Tisztességes, egy-másfél százalékos emelkedéssel zártak az amerikai tőzsdeindexek csütörtökön és a jó hangulat péntekre, az európai kereskedésre is megmaradt. A német index 0,5, a francia 0,6, a brit pedig 0,4 százalékkal javít. Az amerikai határidős indexek újabb szép pluszt mutatnak, a Dow Jones ipari átlag határidős értéke 0,8 százalékkal, a Nasdaq technológiai indexé 0,6 százalékkal megy feljebb.
Az Apple árfolyama a tőzsdei zárás utáni kereskedésben hat százalékkal emelkedik az este közzétett jó gyorsjelentés hatására. Az USA-ban délután fontos foglalkoztatási adatot tesznek közzé (NFP). A csütörtöki számok – mint a heti új munkanélküli segélykérelmek – erős munkaerőpiacról árulkodtak. Ami egyébként inkább inflációs jel, és így nem segíti a részvénypiacot.
Budapesten a BUX index 0,2 százalékkal süllyed, az OTP fél százalékos esése húzza le elsősorban, a Mol csak 0,1 százalékkal lett olcsóbb. A Richter fél százalékkal drágul, az Opus négy százalékkal megy fel. Vesztes a Graphisoft Park és az AutoWallis.
Az euró/forint 389,70, majdnem pontosan az egy nappal ezelőtti értéket mutatja. Az európai földgáz a csütörtöki emelkedés után korrigált, két százalékkal esik.
Újabb szemrevaló OTP-céláremelés
Az Autonomous Research 23 001 forintra emelte az OTP-re vonatkozó célárát a korábbi 22 464 forintról, továbbra is felülsúlyozási ajánlás mellett – írta a K&H Értékpapír. A Bloomberg konszenzusa ezzel 21 100 forintra emelkedett, ami 16 százalékkal magasabb a jelenlegi árfolyamnál (ami 18 130 forint).
Jó volt ránézni a forintra
Az elmúlt napokban jó volt ránézni a forintra, szinte az egész kereskedést 390 alatt töltötte a jegyzés – írja az Erste Befektetési Zrt.
Ez nagyjából egy hónapos csúcsnak számít, huzamosabb ideig utoljára február közepén tartózkodott e szint alatt az EUR/HUF.
A forintot az elmúlt napokban a viharmentes nemzetközi környezet és a relatíve élénk kockázatvállalási kedv is segítette. Ahogy minden feltörekvő deviza, így a magyar számára is fontos lesz az amerikai munkaerőpiaci adat alakulása. A jövő héten pedig a külkereskedelmi mérlegre és az inflációs adatra figyelünk itthon – tették hozzá.
Nem jött be a török út
A török éves fogyasztóiár-index 69,8 százalékra emelkedett áprilisban, ami némileg elmarad a várakozásoktól, de 2022 vége óta a legmagasabb érték. Főleg az oktatás, az éttermek és a szállodák árainak erőteljes emelkedése miatt következett be – írta a Reuters. Az élelmiszerek és alkoholmentes italok ára 68,50 százalékkal emelkedett.
A Reuters felmérése szerint az elemzők áprilisban 70,33 százalékra számítottak, 2024 végére pedig 43,5 százalékot várnak. A jegybank ugyanis agresszív, egyéves monetáris szigorítási ciklusba kezdett, tavaly június óta 3650 bázisponttal emelte a kamatokat. Márciusban volt egy 500 bázispontos kamatemelés is az inflációs kilátások romlása miatt.
Az euró/török líra árfolyam egy év alatt 62 százalékkal ugrott meg.
Hullámvasúton a kakaó
Két hét alatt hatalmasat esett a kakaó az USA árutőzsdéin, 12 ezer dollár körüli szintről mintegy 7350 dollárra. Elképesztő pályát írt le az árfolyama az utóbbi pár évben, először lassan, de masszívan emelkedett, majd az emelkedés begyorsult, és csaknem ötszörözött a nyersanyag ára. Ez után azonban újra elveszítette értékének közel felét.
A geopolitikai átrendeződés átrajzolja az ellátási láncokat, a klímaváltozás pedig magasabb volatilitást eredményez a mezőgazdaságban – sorolta az okokat nemrég a Holdblog. A “nyers kakaóbab felhasználásának és kínálatának aránya” már harmadik éve deficites, és az idei az eddigi legnagyobb mínusz.
Az árupiac a következő években érdekes és mozgalmas terület lehet – tették hozzá.
A kötvények és a foci
Ha focizunk, nem arra kell futni, ahol a labda volt, hanem arra, ahol lesz – mondta Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelõ menedzsere a magyar kisbefektetők szokásai kapcsán. A visszafelé tekintő hozamok alapján történő befektetés nem biztos, hogy jó dolog. Magyarországon a 6-7 százalék körüli hozamszint szerinte már nem jó.
A kötvénypiacot jelenleg nem látja sem túl olcsónak, sem túl drágának, nem lát benne semmi kiugrót. (Mindez elsősorban a befektetési alapok által vásárolható intézményi, és nem feltétlenül a lakossági állampapírokra vonatkozik – a szerk.)
Hatalmas alapok jönnek a bitcoin-piacra?
Nem a fanatikus bitcoin-hívők valamelyike, hanem a világ legnagyobb vagyonkezelője, a BlackRock látja úgy, hogy nemsokára állami vagyonalapok és nyugdíjalapok érkeznek a bitcoin ETF-ekbe. Ő talán csak tudja, mert a cég maga is segít ebben, részt vesz “a nyugdíjalapok, alapítványok és állami vagyonalapok oktatásában” az új spot bitcoin ETF-termékekről – mondta a BlackRock digitális eszközökért felelős vezetője.
A BlackRock már évek óta beszélget a bitcoinról az ilyen jellegű intézményekkel.
A spot bitcoin tőzsdén kereskedett alapokba (ETF-ekbe) történő tőkebeáramlás azonban nemrég 71 egymást követő nap után megszakadt. Ám ez “ne tévesszen meg senkit”, a mostani hullámvölgyet valószínűleg egy új hullám követi majd, amely más típusú befektetőktől származik – mondta Robert Mitchnick egy interjúban. Már több mint 76 milliárd dollár halmozódott fel ezekben a termékekben a januári jóváhagyásuk óta.
Kriptós arccal a való világ felé
A Securitize nevű cég 47 millió dolláros tőkeemelést hajt végre egy befektetői konzorciummal, amelyet a BlackRock vezet. A Securitize valós eszközök (vagy való világbeli eszközök, RWA-k) tokenizációjával (kriptovalutákhoz rendelésével) foglalkozik. A forrásokat arra fogja felhasználni, hogy fokozza erőfeszítéseit a blokklánc-technológia felhasználására a tőkepiacok digitalizálása érdekében.
A BlackRock és a Securitize a múlt hónapban már összefogott a BlackRock USD Institutional Digital Liquidity Fund nevű alap létrehozására. Ez is az RWA-tokenizációra épül. A “való világbeli” eszközök – például részvények, kötvények és ingatlanok – kereskedelmét lehetővé tevő kriptoeszközök piaca prognózisok szerint óriásira duzzadhat a következő években.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.