A tegnapi hónapok óta nem látott esés után ma a tőzsdék megnyugodtak, sőt Amerikában zöldbe borultak az indexek. A német DAX 0,3 százalékos emelkedéssel végzett, Párizsban és Londonban még kisebb esés volt. Nagyobb süllyedést mértek Svájcban, Belgiumban, Spanyolországban és Ausztriában. Az Egyesült Államokban az S&P 500 index 1,2, a technológiai részvények Nasdaq 100-as indexe 2,1 százalékos emelkedést mutat. A Dow Jones ipari átlag 0,5 százalékkal megy fel.
Itthon a BUX index 0,2 százalékos mínuszban végzett, főleg a Mol húzta le, amely 1,6 százalékkal 1514 forintra esett. Az OTP 0,2, a Magyar Telekom 1,9 százalékkal emelkedett. A Richter 0,2 százalékos süllyedéssel búcsúzott.
Nem lépett az MNB
Az euró délelőtt még vészesen közel került az eddigi történelmi csúcsot jelentő árfolyamhoz, a napi maximuma 369,30 forint volt. Kora délután azonban nagyot erősödött a forint, így most este már csak 367,70 az árfolyam, 70 fillérrel alacsonyabb a szerda estinél. Ma is tovább esett az olaj, három százalék körüli mértékben. Az arany és az ezüst a dollár erősödése ellenére tudott emelkedni.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az MNB egyhetes betéti tenderén maradt 0,75 százalék a kamat, annak ellenére, hogy a forint mennyire gyenge volt a napokban. A benyújtott 2340 milliárd forintnyi ajánlatot mind elfogadták. Mivel a lengyel zloty és a cseh korona is hasonlóképp erősödött ma, mint a forint, valószínűleg a nemzetközi hangulat van a mai ármozgások mögött is. Az EKB megnyilatkozása inkább galamblelkű volt, a további lazítás lehetőségére utalt. Így az euró nagyot gyengült ma a dollárhoz képest, de úgy tekinthetjük, hogy a kelet-közép-európai devizákhoz képest is.
Az EKB nem lépett jelenlegi ülésén, de ezt a piac nem is nagyon várta. Ugyanakkor Christine Lagarde elnök utalt arra, hogy decemberben újabb intézkedésekre lehet szükség. Aláhúzta, hogy a gazdaság Európában gyorsabban veszít lendületéből, mint ahogy arra korábban számítottak. A rövid távú kilátások pedig egyértelműen a romlanak. Az EKB december 10-én fog újra ülést tartani, addig terveket készítenek a folytatásra vonatkozóan.
Jó adatok a múltból
Az amerikai tőzsdén a hangulat tovább javult, miután a GDP-adat alapján az ország gazdasága kiugró ütemben nőtt a harmadik negyedévben, amikor a kormány több mint háromezer milliárd dollár értékű gazdaságsegítő költekezést hajtott végre. Egy másik jelentés szerint a heti munkanélküliségi segély iránti kérelmek a vártnál jobban csökkentek az elmúlt héten.
Ezek pozitív adatok, de mindez kissé már a múlté, mert a koronavírus-esetek újbóli növekedése miatt a negyedik negyedév rendkívül bizonytalanná vált – írja a Reuters piaci szereplők véleményét idézve.
Jelentések előtti rali
A Pinterest ma újabb 26 százalékos emelkedést produkál. Mivel ennek egyik fő oka az online reklámköltések emelkedése, nem csoda, hogy az optimizmus átragadt a Google-re, a Facebookra is. Az internetes óriások, de az Apple is 3-5 százalékos pluszban vannak, a Twitter pedig egyenesen nyolc százalékkal ugrott meg. Este négy nagy internetes kolosszus is közzéteszi gyorsjelentését.
Nagyot esik viszont több kisebb internetes üdvöske, mint a Spotify, az eBay, a Zoom Video vagy a Fiverr.
Százmillió számra jönnek a gyorstesztek
A svájci Roche gyógyszergyár azt tervezi, hogy havonta százmilliós nagyságrendben szállít gyorsteszteket – írja az N-Tv.de.
Severin Schwan vezérigazgató szerint a cég növelni kívánja a gyors antigéntesztek számát a koronavírus-fertőzések kimutatására, és havonta milliós nagyságrendű mennyiséget szeretne legyártani. A kórokozó kimutatására szolgáló PCR-vizsgálatok során a számok a tízmilliós tartományban maradnának. A koronavírustesztek piaca keresleti, a tesztek kifogytak. A Roche jelenleg egy nyálminta felhasználásával készült gyorstesztet fejleszt.
Ezt a tesztet olyan emberek is elvégezhetik, akik nem képzettek orvosilag. Ezért alkalmasak nagy rendezvények előtti használatra is. A jelenleg használatos gyorstesztekhez, amelyek eredménye 15 percen belül elérhető, jelenleg garatból vagy az orrból vett minta kell, amelyhez képzett személyzet szükséges.
Mitől esik az olaj?
Jelenleg két fő tényező tartja Nyomás alatt az olaj árakat a, a választások k előtti bizonytalanság és volna volatilitás, valamint az európai lezárások – írja az Investing.com.
A közeljövőben azonban Zeta nevezetű hurrikán is szerepet kaphat. Az előző hurrikán, a Delta októberi hatása az volt, hogy a finomítók lezárása miatt több olaj maradt a tárolókban. A Zeta viszont inkább a kitermelést veszélyezteti a Mexikói-öbölben. Ezen kívül újra Irán elleni szankciók is napirendre kerültek az Egyesült Államokban, bár ezek lehet, hogy nem fogják az iráni olajexportot befolyásolni. Úgy tűnik ugyanakkor, hogy az OPEC kartell tárgyalásokat folytat a januártól érvényes kitermelés mértékéről. A líbiai kitermelés növekedése rányomta bélyegét ebben a hónapban az olajkínálatra.