A főbb tőzsdék az év első két hetében akkorát estek, amire az év eleji kereskedések történetében nem is volt példa, talán csak a 2008-assal hasonlítható. Más szempontból viszont a helyzet mégsem olyan tragikus: a főbb indexek csak a múlt augusztusi és októberi, tehát 3 és 5 hónapos mélypontokra estek, ami utólag fel sem fog tűnni, ha véletlenül ennyi lenne csak az esés.
S&P 500, tripla alj |
Az S&P 500 pénteken napközben 1860 alatt is járt, majd 1880-on zárt ezzel eddig az augusztusival és az októberivel egy hármas mélypont alakult ki. A Nasdaq ugyanakkor kissé feljebb van az akkor mélypontoknál, köszönhetően főleg a FANG részvények, azaz a Facebook, Amazon, Netflix és Google erejének.
Európa is gyengélkedik ma, de a DAX és a párizsi CAC-40 viszonylag kisebbet esnek, 0,3 illetve 0,6 százalékkal. A DAX is feljebb van még az őszi mélypontoknál, így a helyzet ott sem olyan drámai. Egyes piacok viszont erősebben szenvednek ma, köztük a görög, a román, a lengyel és a portugál, 2 százalékos, vagy annál is nagyobb esésekkel.
Friss árfolyamok >>> |
Hozzájuk csatlakozik ma a BÉT is: a BUX 2 százalékot hanyatlik. Az OTP visszaesett 6000 forint alá, a Richter pedig 5500 forint alatt cserél gazdát. Ez mindkét papírnál komoly, 2 százalék fölötti esés, igaz, hogy a múlt hetük olyan szép volt, hogy ez eddig egészséges korrekciónak is felfogható, pláne ilyen nemzetközi hangulatban.
A Mol 13 500 forintig esett, a Telekom pedig benézett 400 forint alá. Az Update részvény 10 százalékot zuhan 345 forintig, a piacokat nem nyugtatta meg a főtulajdonos magyarázata, mely a Buda-Cash csődjével indokolta a részvények gyengélkedését.
Az olaj árában egy érdekes folyamat indult: az amerikai WTI már nem esik, sőt 30 dollár fölé lendült, miközben a Brent 29 dollár alatt van. Az amerikai szünnapon túlmenően az lehet erre a magyarázat, hogy az amerikai kitermelők már nem borítják a piacra az olajat ezen az áron, a közel-keletiek viszont annál inkább, különösen Irán belépésétől félve.
A forint viszonylag jól tartja magát 315 körül az euróval szemben, a lengyel zlotyt viszont tovább öntik, immár a 4,50-es szinthez közelít az euróhoz képest.