(Pixabay.com) |
Erdogan, a török elnök nem úgy tűnik, mintha észbe kapott volna. Újra beszédet mondott, de az nem sokban különbözött a pénteki agresszív, provokatív, nacionalista megnyilvánulásától. (Ez utóbbi még több mint 15 százalékos szakadást okozott a török eszközök árában.)
Például azt kérte a törököktől, hogy ne vegyék, sőt dobják el az amerikai gyártmányú elektronikai eszközöket, mint az iPhone. Ez egy több mint 80 milliós lakosságú ország esetében azért elég súlyos fenyegetésnek tűnik. A török pénzügyminiszter viszont ígéretet tett a líra értékének megőrzésére. Lehet, hogy az egyik megnyilvánulás főleg belföldi, a másik külföldi fogyasztásra készült?
Vagy ezért, vagy a több napos durva zuhanás utáni korrekcióként a török eszközök ma végre erősödni tudtak. A líra 5-6 százalékkal, a BIST 100 tőzsdeindex nem egészen egy százalékkal ment fel.
Nagyon vették a Molt
Az EuroStoxx 50 nyugat-európai index a nap nagy részében pluszban mozgott, de a végére elromlott a hangulat, és 0,1 százalékkal süllyedt. A német DAX épp szinten tudott maradni, a francia és brit indexek pár ezrelékkel gyengültek.
Itthon a BUX index 0,88 százalékos pluszban végzett, jobban, mint Varsó vagy Prága. A Mol majdnem két százalékkal ment fel 2828-ra, az OTP 0,3 százalékkal 10 050-re. A Richter egy, a Telekom negyed százalékkal drágult, a Mészáros-cégek estek.
További árfolyamok itt láthatók
Az Apple rendíthetetlen
A forint kissé erősödött, 323,10 volt az euró, 10-20 fillérrel lejjebb a tegnap estinél. Az olaj kissé esik, az arany kissé emelkedik, küzd az 1200 dolláros szinttel.
Az Apple részvényeseit nem különösebben izgatta Erdogan elnök fenyegetése, a részvény negyed százalékos pluszban van. A vezető részvényindexek az USA-ban 0,4-0,6 százalékos többletet mutatnak, élen a számítógép-hardverek gyártóival és a kiskereskedelemmel.
DAX-reform előtt
Szeptember 5-én piaczárás után a DAX-indexcsalád komolyabb reformon megy keresztül – tudósított a Bloomberg. Az indexek egy része alaposan megnő, több tagú lesz, mint eddig. A TecDAX technológiai cégei akkortól az MDAX és SDAX indexekbe, a DAX nagyágyúi, mint a Deutsche Telekom, az Infineon vagy a SAP a TecDAX-ba is bekerülhetnek.
A DAX-család tagjait számos intézményi befektető követi, sok milliárd eurónyi portfóliót érinthetnek az átsúlyozások.
Török tőkekorlátozások?
Mark Mobius híres feltörekvő piaci alapkezelő aggódik, hogy a törökök korlátozzák a tőkemozgásokat, szerinte ez nagyon rossz ómen lenne. Az 1998-as malajziai példára emlékeztetett a Bloombergnek.
A Nomura pedig arra emlékeztetett, hogy a török válság nem azért van, mert kiáramlott az országból a tőke, hanem azért, mert nem áramlott be annyi, mint amekkora a fizetési mérleg hiánya volt. Így a tőkekorlátozásoknak nem lenne túl sok értelme.
6000 alatt a bitcoin
A bitcoin e pillanatban pont 6000 dolláron áll, öt százalékos mínuszban, de nemrég 5900 körül is előfordult. Az “altcoinok”, a második vonalbeli kriptodevizák sok esetben 15-20 százalékos mínuszban járnak.
Például az ether 259 dollár, 15 százalékos mínusszal. A kriptodeviza-piac kapitalizációja 200 milliárd dollár alá, 191 milliárdra zuhant.