A rossz hír a jó hír? A tőzsdék tegnap döcögős kezdés után végül emelkedni tudtak, született pár új indexrekord is, pedig az aggodalom nagy a delta variáns erős terjedése miatt. Ám a kötvényhozamok csökkentek, ami jó a tőzsdéknek. A befektetők egy része ugyanis úgy gondolkodik, hogy ha a járvány kiújul, az még több jegybanki és kormányzati segítséget, még tovább alacsonyan maradó kamatokat jelent.
Ma az USA inflációs adat és a gyorsjelentések előtt az európai indexek alig változnak, a német index egy, a brit három ezrelékkel felfelé, a francia 0,1 százalékkal lefelé mozdult el. Az amerikai határidős indexek is hasonlóan bizonytalanok.
Itthon a BUX index pár óra alatt pluszból mínuszba, majd ismét pluszba váltott. Az OTP, a Richter és a Telekom fél százalék körüli esést produkál, de a Mol 1,4 százalékos emelkedése azonban ezt még kompenzálni tudja.
A forint megint gyengül, 356,60 az euró, másfél forinttal lett drágább tegnap estéhez képest. A dollár lassan feljebb kúszik, a réz esik, az arany, az ezüst és az olaj kissé emelkedik.
A nagybankokra és az inflációra várunk
Ma a tőzsdék csendesek, de ez lehet, hogy csak átmeneti. Az amerikai inflációs adat magyar idő szerint 14:30-kor érkezik, ezt nagyon erősen figyelik, szintén a kamatokra tekintve. Ha meglepetés érkezik, az megmozgathatja az árfolyamokat. Reggel Franciaországból és Németországból jött inflációs adat, ami szerény csökkenést mutat.
Ráadásul ma este indul a gyorsjelentési szezon az USA-ban, a JPMorgan Chase & Co., a Goldman Sachs Group és a Pepsico nyitja a sort. A Bank of America, a Citigroup és a Wells Fargo szerdán követik őket.
Több nyereség, de alacsonyabb marzs sújtja majd a tőzsdét?
A széleskörű inflációs nyomás és a várható adóemelések mellett a következő negyedévek során a vállalati marzsok várhatóan tovább fognak csökkenni. Ez a jegybanki normalizációval karöltve szembeszélként funkcionálhat a részvénypiacok teljesítménye szempontjából – írja az Erste Befektetési Zrt.
Az emelkedő szállítmányozási díjak, nyersanyagárak és bérköltség mellett nem meglepő, hogy az S&P 500 Index tagjaitól alacsonyabb nettó profitmarzsra számítanak az elemzők. Az előző negyedéves 12,8%-os rekordról 11,8%-ra csökkenhetett a nettó profitmarzs, ami azonban továbbra is rendkívül magas érték.
(Lásd még: Évtizedes csúcsra törhetett az amerikai cégek nyereségnövekedése)
Tarolt a Fekete Özvegy, esett a Virgin
Az érdekesebb vállalati hírek:
- A finn Nokiánál jól megy az üzlet, megemelte profitkilátásait, majdnem hét százalékos pluszban van.
- A Disney új sikerfilmje, a Black Widow (Fekete Özvegy) 218 millió dollár bevételt hozott, a vártnál többet. A részvény több mint négy százalékkal emelkedett tegnap.
- A Virgin Galactic a sikeres űrrepülés után viszont 17 százalékkal zuhant, pedig a sajtó egy új korszak nyitányáról, az űrturizmus hajnaláról beszél. (Egy hét múlva azonban a konkurens is Blue Origin elindítja hasonló vállalkozását.) Richard Branson milliárdos szerint pedig nagy üzlet lesz az űrturizmus.
- A Tesla annak ellenére szépen emelkedett tegnap, hogy Elon Musk bíróság elé áll a részvényesek egy részének kezdeményezésére.
Éves mélypontja közelében a fa ára
Hat százalékkal esett tegnap az amerikai fűrészáru, 712 dollárra. Az építési fa ára már akkorát korrigált vissza, hogy ezzel el is veszítette az idei évben elért nyereséget – írja az Equilor Befektetési Zrt. Az ok a csökkenő keresletben és növekvő kínálatban keresendő.
A faáru volt az egyik legjobban teljesítő árupiaci termék idén. A kereslet hirtelen megugrását lassan, de azért követte a kínálat növekedése is, így most nyomást fejt ki az árfolyamra. Az amerikai fa 1733 dolláron is forgott, de mostanra 713 dollárra esett. Historikusan még így sem mondható olcsónak, a 90-es évektől jellemzően a 200-400 dolláros sávban mozgott.
Kapcsolódó cikkeink:
Jaj az építkezőknek – az égig nőnek az európai faárak is?
Most épp a kávé ára készül elszállni
India mégis betiltja a kriptókat?
Az indiai törvényhozók állítólag egy kriptodeviza-törvényjavaslat benyújtására készülnek, amely megtiltja az országban a digitális eszközök tulajdonlását a magánszemélyeknek. Ezt a PRS Legislative Research nonprofit szervezet jelentette.
A javaslat célja megkönnyíteni India központi banki digitális valutájának (CBDC) létrehozását. A törvényjavaslatot a Parlament július 19-én kezdődő ülésén nyújthatják be. A javaslat mögött az indiaiak kriptó-vásárlásainak hatalmas növekedése állhat, akik a CNBC-TV18 szerint 6,60 milliárd dollárt fektettek be májusban, ami 615 százalékos növekedést jelent a 2020 áprilisi 923 millió dollárhoz képest.
Hónapokkal korábban már volt szó arról, hogy az ország betiltja a kriptodevizákat, azután pedig arról, hogy mégsem. Sokan kétségbe vonják, hogy egy ilyen tiltás működhet.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.