Az európai részvénypiacokon nincs határozott irány, kivárás látható az oly fontos heti események előtt. A német DAX és a brit index 1-2 ezrelékkel esik, a francia mutató stagnál. Az amerikai határidős indexek kicsit jobban állnak, 2-3 ezrelékes pluszban vannak.
Sokak szerint a hónap, vagy talán a negyedév legfontosabb hete előtt állunk. A piacok ugyanis a holnapi amerikai inflációs adatra és a szerdai Fed-kamatdöntésre várnak, de dönt az EKB és a brit BoE is. A brit gazdaság növekedése egyébként októberben 0,5 százalék volt, miközben a közgazdászok 0,4-et vártak.
A BUX index pluszban kezdett ma, de most 0,2 százalékkal esik, miközben Varsóban 0,7 százalékos javulás látható. Az OTP egy új bejelentés ellenére 0,4 százalékkal süllyed, a Mol ugyanennyivel felfelé megy, a Richter fél, a Telekom 0,3 százalékkal veszít értékéből. Nyertes az Alteo 3,3 és az Opus 0,5 százalékkal.
420-as eurónál jött a fordulat
A forint ma kezdetben tovább gyengült, az euró reggel 420,45-nél tetőzött, de ez után fordulat következett, és visszaesett 417,70-re. Ez már szerény erősödést jelent a péntek esti állapothoz képest. A dollár kezdetben esett, majd kissé erősödött, a lengyel és cseh pénz kissé süllyed. Négy százalékkal olcsóbb lett az európai földgáz, fél százalékkal csökken az olaj ára, ez segíthet a forintnak.
A múlt hét igencsak izgalmas volt a forint számára is, jegybankelnöki beszéd, ársapka-eltörlés, különadó-kivetés, EU-s tárgyalások a magyarországi támogatásokról stb. A Fed és az EKB szerdán és csütörtökön tartja idei utolsó kamatdöntő ülését, az MNB pedig a jövő héten, ezek az események is megrángathatják a forintot.
Nem fest jól a magyar deviza
Várhatóan a napokban érkezhet döntés az EU-s pénzek kapcsán, már csak az Európai Tanács álláspontjára várhatnak a befektetők – írja a KBC Equitas.
Az utóbbi időben érkezett makroadatok sem mutatnak túl kedvező képet a magyar gazdaságról, ez szintén hátráltathatja a forinterősödést. Technikailag sem fest túl jól a magyar deviza, ami az 50 napos mozgóátlagról mutat felpattanást az euróval szemben.
Továbbra is a 415-ös szint felett mozog az euró/forint árfolyam, ami rendkívül erős támaszt képez – írja az Equilor Befektetési Zrt. A 420-as, gyengébb ellenállás áttörése esetén később a 430-as szint is elérhető lehet, a “korábbi alakzati célárfolyam”.
Az uniós forrásokkal kapcsolatban érkező hírek nagyobb mozgásokat okozhatnak a következő napokban – teszik hozzá.
Sínen az OTP üzbég üzlete
Az OTP Bank megvásárolja az üzbég Ipoteka Bankot, az erről szóló szerződést hétfőn írta alá. Az Erste Befektetési Zrt. véleménye szerint a tranzakció a korábbi nyilatkozatok alapján várható volt. Korábban azt feltételezték, hogy az ukrajnai háború csökkentette a tranzakció esélyeit, de később mégis aláírtak róla egy szándéknyilatkozatot.
A harmadik negyedéves eredményt követő konferenciabeszélgetésen az OTP vezetősége ugyanis kijelentette, hogy “meglehetősen lenyűgözve” távozott az üzbegisztáni látogatásról, mivel a makroszintű helyzet és az ország geopolitikai vonzereje is javult. A tranzakció pénzügyi részleteiről egyelőre nem esett szó.
A vásárlást jelenleg növekedési perspektívának tekintjük, ami bővíti a bank földrajzi jelenlétét – tette hozzá a brókercég.
Gigafúzió a gyógyszeriparban
Óriási felvásárlás készül a gyógyszeriparban, az Amgen amerikai gyógyszeripari vállalat ajánlatot tett a Horizon Therapeutics amerikai biotechnológiai vállalatra. A mintegy 26 milliárd dolláros vételárral ez lenne a legnagyobb felvásárlás a vállalatok történetében – jelentette a Bloomberg egy bennfentesre hivatkozva.
Az ajánlat mintegy 20 százalékos prémiumot jelentene a Horizon pénteki záróárához képest. Korábban a francia gyógyszeripari óriás Sanofi azt mondta, hogy nem akar részt venni a Horizonért folytatott esetleges licitháborúban, és nem tervez ajánlatot tenni.
Megjelenik-e az FTX főbűnöse?
A kriptovaluta-piacot novemberben megrengető FTX-csőd kapcsán december 13-án az amerikai képviselőház bizottsága meghallgatást tart. A korábbi vezérigazgató és fő tulajdonos, Sam Bankman-Fried beleegyezett, hogy tanúvallomást tegyen, miután idézéssel fenyegették. A szenátus banki bizottsága pedig másnap tartja saját FTX-meghallgatását – írja a Coindesk.
Bár az FTX-csődöt sokan tévesen a kriptovaluta-szektor legnagyobb bedőlésének nevezik, ez legfeljebb a károsultak száma szempontjából igaz (ami bő egymillió). A tízmilliárd dollárosra becsült kár a teljes kriptopiac nagyjából egy százalékát teszi ki, míg egy 2014-es esetben ez 4,5 százalékra tehető. Az akkor bedőlt tokiói székhelyű Mt. Gox a bitcoin-forgalom 70 százalékát is bonyolította egy időben – emlékeztetett rá a Holdblog.
Szigorodik az európai kriptovaluta-szabályozás
Az “adózás átláthatóságát” szolgáló új jogszabályváltozást javasol az Európai Bizottság. Ez az “Európai Unióban lakóhellyel rendelkező ügyfelek számára” kriptoeszköz-ügyleteket bonyolító valamennyi szolgáltatóra alkalmazandó lenne. Lényege, hogy a szolgáltatók kötelesek bejelenteni a kriptoeszköz-ügyleteket, és a tervek szerint 2026. január 1-jén lépne hatályba.
A méltányos és hatékony adóztatás kulcsfontosságú… az adóhatóságok azonban jelenleg nem rendelkeznek az ahhoz szükséges információkkal, hogy nyomon követhessék a határokon átnyúló kereskedelemben könnyen forgalmazható kriptoeszközök révén szerzett bevételeket – írja a Bizottság.
A szabályok kiegészítenék a kriptoeszközöktől szóló rendeletet és a pénzmosás elleni rendelkezéseket.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.