Az ideinél pazarabb januárt 2013-ban produkált a Bitcoin, amikor árfolyama még a mostani 29 százaléknál is jobban, 54 százalékkal ment fel. Szakértők szerint számos tényező játszott közre a 2020 eleji szárnyalásban. Mindenekelőtt az, hogy a koronavírus miatt aggódó befektetők számára a kriptodeviza igazi menedékeszköznek bizonyult – a hagyományosan ilyen arany és amerikai dollár mellett –, valamint az is növelte a keresletet, hogy a kínaiak visszatértek a Holdújév miatti ünneplésből (a sanghaji tőzsde nyolcnapos szünet után nyitott ki újra hétfőn, egy méretes zakóval).
Koronavírus-hatás
A Wuhanból indult koronavírus eddig már több mint 360 áldozatot követelt. Számos légitársaság felfüggesztette a Kínába tartó járatait, a vállalatok pedig a működésüket, még annál is hosszabb időre, mint azt a holdújév idején szokták. S a befektetők körében nőtt a félelem amiatt, hogy a koronavírus a világgazdasági növekedést is visszafoghatja.
Nigel Green, a deVere Group pénzügyi szolgáltató és tanácsadó cég elnök-vezérigazgatója a Bitcoin a bizonytalan időkben népszerű menedékeszközök egyikének nevezte, ennek tudta be a kriptodeviza elmúlt havi keresettségét. „Jól láthatóan a Bitcoin árfolyama korrelál a koronavírus terjedésével” – közölte a CNBC-vel Green, ami, ha így van, akkor további drágulásra lehet számítani, mivel szakértők nem tudják megmondani, meddig pusztíthat a kór. Minél több esetet azonosítanak és több ország lesz érintett, az annál jobban nyomás alá helyezheti a hagyományos pénzpiacokat, ezzel szemben a Bitcoin árfolyamát annál feljebb lökheti.
Irány a 15 ezer dollár?
Ugyanakkor az is növelhette a kriptodeviza iránti keresletét, hogy véget ért a Holdújév miatti munkaszünet, és az emberek ismét dolgozni kezdtek. Ennek jelentős szerepe van – mutatott rá a CNBC-nek Vijay Ayyar, a Luno nevű kriptodeviza-tőzsde vezetője. Sok olyan pénzt fektettek be ugyanis, amelyek a börzék zárva tartása miatt az elmúlt napokban parlagon hevertek.
A kereskedők számára a Bitcoint az annak technikai jellemzőin végrehajtott fejlesztések is izgalmassá teszik, amelyek a kriptodeviza mögöttes technológiájára, a blockchainre vonatkoznak. A speciális számítógépekkel felszerelt bányászok egymással versengve próbálják megoldani a matematikai problémákat annak érdekében, hogy validálják a Bitcoin-ügyleteket. A győztesek jutalma Bitcoin. Jelenleg a bányászok minden feltárt blokkért 12,5 Bitcoinban részesülnek. Ezek a jutalmak általában néhány év elteltével rendre megfeleződnek, így 2020 májusában már csak 6,25 egységnyi Bitcoinhoz juthat egy élelmes bányász.
Márpedig ez a feleződés a piacra kerülő kriptodeviza-kínálat szűkülésével jár, ami viszont a szűnni nem akaró kereslet miatt az ár emelkedéséhez vezethet. Mindezek alapján Jehan Chu, a blockchain-re összpontosító Kenetic Capital nevű cég társalapítója egyenesen azt jósolja, a most 9200 dollár felett gazdát cserélő Bitcoin árfolyama 2020 közepén eléri a 15 ezer dollárt. Más kérdés, ahogy a tőzsdén, úgy a részvényeknél jóval volatilisebb Bitcoinnál pláne nem szabad az ilyen jövendöléseket kész-, illetve kriptopénznek venni.