Már előtte sem volt túl jó a hangulat, mínuszban zártak a tőzsdeindexek az USA-ban, de az ország adóssága leminősítésének hírére ma végképp elromlott a hangulat a részvénypiacokon. Az európai indexek egy és két százalék közötti mínuszban vannak, bár a délelőtt folyamán már némi javulás volt látható.
Az amerikai határidős technológiai index, a Nasdaq egy százalékkal, az S&P 500 0,7, a Dow Jones Ipari Átlag fél százalékkal esik. Az adósság leminősítése csökkentette a kockázatosabb eszközök iránti keresletet és feljebb vitte a kötvényhozamokat.
A BUX ma is felülteljesítő
Itthon a BUX index a tegnapi felülteljesítés után ma sem áll olyan rosszul európai összehasonlításban, a 0,7 százalékos esés az átlagnál kisebb. Az OTP 0,7, a Mol 0,6, a Richter 0,8 százalékkal esik jelenleg. Az Opus és a Telekom is 0,7 százalékkal lett olcsóbb.
A forint viszonylag jól viseli a turbulenciákat, az euró 388,40, lényegében megegyezik a tegnapival. Pedig tegnap járt 390 felett is az árfolyam. Az európai földgáz három a kőolaj fél százalékkal emelkedik.
Merre tart a búza ára?
Oroszország ukrán kikötőt bombázott, ami nyomán emelkedtek a búzaárak Európában és az USA-ban egyaránt. Ám az emelkedés mérsékelt maradt, 1-2 százalékot tett ki. Amint a grafikonon látható, az utóbbi egy évben így is lefelé tartott, sokat esett a fontos nyersanyag árfolyama.
Rossz eredmény várható a Moltól?
A KBC Equitas is gyenge negyedéves jelentést vár a Moltól. Szerintük
éves alapon jelentősebb visszaesésre lehet számítani a Mol-csoport főbb eredménysorain, az alacsonyabb nyersanyagárak, valamint a szűkülő finomítói marzsok miatt.
Idén a különadók is negatívan befolyásolják az eredményt, így adózott eredmény soron komoly visszaesésre van kilátás, 35 milliárd forint körül alakulhatott. A fogyasztói szolgáltatások szegmensben viszont erős lehetett a teljesítmény.
Visszafogottabb teljesítményre, csökkenő bevételekre, a tavalyitól látványosan elmaradó profitra számítanak a Richtertől is. A Mol-jelentés péntek hajnalban várható, tegnap az Erste Befektetési Zrt. is hasonlóan gyenge becsléseket tett közzé az olajcégről, lásd:
Jó és rossz meglepetések érkeztek
A Caterpillar (CAT) pozitív eredményei nagyban hozzájárultak a Dow Jones Ipari Átlag felülteljesítéséhez. A befektetők jól fogadták a nyitott amerikai álláshelyek adatait is, amelyek a gazdaság lehűlésének jeleit mutatták, mégis, összességében robusztus munkaerőpiacról árulkodtak.
Az AMD előrejelzése szerint a mesterségesintelligencia-chipjeinek megjelenése nagyban növelheti az eredményét. Ez a részvényeket feljebb küldte a tőzsdenyitás előtti kereskedésben. A Starbucks viszont olyan globális eladás számokról jelentett, amelyek elmaradtak a becslésektől.
Két hatalmas gyorsjelentésre várnak
Csütörtök este az Apple és az Amazon jelentése lehet kulcsfontosságú a részvénypiacok szempontjából. A Tesla részvényei két százalékot estek kedden, mivel a Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal vizsgálatot indított egyes járművekkel kapcsolatban a kormányzással kapcsolatos panaszok miatt.
15 éve nem láttunk ilyet
Másfél évtizede nem tapasztalt anomália alakult ki az elmúlt hónapokban, csökkenő pénzmennyiség mellett emelkedtek a részvények – írja a VIG Alapkezelő Total Return blogja. Annak ellenére, hogy a vezető jegybankok folyamatosan szívják ki a pénzt a nemzetgazdaságokból (azaz szűkítik a likviditást), a legnagyobb technológiai részvények meredeken felfelé mentek.
Ez főleg a gyorsan csökkenő inflációnak és az AI-sztorinak (a mesterségesintelligencia-üzletágnak) volt köszönhető. Valamint annak, hogy a márciusi amerikai bankkrízis megmutatta, szükség esetén a jegybankok sokkal gyorsabban pumpálnak likviditást a rendszerbe, mint amilyen gyorsasággal vonják azt ki.
Az ilyen különmozgások ugyanakkor nem szoktak hosszú távon fennmaradni – tették hozzá.
Feleződés a digitális ezüstnél
Ma délután négy körül várható, hogy bekövetkezik a feleződés a Litecon kriptovalutánál, amely a bitcoin olcsóbb, gyorsabb – de kevésbé stabil, biztonságos – klónjaként jött létre már 2011 októberében. A “digitális ezüstnek” is tartott érme rendszeres, programozott kibocsátása most a felére csökken, ami közkeletű elméletek szerint árnövelő tényező. (A “digitális arany” bitcoinnál ugyanez 2024 tavaszán várható.)
A grafikon alapján már eddig is emelkedést, felülteljesítést hozott a feleződés a bitcoinnal szemben. A litecoin elavultnak számító technológiája ellenére ma is a 12. legnagyobb kriptó, 6,7 milliárd dolláros piaci kapitalizációval.
Túl sok a bika az USA-ban
Újabb forrás véli úgy, hogy az USA részvénypiacán nagyon sok az optimista befektető, ami miatt kétséges az emelkedés folytatása. Bár a “bullish” (bikapaci) hangulatban bekövetkezett fordulat még nem érte el a szélsőségesebb szinteket, ez az állapot is inkább egy rali végének, mint a kezdetének a jele. Valószínűsíthető egy rövid távú korrekció.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindent el kell adni és készpénzbe kell menni. De a nyertes pozíciókat az eredeti súlyukra lehet érdemes visszavágni. A rosszul álló pozíciókat pedig felszámolni, mert az emelkedő piacon nem működő üzletek nem fognak működni a csökkenő piacon sem – írja az Investing.com. Valamint tartsunk készpénzt a következő vételi lehetőségekre.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.