Rossz a hangulat az európai tőzsdéken, a német és francia tőzsdeindexek 1,3, a brit pedig 0,7 százalékkal esik. Ebben a tegnapi amerikai kamatdöntés utóhatása mellett rossz kínai makroadatok, európai recessziós félelmek is szerepet játszhatnak.
A Fed szerdán a várakozásoknak megfelelően lassított a kamatemelések ütemén, csak 0,5 százalékponttal emelt, de az ezt követő elnöki beszéd a vártnál szigorúbb hangvételű (‘héja”) volt. Ennek alapján a kamat tovább maradhat magasabb az USA-ban, mint ahogy eddig várták. Így a piacok először optimisták voltak, majd pesszimisták lettek, és az amerikai indexek 0,4-0,8 százalékos mínuszban végeztek. Ma újabb esés jöhet, a határidős USA-indexek egy százalék körüli mínuszban tartózkodnak.
Ma az Európai Központi Bank és a brit BoE kamatdöntése érkezik, szintén 0,5-0,5 százalékpont emelés várható. (Sőt svájci és norvég kamatdöntő ülés is lesz.) Amerikai foglalkoztatási adatok is jönnek a héten.
A BUX-index is 0,8 százalékkal esik, az OTP 0,5, a Mol 1,7, a Richter 1, a Telekom 1,2 százalékos értékvesztése mellett.
Kéthetes csúcson a forint
Ma gyengült a forint a tegnap estéhez képest, 408 is volt az euró, most 406,20, ami másfél forintos emelkedés. De ehhez hozzátartozik, hogy este, a Fed-döntés nyomán sok más eszközzel együtt a mi devizánk is megerősödött. Benézett 404 alá is az euró, ami mintegy kéthetes forintcsúcsot jelent. A 406-os árfolyam egyébként még mindig sokkal alacsonyabb, mint az elmúlt napokban jellemző értékek, hiszen nemrég még a 420-at ostromolta az uniós pénz.
A forint alapvetően az EU-s pénzekkel kapcsolatos hét eleji döntés óta erősödik. Ma az erősödő dollár és a két százalékkal dráguló európai földgáz (134,5 euróra) lehetnek elsősorban a gyengülés mögött. Az olaj csak fél százalék körüli mértékben drágul.
OTP le, Wizz Air fel
Az HSBC elemzője rontotta az OTP-re vonatkozó célárát, 14 442 forintról 12 905 forintra. A jelenlegi árfolyam mellett ez még mindig 25 százalékos felértékelődést jelez, és az elemzői konszenzus is hasonló hozampotenciált mutat – írja a KBC Equitas.
A JP Morgan viszont emelte a Wizz Air-re vonatkozó célárát, a korábbi 28 fontos értéket 34 fontra módosította. Ennek elérése jelentős felértékelődéssel járna, több mint 50 százalékot jelentene a jelenlegi árfolyamhoz képest.
Izgalmas autópiaci fejlemények
Novemberben 17 százalékkal több gépkocsit adtak el Európában, mint az előző év azonos hónapjában. A növekedés elsősorban a gyártási akadályok elhárultával, a chiphiány enyhülésével függ össze – írta az Erste Befektetési Zrt. Elsősorban a Volkswagen-csoport (+37 százalék) és a BMW (+15 százalék) profitált a gyártás felfutásából.
Meglepő amerikai-kínai együttműködés jöhet létre az autóiparban, a Ford a kínai CATL-lel együtt tervez amerikai akkumulátor-üzemet építeni, amellyel az új Inflation Reduction Act törvény adókedvezményeit is ki tudnák használni. Az egyezség a két ország viharosabb kapcsolata ellenére született. Az üzem Michigan vagy Virginia államban kaphat helyet.
Elon Musk sok Teslát adott el
A világ egyik leggazdagabb embere, Elon Musk újabb 3,6 milliárd dollárnyi Tesla-részvényt adott el (22 millió darabot), amivel idei eladásainak összértéke már 40 milliárd dollárra emelkedik. Eközben a részvény kétéves mélyponton van, és a befektetők nyugtalankodnak. A papír tegnap 2,6 százalékkal esett, ma pedig a tőzsdén kívüli kereskedésben újabb 2,7 százalékkal süllyed.
Az eladás a második nagy csomag, amelytől a Twitter októberi, 44 milliárd dolláros megvásárlása óta megszabadul – emlékeztet rá a Reuters. Nem világos, hogy az eladások összefüggésben vannak-e a Twitter-vásárlással, de bosszantják a befektetőket, akiknek nem tetszik, hogy a Tesla helyett a guru a Twitterre tereli a figyelmét és az erőforrásait. Musk részesedése a Teslában az egy évvel ezelőtti mintegy 17 százalékról 13,4-ra csökkent a Refinitiv adatai szerint.
Ráadásul a Goldman Sachs alaposan, 305 dollárról 235 dollárra csökkentette a Tesla célárát a járművei iránt várhatóan csökkenő kereslet miatt. (A papír most 152,60.)
Elisabeth Warren bekeményített
A kriptovaluták tegnap a részvénypiacokhoz hasonlóan először emelkedtek, a bitcoin 18 300 dollár felett is volt. Azután azonban visszaestek a Fed-elnök fellépése nyomán. De lelombozta ezt a piacot más is, nevezetesen Elisabeth Warren szenátor törvénytervezete. Ebben KYC (ügyfélazonosítási) követelményeket írna elő a kriptovalutával foglalkozó szolgáltatók számára.
Az EU is olyan szabályozást készít elő, amely előírná a kriptós szolgáltatók számára a tranzakciók jelentését, elsősorban az adóelkerülés visszaszorítása érdekében.
A nagy Binance FUD?
A kriptovaluta-piacnak az sem tett jót, hogy a legnagyobb globális tőzsde, a Binance állítólag egy amerikai pénzmosási eljárás célpontja lett. A Reutersben megjelent jelentés szerint az Igazságügyi Minisztérium (DoJ) még nem döntött arról, hogy vádat emeljen-e a Binance és annak vezérigazgatója, Changpeng Zhao ellen egy 2018-ban megkezdett vizsgálat nyomán.
Az FTX-botrányhoz kapcsolódó újabb jogi fejlemények, meghallgatások, a fő tulajdonos letartóztatása is folyamatosan negatív megvilágításba helyezik a szektort.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.