Görög bank. Megmentik? |
Ahogy délelőtt beszámoltunk róla, a pocsék japán GDP-adat miatt újabb könnyítéseket, pénzinjekciót várnak a japán döntéshozóktól, ami csúcsra repítette, hét százalékkal növelte a Nikkei 225 index értékét. Főleg ez az optimizmus ragadt át az európai tőzsdékre is, de Kínában is hasonló volt a helyzet, rossz makroadatok nyomán újabb jegybanki beavatkozásokban reménykedtek az egyhetes újévi ünnep után. Az olaj szolid emelkedése is pozitív hatással volt.
Az európai indexek nap közben átlagosan három százalékos pluszban voltak, este az EuroStoxx 50 index 3,0, a német DAX 2,7, a brit mutató 2,2 százalékos emelkedéssel zárt. Az idén az európai bankrészvények sokat szenvedtek, a múlt héten napon belül tíz százalékos esés is előfordult, a Bloomberg szerint az olasz papírok év eleje óta majdnem 30 százalékot estek.
Draghi megerősített és cáfolt
Mario Draghi EKB-elnök az európai bankrendszerről is beszélt ma, szerinte egyrészt a krízis óta sokkal erősebbek lettek a bankok, másrészt viszont még sok tennivalójuk lenne. Megerősítette azt is, hogy az EKB figyeli a piacokat és lépni fog, ha szükséges. Cáfolta viszont, hogy az EKB rossz olasz banki követeléseket készülne vásárolni.
Ezek után egyes bankrészvények, mint a Deutsche Bank vagy a Commerzbank, 2-3 százalékos pluszból szerény mínuszba estek, mások, mint a Société Generale, az Erste vagy a Raiffeisen megmaradtak 3-4 százalékos emelkedésben. Az USA-ban az elnökök napja miatt a tőzsdék zárva vannak.
BUX 23 ezer, OTP 6000
Budapesten a BUX index 1,6 százalékkal 23 000 pont fölé emelkedett, az OTP vezetésével, amely 2,7 százalékkal ment fel és pont 6000 forinton zárt. A Mol 1,4 százalékkal 13 700 forintra emelkedett, a Richter 0,4, a Magyar Telekom 1,8 százalékkal drágult.
A forint erősödött, egész nap 310 forint alatt, ám 309 felett mozgott az euró ára. Este 309,40 volt az ára, majdnem egy egész forinttal a péntek délutáni alatt. A dollár komolyabban erősödött az euróhoz és a jenhez képest, 1,1140 dollár körül volt este egy euró, a Draghi-beszéd az euró árára is hathatott.
Drágább olaj, száguldó autógyárak
Az olaj egy százalék körüli emelkedést ért el nap közben, az Investing.com szerint makacsul tartják magukat a pletykák, hogy az OPEC-tagok mégiscsak hajlanának végre némi termelés-korlátozásra. Az arany és az ezüst viszont az optimista környezetben sokat visszaadott az utóbbi napok-hetek nyereségéből, 2-2,5 százalékos mínuszban vannak.
Az európai autógyártók részvényei újra száguldottak, a Volkswagen, a „népautó” elsőbbségi papírja 7,3, a Renault 7,7, a Fiat 4,4, a BMW 4,0 százalékkal ment fel. A német E.On energiakonszern 8,4 százalékos emelkedése mögött vélhetően Németország atomenergiával való szakítása áll. A nukleáris hulladékok kezelésével kapcsolatban vannak olyan tervek, amelyek nagy megtakarítást jelentenének a társaságnak.
Kilőttek a görög bankok
A görög index 7,4 százalékkal drágult, több, egyébként korábban a földbe döngölt görög bankrészvény 20-30 százalékkal lőtt ki. Az Ekathimerini.com tudósítása szerint a görög bankok nem teljesítő hiteleinek vállalatokhoz való kiszervezése jelenleg a Görögország és hitelezői közötti tárgyalások legfontosabb fejezetévé vált. Az álláspontok azonban egyelőre nem közeledtek egymáshoz.
A hitelezők a kiszervezés liberalizálását szeretnék elérni, a görög fél pedig ezt korlátozná az adósok, főleg kisvállalkozások védelme érdekében. Egy biztos: komolyan dolgoznak a végét járó görög bankrendszer talpra állításán.