maximum 22-szerese lehet a diagnosztizáltak számának.