11p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Úgy tűnik, az idén megérkezett a szédületes amerikai faanyag-áremelkedés Európába és Magyarországra is. De még távolról sem tartunk ott, ahol a tengerentúlon. Érdemes faipari részvényeket venni? Cikkünkben a tőzsdei befektetők és az építkezők egyaránt találnak érdekességeket.

Tavaly és az idén óriási magasságokba szárnyalt az USA-ban a faanyagok, a fűrészáru tőzsdei árfolyama, jórészt az ottani lakásépítkezési láz miatt. Sok jele van azonban már annak, hogy ez a folyamat Európában is megismétlődik, vagy legalábbis elkezdődött. Egy nyersanyagpiaci weboldal szerint a DACH-régióban (Németország, Ausztria és Svájc) a fűrészüzemek valósággal küzdenek egymással a feldolgozható rönkök megszerzéséért.

A puha fűrészáru ára júniusban még mindig növekszik a Kínában és az USA-ban, de Európában is ez tapasztalható a magas építkezési aktivitás miatt. Sok ország ráadásul éghajlatvédelmi okokból ösztönzi a faépületek építését. A fűrészüzemek termelési kapacitásaik határán vannak, nehezen tudnak rönkfát beszerezni. Másrészt viszont nem tudják egykönnyen bővíteni a tevékenységüket a személyzet hiánya és egyéb okok miatt. Mindez történelmi áremelkedéshez vezetett.

Európába is megérkezett a fűrészáruár-emelkedés

Többet exportáltak, erre itt is hiánycikk lett

A korábbinál érezhetően több fát exportált az európai kontinens az USA-ba az utóbbi időben, ez itt is hiányt okoz a német Der Spiegel Online szerint. Soha nem látott alapanyag-hiányról és árrobbanásról írnak a német építési szakemberek nyomán. Kínát is említik, mint amelynek kereslete felhúzza az árakat.

A faanyag árutőzsdei árfolyama az USA-ban 2019 végétől (Tradingview.com)
A faanyag árutőzsdei árfolyama az USA-ban 2019 végétől (Tradingview.com)

Egy felmérés szerint a német építési kivitelezők 84 százaléka küzd ezekkel a problémákkal, és megbízásokat kell visszautasítaniuk vagy határidőket kell hosszabbítaniuk emiatt. A legnagyobb problémát azonban a fémek hiánya okozza. Csak utána jön a fa, a műanyag és az elektromos alkatrészek drágulása.

Mit mondanak a magyar szakemberek a faárakról?

Csökkenést senki sem vár

Drágulásról tudósít a magyar Fatáj című szaklap is.

A jelenlegi piaci információk szerint az árnövekedés nyár végéig kitart. Hogy ősszel hogy alakul a szezon az árak szempontjából, nem tudjuk. Csökkenést senki sem prognosztizál írják.

A drágulás mértéke eszerint változó, az OSB (ragasztott és préselt forgácslap) ára körülbelül  megduplázódott idén. Majd következik a nyír rétegelt lemez, MDF, natúr faforgácslap 20-40 százalékos emelkedéssel. A laminált faforgácslap (bútorlap) ára mérsékeltebben reagált, 10-15 százalékkal. “Egyelőre” – teszik hozzá lakonikus rövidséggel.

Az Egyesült Államokban magasabb a faanyagok ára, mint Európában. Ott az OSB 500 euró/m3-ért ment, az EU-ban 220-ért. Most már itt is 500. Mikor ezt előre mondták, nem hittük el írják.

Szinte minden fából van ebben a fürdőszobában (Pixabay.com)
Szinte minden fából van ebben a fürdőszobában (Pixabay.com)

30-40 százalék volt eddig az itthoni drágulás?

Egy másik hazai szakmai oldal még májusban ezt írta:

Az épületfa, fenyő-fűrészáru ára már most is jelentősen, 30-40 százalékos növekedésen ment át, a rétegragasztott gerendáknál van, ahol 60 százalékos drágulást mértek.

De komolyan, 25-50 százalékkal emelkedett a munkaerő-költség is az építkezéseken, a hőszigetelő anyagok pedig 40-60 százalékkal mentek fel.

Két nagy földbirtokosnál van a sok erdő

A kiterjedt gazdasági ösztönző csomagok miatt, és mivel a felhasználható fa mennyiségét nem lehet egyik napról a másikra csak úgy “szaporítani”, feltételezhető, hogy az árszint meglehetősen magas marad – írja a tőzsdei fókuszú német Finanzen.net. Ez szerintük azt jelenti, hogy az erdőtulajdont fel kellene értékelni egyes tőzsdei társaságok mérlegében.

Európai faipari részvények tőzsdei ára: Svenska Cellulosa (barna), Stora Enso (zöld), UPM-Kymmene (kék) (Tradingview.com)
Európai faipari részvények tőzsdei ára: Svenska Cellulosa (barna), Stora Enso (zöld), UPM-Kymmene (kék) (Tradingview.com)

A faáruk közelmúltban tapasztalható árrobbanása ugyanis alaposan meghaladta a tőzsdén forgó svéd Svenska Cellulosa (SCA) és a finn Stora Enso (STEAV, STERV) részvényeinek árfolyam-emelkedését. E két vállalat a két legnagyobb magánerdő-tulajdonos Európában. Az SCA 2,6 millió hektárral, a Stora Enso pedig 1,6 millió hektárral rendelkezik. Ezzel lényegében azt sugallják, hogy a cégek részvényárfolyama alulértékelt lehet.

(Érdekesség, hogy a Svenska Cellulosa saját kalkulációja szerint a – Németországhoz hasonló nagyságú – Svédország egész területe hat százalékának megfelelő erdőkkel rendelkezik.)

Mit mond a piacról a svéd fakirály?

De vajon mi történik az európai faárakkal? Hol lehet erről információt találni, ha nincs Európában árutőzsdei árfolyam? Például az adott iparág cégeinek nyilvános jelentéseiben. De ezekből egyelőre nem az tűnik ki, mintha a faárak túl nagy emelkedést éltek volna át Európában. Inkább szolid, 10-20 százalékos plusz látszik. Ám a legtöbb adat csak március végi.

Egy fafajta áralakulása a Svenska Cellulosa jelentéséből (SEK)
Egy fafajta áralakulása a Svenska Cellulosa jelentéséből (SEK)

Az SCA jelentése szerint a cég EBITDA-ja 32 százalékkal nőtt, elsősorban a minden szegmensre jellemző áremelkedés miatt. (Pedig a bevételei  csökkentek egy papíripari üzletág leépítése és az erős svéd korona következtében.) Az egyes fafajták ára azonban különböző mértékben nőtt, de mindenképpen jóval elmaradva az amerikai áraktól.

Egy másik fafajta áralakulása a Svenska Cellulosa jelentéséből (SEK)
Egy másik fafajta áralakulása a Svenska Cellulosa jelentéséből (SEK)

A svéd és finn cégek összeolvadásával, Helsinki székhellyel létrejött óriás, a Stora Enso is növekvő árakról beszél, itt is a papíripari kereslet gyengébb. (Például a papírmentes irodai megoldások hosszú távon rendre csökkentik a keresletet.) Negyedéves jelentésében a cég különböző részpiacain stabil, erős vagy nagyon erős keresletről és magasabb vagy jóval magasabb árakról számolt be.

A Stora Enso táblázata a keresletről és az árakról. Stabil, erősebb vagy még erősebb.
A Stora Enso táblázata a keresletről és az árakról. Stabil, erősebb vagy még erősebb.

A cégek egyébként érezhetően nem akarnak pontos árakat közölni. Vélhetően azért, hogy ezzel ne adjanak üzleti titkokat konkurenseik, partnereik kezébe.

Az Amerikai faár tündöklése és bukása

De mi is történt az USA-ban, ami úgy látszik, mindennek alfája és omegája (bár Kínát is sűrűn emlegetik)?

Hogyan zajlott a faárrobbanás az USA-ban?

Az LB (random length lumber), azaz vegyes hosszúságú fa határidős ára már tavaly is a legnagyobb áremelkedést elérő árupiaci termék volt. (Lásd cikkünket az árupiaci szuperciklusról.) Ezzel ez az amerikai faanyag 115 százalékkal ment fel, azaz több mint duplázta árfolyamát. Az év utolsó napján mintegy 720 dollár volt az ára, de még tovább száguldott, és május elején 1733 dollárnál tetőzött. Eddig másfél hónap alatt közel lefeleződött, de jelenleg is 866 dollár, ami még mindig több mint duplája az egy évvel vagy két évvel ezelőtti árnak.

A fűrészáru árupiaci árfolyama az USA-ban, hosszú távon (Tradingview.com)
A fűrészáru árupiaci árfolyama az USA-ban, hosszú távon (Tradingview.com)

Ez az emelkedés egyébként igazán hosszú távú trend, már valamikor 2009 körül kezdődhetett, csak akkor még nem tudtuk. De 2017-ben is arról írtunk, hogy sok éves csúcson van az USA-ban a fűrészáru ára.

Mik voltak az amerikai száguldás főbb okai?

De mik voltak az elképesztő drágulás okai? A legfontosabb minden bizonnyal az, hogy a válság nemhogy csökkentette volna, de erősítette az amerikaiak otthonteremtési, költözési kedvét. Amihez a kormányzat még forrásokat is szolgáltatott, megemelt munkanélküliségi segélyek, segélycsekkek és más hatalmas kormányzati kiadások segítségével, a jegybank szerepét betöltő Fed pedig a gazdaságba öntött olcsó pénzzel.

A főbb tényezők röviden:

  1. A járvány miatt sokan vidékre vagy a kertvárosokba akartak költözni. Így az építkezések hatalmas fellendülést éltek meg tavaly és az idén. (Az amerikai otthonok, családi házak hagyományosan többnyire fából készülnek.)
  2. Mások meglevő ingatlanjukon kezdtek felújítási, bővítési, javítási munkákba, barkácsolásba, főleg, amikor a mozgási korlátozások miatt nem mehettek szinte sehová.
  3. Amint említettük, a kormányzati költekezés jelentős része eljutott a lakossághoz. Nemcsak a munkanélküliekhez és szegényekhez, hanem a középosztály széles rétegeihez is.
  4. A Fed a válság miatt különösen laza volt, bár már előtte is alacsonyan tartotta a kamatokat. A jelzáloghitel-kamatok történelmi mélypontra süllyedtek, ami rendkívül kedvező környezet az ingatlanpiac számára.
  5. A fahiányt súlyosbította, hogy Donald Trump elnök 2017-ben 24 százalékos vámot vetett ki a kanadai faipari termékekre. Ennek következtében egyes kanadai fafeldolgozók kénytelenek voltak kapacitásokat leépíteni – írta az Investing.com a Bloomberg nyomán. (Erről egyékbént sok éve folyt vita, Trump elnök az USA termelőinek régi kérését teljesítette a vámmal.)
  6. A koronavírus-járvány munkaerő-problémákat, termeléskiesést okozott a kitermelőknél, így csökkent a kínálat is.

A fakitermeléseken vagy a fűrészüzemekben való munka egyébként is kemény és veszélyes, kevesen vállalják és drágán. Ráadásul amint nemrég megjelent a sajtóban, az amerikai munkavállalók egy része nem szívesen megy vissza dolgozni, miután támogatásokból, segélyekből is meg tud élni.

Sokan inkább ilyen faházban töltenék a következő karantént (Pixabay.com)
Sokan inkább ilyen faházban töltenék a következő karantént (Pixabay.com)

Mitől rogyott be az amerikai fűrészáru? A fák nem nőnek az égig

De mitől omlott be az amerikai fűrészáru ára az utóbbi hetekben? A túlzott mértékű vagy ütemű, részben spekulációs vásárlás egy idő után mindenképp le kellett álljon – ahogy mondani szokták, a fák nem nőnek az égig. Meg az árfolyamuk sem.

Egy idő után a híradások szerint a drága fa az építkezési kedv visszaesését okozta, ami csökkentette a fa iránti keresletet is. A fa áremelkedése az ingatlanárakon keresztül kinyírta saját magát, avagy saját maga alatt vágta a fát. A trend megtört – legalábbis egyelőre.

Ezt az okot nevezi meg az Investing.com is, amely szerint az építkezők fogták vissza az aktivitásukat, “fojtották el” a faanyag-ralit. Okként itt is a magas árakat jelölik meg.

Kegyelemdöfés az áraknak

Az amerikai újlakás-eladások 2020 októberében történelmi csúcsot értek el 927 ezer egységgel, azóta azonban 20 százalékkal estek vissza. A kegyelemdöfést állítólag az adta, amikor az amerikai kereskedelmi minisztérium hét hónapja nem látott alacsony szintet jelzett az új építési engedélyek számában.

Réz (Pixabay.com)
Réz (Pixabay.com)

A cikk megemlíti, hogy más nyersanyagok is sokat drágultak, mint a vezetékekben, csövekben használt réz, a vasérc vagy a szállításnál fontos üzemanyagok. Ami az építkezők kedvét, illetve lehetőségeit szintén csökkenthette.

Hogy lehet ezen a piacon befektetni?

Az európai árutőzsdéken nem találtunk hasonló terméket, mint Amerikában. Az USA-ban továbbra is lehet határidős fűrészárut vásárolni (LB és LS kódokkal) a CME chicago-i árutőzsdén. Vannak továbbá tőzsdén forgó amerikai részvénytársaságok és két olyan ETF, (tőzsdén kereskedett alap), amely globális faipari részvényekbe fektet. Ezek:

  • WOOD (iShares Global Timber & Forestry ETF)
  • CUT (Invesco MSCI Global Timber ETF)
  • A WOOD Londonban is forog,
  • valamint az EU-ban i hozzá lehet jutni iShares Global Timber & Forestry UCITS ETF (IUSB) néven is.

Két amerikai faipari részvény-ETF (barna és zöld színnel), valamint két, Európában kapható  változatuk (lilával és naranccsal) (Tradingview.com)
Két amerikai faipari részvény-ETF (barna és zöld színnel), valamint két, Európában kapható  változatuk (lilával és naranccsal) (Tradingview.com)

Ez pedig amerikai részvénytársaságokból egy rövid válogatás, bár valószínűleg jóval több kisebb és közepes cég lehet még a tőzsdén a szektorból:

  • WFG (West Fraser Timber Co Ltd.)
  • CTT (CatchMark Timber Trust Inc.)
  • LL (Lumber Liquidators Holdings Inc.)

Ha valaki további egyedi faipari részvényekbe akarna fektetni, legcélszerűbb talán a fentebb említett két globális ETF portfólióját tanulmányozni (például a Yahoo.com vagy az ETF.com odalakon,)

Az európai faipari részvénytársaságok

Európában három nagy céget választottunk ki, amelyek kifejezetten ebben az iparágban tevékenykednek. A már említett Svenska Cellulosa és Stora Enso mellett az UPM-Kymmene Oyj finn faipari cég már szerepelt egy cikkünkben, mégpedig az európai “osztalék-arisztokraták” jeles képviselőjeként. (Lásd: Kik azok az osztalék-arisztokraták, és meg lehet-e bízni bennük?)

Ezen kívül külföldi cikkek említenek a szektorra szakosodott zárt végű és nyílt végű európai alapokat, valamint certifikátokat is. A közvetítőkön keresztül, egzotikus tájakon, messze-messze történő erdővétel azonban túl kockázatosnak látszik az átlagos kisbefektető számára.

(Ez utóbbiról archív cikkünk: Sárga helyett zöld aranyat vegyenek - kapkodnak az erdőbefektetések után)

Lesz-e Pesten fa a tőzsdén?

Nemrég a Budapesti Értéktőzsde és az Equilor Befektetési Zrt. közös sajtórendezvényén mutatták be a tőzsdei árupiac reformját. Ennek egyik eleme, hogy a termékpalettát épphogy egyszerűsítették, szűkítették azon hat termékre, amelyek iránt a legnagyobb kereslet jelentkezett. Ám kérdésünkre válaszolva nem zárkóztak el attól, hogy akár fűrészáruval is bővítsék a termékpalettát, ha a piaci szereplők részéről megfelelő kereslet jelentkezik.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú lesz, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:31
Gyengült a forint pénteken a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP zárta jól a hetet
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4,8 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 77 771,12 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG