Az S&P hétfő este Londonban bejelentette, hogy a pénzügyi stabilitási eszköz hosszú futamú osztályzatát - amelyet december elején vett leminősítést valószínűsítő negatív felülvizsgálat alá - egy fokozattal "AA plusz"-ra süllyesztette. A hitelminősítő egyben levette az EFSF osztályzatát a negatív megfigyelési listáról, és alakuló kilátást adott rá; ez a stabil és a negatív kilátás közötti köztes fokozat.
Korábbi elemzői vélemények szerint az EFSF el tud ugyan viselni egy leminősítést, de ez szinte bizonyosan az eszköz saját hitelköltségeinek emelkedését okozná, és ez áthárulna az egyébként is bajban lévő országokra. Részletek >> |
A leminősítés indoklásában a Standard & Poor's felidézte: amikor december 6-án negatív felülvizsgálat alá vette az EFSF besorolását, akkor kilátásba helyezte, hogy ha az EFSF-re garanciákat nyújtó, "AAA" osztályzatú eurótagállamok közül "egynek vagy többnek" a besorolását rontaná, akkor a stabilitási eszköz osztályzatát az "AAA"-ról legalacsonyabbra visszasorolt valutauniós tagországok új minősítésének szintjére csökkentené.
Ennek megfelelően csökkent most "AA plusz"-ra az EFSF besorolása, tekintettel arra, hogy annak a két eurótagállamnak - vagyis Franciaországnak és Ausztriának -, amelynek adósosztályzatát a Standard & Poor's "AAA"-ról rontotta a múlt héten, jelenleg a korábbi "AAA"-nál szintén egy fokozattal gyengébb, "AA plusz" hosszú futamú besorolása van a cégnél.
Az EFSF leminősítésének előzményeként a Standard & Poor's pénteken vonta meg a lehetséges legjobb, AAA államadós-besorolást Franciaországtól - a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól - és Ausztriától, Portugáliának pedig Magyarországénál gyengébb, nem befektetési ajánlású besorolást adott. Olaszország, Ciprus és Spanyolország hosszú futamidejű szuverén adósságainak besorolásait kettő, Málta, Szlovákia és Szlovénia osztályzatait egy fokozattal csökkentették.
Várható volt
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) fejlett térségi közgazdászai befektetők számára összeállított hétfői elemzésükben kimutatták, hogy az EFSF-kötelezettségekre vállalt tagállami garanciák értéke 780 milliárd euró, a kedvezményezett országok garanciavállalását nem számítva pedig 726 milliárd euró.
A Standard & Poor's által péntek éjjel bejelentett tömeges leminősítésig a nem EFSF-kedvezményezett tagállamok 726 milliárd eurós garanciavállalásából 62 százalék jutott az "AAA" osztályzatú eurótagállamokra, így az EFSF hozzávetőleg 450 milliárd euró finanszírozást hajthatott fel a megingott pénzügyi helyzetű valutauniós gazdaságok támogatására a piacról anélkül, hogy veszélybe sodorta volna saját "AAA" besorolását. Ezért kapott az EFSF - amelynek névleges kihelyezési kapacitása 440 milliárd euró - "AAA" minősítést a nagy nemzetközi hitelminősítőktől.
Franciaország és Ausztria kiesésével azonban az "AAA" kategóriájú garanciavállalások aránya a teljes kötelezettségvállalási állományon belül 37 százalékra zuhant - állt a Bank of America-Merrill Lynch hétfői londoni elemzésében.