(Fotó: Eidenpenz József) |
Az európai tőzsdéknek ma furcsa módon egy rossz hír kedvezett, a ZEW konjunktúra-index gyenge lett, erre az euró gyengült a dollárhoz képest. Ez mindig jót tesz az európai exportőrök részvényeinek. Ezen kívül a kínai autópiac esetleges megnyitásáról volt szó a külföldi befektetők előtt, és a kínai növekedés is magas lett.
Kínában ráadásul csökkentették a bankok tartalékolási kötelezettségeit, így 200 milliárd dollárnyi friss likviditást pumpáltak a gazdaságba – derült ki a Marketwatch tudósításából. Így a német DAX 1,6 százalékkal, két hónapja nem látott szintre ugrott, de a francia index 0,8 és a brit 0,4 százalékos emelkedése is jelentős. Az élen a technológiai cégek és az autógyárak részvényei voltak.
Az USA-ban is a tech-szektor van az élen, a Nasdaq 1,6 százalékkal száguld, az S&P 500 is egy százalékos pluszban, a Dow Jones is 0,9 százalékkal megy fel. Az autóiparnak itt is jól megy. A Netflix gyorsjelentése után majdnem tíz százalékos pluszban, a Goldman Sachs jelentése után viszont esik. Az Amazon is majdnem négy százalékkal van feljebb.
Gyengébb a forint
A BUX index 0,4 százalékkal süllyedt ma, ami vegyes mozgásokat takar, a Mol 0,7 százalékkal felfelé, az OTP ugyanennyivel lefelé tartott. (2988, illetve 11 200 forint.) A Richter 1,2, a Telekom 0,8 százalékkal süllyedt. A forint gyengült, 310,50 az euró, de délután érintette a 311-et is.
A Tesla átmenetileg leállította a Model 3 gyártását, elismerve, hogy hibák voltak az összeszerelési folyamatban. Várhatóan 4-5 napon keresztül fognak az automatizálás javításán és a szűk keresztmetszetek megszüntetésén dolgozni. A rézvény 0,9 százalékkal esik.
Vége az adófizetésnek
Az olaj a kezdeti gyengélkedés után stagnálásba váltott, az arany is alig mozog.
A bitcoinnak nagyon jó hete volt a múlt heti, a tulajdonosok láthatnak némi fényt az alagút végén – írta a Bloomberg. A kriptodevizát eddig adózási okokból adták nagyon, de miután ma lejárt az április 17-i határidő az USA-ban, ez az ok megszűnt.
Az amerikai háztartások ugyanis állítólag 25 milliárd dollárnyi adót kell kifizessenek kriptodevizákra, ennek egy részét pedig csak eladásokból tudják finanszírozni. Ezt mondta a Fundstrat Global Advisors főnöke, Thomas Lee a CNBC-nek még április 4-én, és igaza lett abban, hogy ez után eladói nyomás következett.
Kriptózó bankok
Most shortzárásokról is írnak, vagyis amikor az esésre játszók zárják pozícióikat. További jó hír, hogy a londoni Barclay’s, első európai bankként, foglalkozik a gondolattal, hogy kriptodeviza-kereskedési renszert indítson ügyfeleinek. Az is lehet, hogy társulna a Goldman Sachs Group Inc rendszeréhez.
A bitcoin múlt héten 7000-ről 8300 dollárra ment fel, majdnem 19 százalékkal, ennek nagy részét fél óra alatt hozta össze. Ma 8100 dollár körül jár.