Az európai tőzsdeindexek többsége pár ezrelékes mínuszban búcsúzott ma egy ellentmondásos, sokféle hír és várakozás által befolyásolt napon. Az USA-ban a hagyományos szektorok, így az S&P 500 index szintén süllyed, a Nasdaq 100 viszont két ezrelékes pluszban van.
Itthon a BUX index újabb 1,1 százalékkal 41 ezer pont fölé ment. Az OTP 0,9, a Richter 0,8, a Mol 1,9 százalékkal drágult. A forint megint nagyot erősödött az amúgy is erősödő euróhoz képest, az euró/forint csak 354,10, ami 2,6 forintos erősödés.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Baljós számok az USA-ban
Az EKB eszközvásárlási programját 500 milliárd euróval növelte, a bankok pedig egy újabb kör olcsó finanszírozást kapnak, amennyiben hajlandóak azt a privátszektor finanszírozására fordítani – írta az Erste Befektetési Zrt.
Mivel érdemi meglepetés nem érkezett, így az euró sem indult gyengülésnek. Amerikában a munkanélküli segélyért folyamodók száma ismét emelkedett, méghozzá számottevő mértékben, a múlt heti 716 ezerről 853 ezerre. Ez szeptember közepe óta a legmagasabb érték. A baljós szám fokozta az eladói nyomást az amerikai piacon – írták még a kereskedés kezdetén.
Miért erősödik megint az euró?
Christine Lagarde, az EKB elnöke megtisztította az utat az euró további felértékelődéséhez – idéz tőkepiaci szereplőket a német N-Tv.de.
Kifejtette, hogy az euró árfolyamának alakítása nem tartozik az EKB céljai közé. Egyes befektetők feltételezték, hogy Lagarde szóban be fog beavatkozni, gyengítendő a közelmúltban sokat erősödött eurót. Ez ugyanis egyre nagyobb problémát jelenthet a vállalatok és a tőzsdék számára. A koronavírus-válságban a piacok még nagyobb támogatást vártak az EKB-tól.
Itt az Airbnb-mánia?
Az Airbnb részvénykibocsátásánál minden korábbi becslésnél magasabb, 68 dolláros ár alakult ki. Alaposan kilógva a legutóbbi alkalommal megállapított, 56-60 dolláros ársávból is. De ez mind semmi, a mai első tőzsdei kereskedési nap kezdete előtti órákban úgy látszott, a papír meg is kétszerezheti a kibocsátási árat. A SeekingAlpha szerint az ajánlatok alapján 150 dolláros indulóár is kialakulhat.
Tegnap hasonló történt a DoorDash részvényével, amely az első napján 102 dolláros kibocsátási ára ellenére 189,50-en zárt. (Ma viszont ebből nyolc százalékot visszaadott.) A Wall Streeten már IPO-mániáról beszélnek. (IPO: Elsődleges Nyilvános Kibocsátás.)
Ütik-vágják a tech-cégeket
Éves bevételük akár hat százalékára is büntetné az EU a nagy tech-cégeket, ha nem lépnek fel a náluk megjelenő ártó tartalmak ellen. Emellett sokkal átláthatóbbá kell tenniük a hirdetési gyakorlatukat, közölni kell például a felhasználókkal, hogy mi alapján mutatják nekik éppen az adott irányított reklámot – írta az Mfor.hu.
A Facebook ellen pedig megkezdődött egy per, amely elvileg a cég feldarabolásával is véget érhet. A részvény 1,2 százalékkal esik ma.
Digitális eurót csináltak
A Facebook vagy másfél éve szenved Libra, majd új nevén Diem nevű kriptodevizája elfogadtatásával. Időnként jönnek hírek arról is, hogy különböző jegybankok hogyan kísérleteznek saját digitális pénzekkel (CBDC-kkel). Közben egy kisebb német bank szép csendben létrehozta saját verzióját.
A Bankhaus von der Heydt (BVDH) “EURB” néven emlegetett kriptodevizája stabilizált lesz (stablecoin), egy az egyben az euróval fedezett. Az elszámolás a Stellar kriptodeviza blokkláncán történik. De nem vezetik majd be kriptodeviza-platformokra, az ügyfélazonosítási előírások és a szigorú pénzügyi szabályozás miatt. A határon átnyúló pénzátutalás lesz a projekt első felhasználási területe – írta a Cryptodaily.
Nemzetközi átutalásokhoz, pénzváltáshoz azonban már sokféle más alkalmazás is van, mint a Revolut vagy a Transferwise – tehetjük hozzá.
Londonból Frankfurtba menekülő bankok?
Az amerikai Morgan Stanley befektetési bank mintegy 100 milliárd euró általa vagyonkezelt befektetést akar Londonból Frankfurtba költöztetni – írta a Bloomberg.com. Állítólag ennek nagy részét már 2021 első negyedévében átviszi, és a frankfurti Morgan Stanley Europe SE-hez kerül. A Morgan Stanley szóvivője nem kívánt nyilatkozni.
De emlékeztettek rá, hogy már más amerikai bankok, például a JP Morgan és a Goldman Sachs is bejelentették, Londonból az Európai Unióba szándékoznak költözni. Kemény Brexit van ugyanis készülőben, és az Egyesült Királyság és az EU között nincs megállapodás a pénzügyi szolgáltatásokról.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.