15:45
Enyhe mínuszban nyitottak a New York-i tőzsdeindexek. A veszteség egyelőre elenyésző, a hangulatot egyértelműen a rossz kiskereskedelmi adat rontotta el.
15:00
Ismét fordult a hangulat, megint gyengülnek a piacok, a dollár erősödik és egyelőre megállt a nyersanyagárak emelkedése, miután kedvezőtlen adatok jöttek az Egyesült Államokból. Az amerikai kiskereskedelem a várt mérték alatt, mindössze 0,4 százalékkal nőtt januárban. Egy másik adat pedig az importárak 0,3 százalékos emelkedését mutatta szintén januárról. Ez a második emelkedő havi adat negyed éven belül. Az importárak növekedése elmaradt a várttól. Az elmúlt egy évben 7,1 százalékkal nőttek az importárak. A behozott olaj ára 1 százalékkal emelkedett januárban, míg decemberben még 0,6 százalékos csökkenést mértek.
Az adatközlés után ismét erősödni kezdett a dollár a hat legfontosabb devizapárjával szemben. Az EUR/USD az 1,32-es szint fölött járt, innen esett vissza 1,3150 környékére. Megállt az olaj árának emelkedése, de 101 dollár fölött maradtak a jegyzések.
Az olaj árát az alább felsorolt okokon kívül már az is terheli, hogy fegyveres összecsapások kezdődtek Szaud-Arábia egyik fontos olajlelőhelye mellett a rendvédelmi erők és siíta tüntetők között, akik a szomszédos Bahrein szunnita vezetését akarják megdönteni.
A forint ismét gyengül, az eurót megint 291 forint fölött jegyzik és elhagyta magát a budapesti tőzsde is, a vezető részvények az OTP vezetésével gyengülnek. Friss árfolyamokat itt talál.
12:00
Minimális gyengülést okozott a Moody’s sorozatlövése
Lassú negatív korrekció indult hajnalban a részvénypiacokon, csökkent a legtöbb nyersanyag ára és nagyot gyengült a dollár, miután a Moody’s bejelentette, hogy rontja 6 euróövezeti és további három európai ország besorolását, illetve egyes esetekben csak a minősítéshez fűzött kilátást. A bejelentés nem volt váratlan, a hitelminősítő pedig nem közölt semmi olyat az indoklásában, ami eddig nem volt ismert. A bejelentés mégis elég volt ahhoz, hogy korrekciót indítson a tegnap túlpörgött piacokon.
A legnagyobb mozgás az euró árfolyamában volt. Az EUR/USD nagyjából 100 pontot szakadt hajnalban, bőven az 1,32-es szint alá. A gyengülés azonban átmeneti volt, már az európai piacnyitás idején elkezdett ismét erősödni az euróövezeti deviza a dollárral szemben. Az ázsiai részvénypiacok többsége kismértékben gyengült a zárásra, kivéve a tokiói tőzsde azonban tartotta magát a japán jegybank bejelentésének köszönhetően.
Ajándék pénz a japán jegybanktól
A Bank of Japan hajnalban bejelentette, hogy további 10 000 milliárd jennel (55 000-ről 65 000-re) növeli likviditásfokozó programjának keretösszegét. Ezért a pénzért a jegybank többnyire hazai állampapírokat vásárol, hogy ezzel biztosítsa a likviditást. A jegybankárok azt is közölték, hogy ideiglenesen 1 százalékban határozzák meg az inflációs célt. A bejelentés meglepetés volt, nem számítottak rá a piaci szereplők. Az intézkedés célja, hogy „pénznyomdával” pörgessék a gazdaságot és növeljék az inflációt, ugyanis a szigetország évek óta súlyos deflációs problémával küzd, egyebek között az erős jen miatt, ami az olcsó import mellett drágítja az exportot, ami létfontosságú a gazdaság szempontjából. A bejelentésre gyengült a jen, emiatt pedig drágultak az exportőr cégek papírjai, ami végül 0,5 százalékos pluszba tolta a Nikkei indexet.
Felmentés érkezett Németországból
Nem sokkal 11 óra után határozott erősödésbe kapcsoltak az európai részvénypiacok, nagyot erősödött az euró, a forint és a BÉT is magára talált, miután váratlanul nagyon jó hír érkezett a német gazdaságból. A német befektetői hangulatot jelző ZEW-index a várakozásokat bőven meghaladó erősödést mutatott februárról. A januári mínusz 21,6 pontról egy hónap alatt plusz 5,6 pontra ugrott a mutató, amely utoljára tavaly májusban volt a pozitív tartományban. Az előzetes várakozások februárra mindössze 11,6 pontról szóltak. A ZEW vezetője elsősorban az alacsony német munkanélküliséggel és az erős hazai kereslettel indokolta a nagy ugrást. A német gazdaság jó hangulata nagyon sokat segít az általános európai piaci szentimentnek, lévén Németország az EU legerősebb gazdasága.
Az adat közlése után az 1,32-es szint fölé ugrott az EUR/USD, erősödni kezdtek a tőzsdék és a forint is.
Az eurót ismét 291 forint alatt jegyzik és a budapesti tőzsde is a pozitív tartományba került. Friss árfolyamokat itt talál.
A hangulatjavulás általános és minden piaci szegmensre kiterjedt. A technológiai szektor további emelkedését segítheti a hír, amely szerint beleegyeztek az amerikai versenyhatóságok a Motorola Mobility 12,5 milliárd dolláros felvásárlásába, és mivel korábban az EU már engedélyezte az üzletet, így megnyílt az út a Google előtt, hogy megszerezze a mobilgyártót.
Terror alatt az olajpiac
Öt hetes csúcsra, 101,60 dollárra emelkedett az amerikai WTI könnyűolaj annak ellenére, hogy a dollár erősödött és reggel még rossz volt a befektetői hangulat. A nyersanyag elvált a többi árupiaci terméktől, ennek ezúttal geopolitikai okai voltak. A befektetőknek nem volt nehéz előhúzni a „közel-kelet kártyát”, miután egyre súlyosabb hatásai vannak az Irán elleni kereskedelmi szankcióknak. Fokozta a feszültséget, hogy tegnap támadás érte Új Delhi izraeli nagykövetségét és egy hasonló akciót meghiúsítottak Georgiában (Grúziában) is. A támadások az Irán és Izrael között feszülő konfliktus súlyosbodását vetítik előre.