A Moody's egyben közölte, hogy az euróövezeten kívüli közép- és kelet-európai országokra az "ingatag" piaci kondíciókból és a gyenge makrogazdasági kilátásokból háruló hitelképességi hatásokat az idei első félév során szintén megvizsgálja.
A legnagyobbakat csak megpiszkálták
A harmadik fecske A Standard & Poor's január 14-én vonta meg a lehetséges legjobb, AAA államadós-besorolást Franciaországtól - a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól - és Ausztriától, Portugáliának pedig Magyarországénál gyengébb, nem befektetési ajánlású besorolást adott. Olaszország, Ciprus és Spanyolország hosszú futamidejű szuverén adósságainak besorolásait kettő, Málta, Szlovákia és Szlovénia osztályzatait egy fokozattal csökkentették.
Néhány nappal később az euróövezet pénzügyi stabilitását szolgáló mentőrendszer (EFSF) lehetséges legjobb, "AAA" hosszú távú osztályzatát is megvonták a francia leminősítés következményeként.
Nem sokkal később a Fitch Ratings is több euróövezeti ország államadós-osztályzatát rontotta le: a hitelminősítő Olaszország, Spanyolország, Belgium, Ciprus és Szlovénia szuverén besorolásait minősítette vissza. |
Kedd hajnalban, az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban jelentették be, hogy Ausztria, Franciaország és Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehetséges legjobb, "Aaa" szuverén besorolásainak kilátását az eddigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra módosították.
A cég emellett hat euróövezeti tagállam, Olaszország, Málta, Portugália, Szlovákia, Szlovénia és Spanyolország adósosztályzatait visszaminősítette, és mindegyik új osztályzatra szintén negatív kilátást hagyott érvényben.
Portugália besorolását a Moody's a már mélyen spekulatív "Ba3" - a többi hitelminősítő osztályzati módszertanában "BB mínusz"-nak megfelelő - szintre süllyesztette. Ez az adósosztályzat két osztattal gyengébb a cég által Magyarországra érvényben tartott "Ba1" minősítésnél.
Az EFSF-hez nem nyúltak
A cég kedd hajnalban ugyanakkor megerősítette az euróövezeti pénzügyi mentőrendszerre (EFSF) érvényben tartott, átmeneti jellegű "(P)Aaa" besorolását stabil kilátással. Ezt a Moody's azzal indokolta, hogy az EFSF "Aaa" szuverén osztályzatú garanciavállalói közül egyik sem veszítette el e lehetséges legjobb államadósi minősítését.
A Moody's legfrissebb döntéseiAusztria: az "Aaa" osztályzat kilátása negatívra romlik; Franciaország: az "Aaa" osztályzat kilátása negatívra romlik; Olaszország: leminősítve "A3"-ra "A2"-ről, negatív kilátással; Portugália: leminősítve "Ba3"-ra "Ba2"-ről, negatív kilátással; Szlovákia: leminősítve "A2"-re "A1"-ről, negatív kilátással; Spanyolország: két fokozattal leminősítve "A3"-ra "A1"-ről, negatív kilátással; Nagy-Britannia: az "Aaa" osztályzat kilátása negatívra romlik. |
Az S&P megszórta a spanyol bankokat
Tizenöt spanyol bank besorolásait rontotta, és a spanyol bankrendszer egészét is gyengébb országkockázati csoportba sorolta át hétfőn a Standard & Poor's, azzal összefüggésben, hogy a cég nemrégiben leminősítette Spanyolország szuverén adósi osztályzatát is az euróövezet kilenc tagállama esetében egyszerre végrehajtott tömeges osztályzatrontás keretében.
Az S&P hétfő este Londonban bejelentette, hogy nyilvántartásában az eddigi 4-es kockázati csoportból az 5-ösbe került át a spanyol bankszektor országkockázati megítélése (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA).
1873-ban John Moody még öt éves sem volt, H. W. Poor a húszas éveiben járt, míg John Knowles Fitch születésére még 7 évet várnunk kell. Luther Lee Blake pedig csak 1906-ban alapítja majd meg Standard Statistics Bureau nevű cégét.
|
A Standard & Poor's által az egyes nemzeti bankszektorokra kidolgozott országkockázati osztályzati rendszer nem azonos a bankokra érvényben tartott egyéni adósi, illetve betétkockázati és támogatási besorolásokkal, de rendszerint közvetett hatással van azokra.
A BICRA-mutató az adott országok pénzügyi szektorainak egészét érintő, általános, a nemzetgazdaságra is kiható és onnan eredő kockázati tényezőket méri; a legjobb osztályzat az 1-es, a legrosszabb a 10-es.
A magyar bankrendszer BICRA-osztályzata 7-es a Standard & Poor's banki országkockázati besorolási módszertanában.
Az S&P a napokban Egyiptom eddig is mélyen spekulatív államadós-besorolását rontotta, szombaton pedig 34 olasz bank leminősítését jelentette be.