A tegnapi szép emelkedést követően ma visszafogottabb a hangulat, Európában azonban pluszban járnak az indexek. Európában 0,3-0,5 százalékos emelkedés jellemző, az amerikai határidős mutatók viszont kisebb mínuszban vannak.
A kínai bankfelügyelet vezetője lufinak nevezte, ami a részvénypiacokon zajlik, és azt mondta, nem fogják engedni, hogy ez Kínában is bekövetkezzen. Ennek nyomán egy százalék feletti esés következett be a kínai tőzsdéken. Rossz hír, hogy két hónap után először ismét nőtt a globálisan regisztrált koronavírus-fertőzések napi száma. Az is, hogy hosszabbítják a Németországban érvényes lezárásokat
Itthon a BUX index is pluszban, 0,4 százalékkal megy fel. A tegnapi száguldása után ma is jobban húz a Mol, 1,2 százalékkal. Az OTP 0,2, a Telekom 0,5 százalékkal esik, a Richter 0,8 százalékkal emelkedik. A forint több napos gyengülés után jelenleg stabil, 263,40 az euró ára.
Az OPEC ülésezik a héten, ez előtt esik az olaj ára. Az árupiaci kép vegyes, például esik az ezüst, emelkedik a réz, stagnál az arany. A bitcoin stabil, küzd az 50 ezer dolláros szinttel.
Javultak a Mol marzsai – ezért ment fel tegnap annyira?
A Mol petrolkémiai árrései javultak februárban – írta az Erste Bekektetési Zrt. kommentárja.
Februárban 2,1 dollár/hordó finomítói és 625 euró/tonna petrolkémiai marzsot ért el. Januárban még csak 1,8 dollár/hordó és 507 euró/tonna a két adat. Tavaly 2,8 dollár/hordó a finomítói és 384 euró/tonna a petrolkémiai marzs. A marzsok javulása, főleg a petrolkémiában, kedvező hír a Molnak. Az emelkedésük fő oka, hogy a logisztikai problémák miatt az ázsiai gyártók nem tudják ellátni az európai piacot műanyag-alapanyagokkal, és jelentős alapanyag-ellátási problémáik is vannak. Ez a hatás nem lesz tartós, de az első negyedévben rekord árrések lesznek a területen.
További fontos hazai hírek:
- A forintról írtuk: Elindult a forint a lejtőn – két hónapja nem láttunk ilyen szintet
- Itthon egyre nő az aktív fertőzöttek és a kórházi betegek száma, de folyamatosan zajlik az oltás.
- A magyarországi GDP 1,4 százalékkal nőtt a tavalyi negyedik negyedévben, és 3,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Mire számítanak a NIO-nál idén?
A NIO kínai elektromosautó-üdvöske gyorsjelentését sokan várták, a részvény azonban esett a tőzsdezárás utáni kereskedésben. Igaz, csak a jelentés előtti napon, hétfőn 8,9 százalékkal száguldott.
Vegyes eredményeket tett közzé a NIO az Equilor Befektetési Zrt. szerint. A 16 centes egy részvényre jutó profit 10 centtel elmaradt a Wall Street várakozásától. Árbevétel-soron 1,02 milliárd dollárt ért el, ami év/év alapon 149,3 százalékos bővülés, de az elemzői prognózist itt sem sikerült felülteljesíteni. A negyedévben 17 353 darab autót szállított le. A menedzsment szerint ebben a negyedévben 20,0-20,5 ezer autót szállíthatnak le és az árbevétel 1,13 és 1,16 milliárd dollár között alakulhat.
Így teljesített a Zoom Video
Tegnap este zárás után érkezett a Zoom jelentése is, ami felülmúlta a várakozásokat.
A tisztított EPS 1,22 dollár lett, az elemzők 0,79 dollárra számítottak – írta a KBC Equitas. A bevételek szintén jobban sikerültek a vártnál, 882 millió dollárt értek el, az elemzői konszenzus 811 millió dollár volt. A menedzsment optimista 2021-gyel kapcsolatban. A zárás utáni kereskedésben a részvény 8,4 százalékot emelkedett.
Kevesebb járművet szállított az Xpeng és a Li Auto
Az XPeng februárban összesen 2223 “Smart EV-t” szállított le, ez 1409 P7-ből és 814 G3-ból állt össze. A számok 2021 januárjában és februárjában együtt 577 százalékos növekedést jelentettek az előző évhez képest. Ám a februári szállítások visszaesést mutatnak az előző havi 6015 darabhoz képest, aminek oka lehet az egyhetes kínai újévi ünnepsorozat hatása. A P7-ből 2020 második negyedévében történő bevezetése óta összesen 20 181-et szállítottak le – írta a SeekingAlpha.
A Li Auto havi szállításai is csökkentek februárban, az újév és Észak-Kínában kitört lokális Covid-19 járványok miatt. A cég 2300 Li ONE-t adott el, szemben a januári 5379 darabbal. Ám a februári érték így is 755 százalékos növekedést jelent év/év alapon. Az összesített szállítások 41 276-nál tartanak.
Piacot veszít a Tesla Európában?
A Tesla teret veszít az európai elektromosautó-piacon – állítja egy elemzés.
Matthias Schmidt autóipari elemző szerint a Tesla (TSLA + 5,8%) részesedése az európai elektromos járművek (EV-k) piacán 2021 első hónapjában tovább romlott. A gyár 1619 járművet szállított 18 kulcsfontosságú európai piacra, ami az abban a hónapban regisztrált összes akkumulátoros elektromos jármű 3,5 százalékát képviseli. Ez kevesebb, mint az 1977 jármű, amelyet 2020 januárjában szállított, amivel akkor öt százalékos piaci részesedéssel rendelkezett.
Ezzel a Tesla a Hyundai és a Kia mögé került a sorban, így ma Európában már csak a harmadik legnépszerűbb EV-gyártó. Még 2019-ben a Tesla a piac 31 százalékát adta, 2020-ban ez 13 százalékra esett, lemaradva a Volkswagen-csoport, a Renault, a Nissan mögött. Kínában januárban 179 ezer full elektromos és hibrid járművet regisztráltak, Európában csak 110 ezret.
Megöli-e a részvénypiacot a magas kötvényhozam?
A múlt héten a kötvényhozamok emelkedését okolták a részvénypiac eséséért. Vagyis ha a kötvényhozamok emelkednek, akkor az rossz a részvénypiacnak, és a részvényekből kötvényekbe mennek a befektetők. Mások viszont azt állítják, hogy ha a részvénypiac esik, akkor a kötvények jó menedéket jelentenek – de ez éppen a kötvények iránti kereslet növekedését, így a hozamok esését jelentené.
Együtt kéne esni a részvényeknek és a kötvényeknek? Vagy ralizni a kötvényeknek, amikor esnek a részvények? Vagy emelkedő részvénypiac és eső kötvénypiac jár együtt? – teszi fel a kérdést a SeekingAlpha szerzője. Valójában az emberek többsége csak átveszi az aktuális közkeletű narratívát arról, hogy mi zajlik a piacokon. Más szavakkal, a kamatokra és a piacra vonatkozó összes ilyen magyarázat nagyon felszínes és megtévesztő elképzeléseken alapszik, és egyszerűen értelmetlen.
A cikk szerint a részvénypiacok emelkedtek olyan időszakokban, amikor a hozamok emelkedtek, és emelkedtek olyan időszakokban is, amikor a kamatok estek. Tehát a történelem azt mondja, hogy a kamatok változása lényegtelen a tőzsdei trend szempontjából. Az az összefüggés sem feltétlenül igaz, hogy a hozamok emelkedése a dollár erősödését okozza – ezzel ellenkezően viselkedett, más trendben mozgott a dollár és a hozamszint tavaly március óta. (A dollár gyengült, a kötvényhozam emelkedett, azaz a kötvényárak csökkentek.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.