Az olajár lendületesen emelkedik, miután az OPEC+ a kőolajkitermelés jelentős visszafogására készül, hogy megállítsa az árak csökkenését, azt követően, hogy immár a negyedik egymást követő veszteséges hónapot zárták szeptemberben a világgazdasági növekedési aggodalmak miatt. Több mint 1 millió hordóval csökkentené a kartell a napi kitermelést: ha szerdán a résztvevő országok miniszterei jóváhagyják, ez lesz a koronavírus-járvány kirobbanása óta a legnagyobb mértékű olajpiaci kínálatcsökkentés. A WTI és a Brent olaj árfolyama is nagyjából 3 százalékot emelkedett a hírre, és azóta további több mint 1 százalékkal folytatódott a drágulás. A kereskedők a csökkenő piaci trend tartós megfordulását várják. Ha a trend fennmarad, az olajárak a továbbiakban fűteni fogják az inflációt.
Jó hír viszont, hogy az Európában irányadónak tekinthető TTF-gázt novemberi szállításra fél 1 magasságában már 6,7 százalékkal alacsonyabban, mintegy 176 euróért jegyezték a rotterdami tőzsdén a pénteki záráshoz képest.
Az arany spot ára unciánként 1663,19 dollár, 0,21 százalékos napi emelkedéssel.
A brit kormány elhalasztja a 45 százalékos jövedelemadó csökkentéséről szóló szavazást. Az elmúlt héten a brit pénzügyminiszter javaslata felforgatta a piacokat és rekordalacsony szintre lökte a font árfolyamát a dollárral szemben. A lépés meglepetésként érkezett, miután Liz Truss miniszterelnök vasárnap még úgy nyilatkozott, hogy kitart a pénzügyminiszter által előterjesztett adócsomag mellett.
Jelentős mínuszban a BUX
Fél 1 körül 37 578 ponton, pénteki záróértékéhez képest 0,69 százalékos mínuszban állt a pesti börze. A vezető részvények közül alacsonyabban cserélt gazdát három blue chip: az OTP 7860 forinton (-0,61 százalék), a Mol 2378 forinton (-1,16 százalék), a Magyar Telekom 294 forinton (-0,51 százalék) mínusz 0,68 százalékon, csak egy magasabban, a Richter 7420 forinton forgott, 0,27 százalékos pluszban.
Újabb történelmi mélyponton a forint
Az eurót már 426 forint felett jegyezték a hazai bankközi devizapiacon, míg a dollárt már több mint 435 forintért - mindkettő soha nem látott szint.
4iG
A 4iG Nyrt. múlt hét pénteken 696,4478 forint/darab átlagáron 179 968 darab, 20 forintos névértékű, „A” sorozatú, dematerializált törzsrészvényt vásárolt a saját részvény állományából a Budapesti Értéktőzsdén. A tranzakció nyomán a 4iG tulajdonában lévő saját részvény állománya jelenleg 1 597 550 darab, azaz 0,53 százalék.
Opus Global
Jelentett az Opus Global. A hazai konglomerátum a pénteki zárás után publikálta a második negyedéves eredményeit, melyben emelkedő bevételek mellett csökkenő nyereségről számolt be a menedzsment. A társaság működési bevétele 107 milliárd forinton alakult, mely 64 százalékos növekedést jelent év/év bázison. Ehhez jelentősen hozzájárult a tavalyi akvizíciókkal felépített energetikai divízió által generált bevétel, a turizmus szegmens teljesítménye, valamint a mezőgazdasági üzletág szintén jó teljesítménye. Az ipari termelési szegmens teljesítménye is rendben volt a negyedévben, azonban a beruházási stop miatt a Mészáros és Mészáros Zrt. több mint 100 milliárd forintnyi szerződése nem lépett életbe, mely a következő negyedévek teljesítményére lehet negatív hatással. A teljes átfogó jövedelem azonban 34 százalékkal 1,9 milliárd forintra esett, melyet a forintgyengülés mellett az energetikai portfólió ágazatra jutó magasabb jövedelemadó mértéke húzott lefelé – foglalta össze az Equilor.
Zuhanás a nemzetközi részvénypiacokon, bajban a Credit Suisse
Az amerikai indexek eséssel fejezték be a pénteki kereskedést, így húsz éve a legnagyobb szeptemberi esést szenvedték el. A Fed várhatóan folytatja a kifejezetten szigorú monetáris politikát, mivel újra nőtt a fogyasztás, miközben némileg emelkedett a személyes fogyasztás magárindexe. A recessziós aggodalmakat ugyanakkor erősítette a Nike és a Carnival figyelmeztetése a szűkülő profitmarginokról.
Az S&P 500 index 1,51 százalékot, a Dow Jones 1,71 százalékot, míg a Nasdaq Composite 1,51 százalékot esett a pénteki kereskedés során.
Ázsiában ismét többnyire pirosba borultak az indexek: a Hang Seng 0,83 százalékot esett, míg a Nikkei 1,07 százalékot emelkedett hétfőn. A sanghaji tőzsdén kereskedési szünnap van.
Jelentős eséssel indult a kereskedés az európai tőzsdéken is
Európában a 10 százalékra ugró euróövezeti infláció fokozta az EKB újabb jelentős mértékű kamatemelésével kapcsolatos várakozásokat, ami rontotta a tőzsdei hangulatot. Dél körül a páneurópai Stoxx Europe 600 index 0,82 százalékkal állt alacsonyabban a pénteki záráshoz képest. Londonban 0,6 százalékos csökkenést szenvedett az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 0,83 százalékkal állt alacsonyabban, a CAC-40 Párizsban pedig 1,15 százalékkal gyengült délre. A milánói tőzsde 0,46 százalékos, a madridi 0,18 százalékos indexcsökkenéssel küzdött a hétfői kereskedés déli óráiban.
Bajban a Credit Suisse
A svájci nagybank új vezérigazgatója, Ulrich Koerner a harmadik negyedéves eredmény közzétételéig, október 27-éig kért időt arra, hogy új stratégiát dolgozzon ki a bank működésének átalakítására. A munkatársak és a befektetők viszont egyre kevésbé bíznak pozitív fordulatban a gyengélkedő pénzintézetnél. A bank kötvényeinek csődkockázati biztosítása a múlt hét eleje óta 15 százalékkal emelkedett, megközelítve a 2008-2009-es globális pénzügyi válság alatti szinteket. A bankvezér pénteki nyilatkozatában a bank erős tőkehelyzetét és likviditását hangsúlyozta, miközben elkerülhetetlennek látszik a tőkeemelés a bank fenntartható működéséhez: a KBW befektetési bank elemzőinek számítása szerint 4 milliárd dollár tőkebevonásra lenne szükség ahhoz, hogy legyen esélye növekedési pályára állnia a Credit Suisse-nek – áll az Equilor összefoglalójában.
A Tesla a vártnál kevesebb autót tudott átadni a legutóbbi negyedévben
Továbbra is logisztikai nehézségekkel küzdenek a Tesla-nál, emiatt az elemzői várakozásokat 4 százalékkal alulmúlták az új autó átadások a harmadik negyedévben. Elon Musk ígéretet tett arra, hogy a jövőben kiszámíthatóbbá teszik a szállításokat, és megszüntetik a periódus végi kapkodást – ugyanakkor a termelés bővülésével, és új gyárak nyitásával a logisztika mind komplexebbé válik.
A Nike csökkenő keresletről, halmozódó készletekről és szűkülő marzsokról számolt be
A Nike gyorsjelentése húzta le a többi sportszergyártó árfolyamát is. A Nike csökkenő keresletről, halmozódó készletekről és szűkülő marzsokról számolt be a csütörtöki zárás után publikált gyorsjelentésében. A világ egyik legnagyobb sportszergyártójának kihívásai eladói nyomás alá helyezték a nála kisebb versenytársakat is. Az Under Armour részvények árfolyama 9,8 százalékot, míg a Lululemon részvényei 6,9 százalékot zuhantak a pénteki kereskedésben. Az Adidas és a Puma is nagyot esett a Nike figyelmeztetése miatt. Ma némi korrekció várható.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.