5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európa jókora eséssel igyekszik behozni a tegnapi lemaradást, de az USA-ban is gyenge nyitás várható. Pesten is repkednek a mínuszok, a forint a vesztesek között van, a Richter legalább tartja magát. A Teslánál baleseteket vizsgálnak, és kiteszik egy fontos indexből.

Egészen 2020 júniusa, a koronavírus-válság első hulláma óta nem látott esés volt tegnap New Yorkban, az S&P 500 index négy, a Nasdaq 100-as pedig 5,1 százalékkal zárt lejjebb. Sovány vigasz, hogy ezzel csak a múlt hét közepi állapothoz tértek vissza, nem lejjebb. (Egy másik, hogy amint a grafikonon is látható, egy év alatt végső soron nem estek sokat.)

A korábban záró Európa még olcsón megúszta, de ma igyekszik bepótolni a lemaradást, a német, francia, brit mutatók 1,7-2,0 százalékkal esnek tovább. Az USA-határidős indexei is megint pirosban vannak. A téma továbbra is az infláció, kamatemelés, a gazdaság lassulása, amire több gyorsjelentés is utalt. Több Fed-vezető is nyilatkozott, de ez sem javított a tőzsdei hangulaton.

Amerikai, német és francia vezető tőzsdeindexek egy éve. Tradingview.com
Amerikai, német és francia vezető tőzsdeindexek egy éve. Tradingview.com

Az EU-ban 300 milliárd eurós energiafüggetlenség-csomagot jelentettek be, de sok évre elosztva.

Véget is ért a BUX jó passza

A tegnapi felülteljesítés után ma a BUX index is leszálló pályára került, most 2,6 százalékkal van lejjebb. Az OTP 2,7, a Mol 2,8, a Telekom 1,3, a Richter csak 0,1 százalékkal süllyed, nyertes szinte nincs is. A magyar részvénypiacnak valószínűleg nem tett jót az sem, hogy Nagy Márton miniszter az árstopok további fenntartásáról beszélt.

Árfolyamok és grafikonok

A forint ma ismét gyengül, az euró 386,30, több mint két forinttal van a tegnap esti érték felett. Az MNB nem változtatott ma az egyhetes kamaton, de ezt a piac nem is várta. Az olaj stagnál, a földgáz tőzsdei ára esik, a réz emelkedik. A dollár kissé gyengült. A kriptodevizák is szenvednek, a bitcoin 29 ezer, az ether 1940 dollárra esett.

Csökkentve is magas a Richter-célár

Tegnap is a Richter teljesített a legjobban, amely “egy óriási zöld gyertyát produkált”, így több fontos ellenálláson is át tudott törni – írta a KBC Equitas, amely szerint “leginkább technikai mozgás állhat” az utóbbi napok javulása mögött.

Tegnap egyébként 9200-ról 9000 forintra csökkentette a Richter-célárát a PKO, a vételi ajánlás fenntartása mellett, ez még továbbra is jelentős felértékelődési lehetőséget mutat.

Ma 7290 a részvény, ennél a 9000 forint 23,5 százalékkal magasabb.

Kidobják a Teslát egy indexből

A vezető elektromosautó-gyártó háza tájáról rossz hír jött, az amerikai hatóság egy három áldozatot követelő baleset nyomán több száz, az automata vezetőrendszerrel (autopilot) kapcsolatba hozható esetet újra vizsgál. Ráadásul a részvényt kidobhatják egy indexből is, így közel hét százalékkal esett tegnap, ma pedig a tőzsdén kívüli kereskedésben újabb kettővel.

Az indexszolgáltató S&P Dow Jones Indices állítólag kiveszi a vállalatot az S&P 500 ESG indexből. Ennek oka az, ahogyan a Tesla kezelte a járművek autopilot funkciójával kapcsolatos balesetekről szóló vizsgálatokat, de a rasszizmus vádja is felmerült – írta az N-Tv.de. Az ESG-indexek csak olyan vállalatokat tartalmazhatnak, amelyek megfelelnek bizonyos környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási kritériumoknak.

Tesla-belső. Unsplash.com
Tesla-belső. Unsplash.com

A “stagfláció kísértete”

A tegnapi és mai csúnya esés fő magyarázata, hogy egyébként is a kamatemelés, gazdasági lassulás, a stagfláció réme járja be a tőzsdéket hónapok óta. (A stagfláció a gazdaság stagnálása magas infláció mellett.) Ezt pedig súlyosbította két fontos gyorsjelentés az amerikai kiskereskedelmi szektorból, a Walmart (WMT) és a Target (TGT).

A jelentések alaposan elmaradtak a várakozásoktól. A Walmart szerint az amerikaiak főleg élelmiszert vásárolnak most, miközben a tartós fogyasztási cikkeket és egyéb, a kereskedőknek nagyobb árrést biztosító javakat kihagyják. A magas infláció miatt, amit nem követtek a bérek, kisebb a vásárlóerő.

Az XRT kiskereskedelmi ETF és az S&P 500. Tradingview.com
Az XRT kiskereskedelmi ETF és az S&P 500. Tradingview.com

Már régen alulteljesít a kiskereskedelmi szektor

A rossz hírek a többi kiskereskedőt is magukkal rántották, és az S&P Retail ETF (XRT), a szektor tőzsdén kereskedett alapja nyolc százalékkal zuhant a Yahoo Finance szerint. Amint azonban a grafikonon látszik, az XRT már régóta alulteljesítő, a hír nem volt váratlan.

Az optimista verzió a Bloombergtől

A Walmart és a Target gyenge jelentése azt vetítheti elő, hogy a lakosság a fogyasztási cikkek helyett inkább a szolgáltatásokra, például a turizmusra költené a pénzét, ami segítheti a Fed-et az infláció ellen folytatott harcban – idézi a Bloomberget az Erste Befektetési Zrt.

A 40 éves szinten lévő inflációt okozó ellátásilánc-nehézségek és egyéb költségdrágulás jobban sújtja a kiskereskedelmi szektort, nagyobb hatást gyakorolva a fogyasztók által tapasztalt árszínvonal-növekedésre.

Az említett vállalatok vártnál gyengébb teljesítménye arra utalhat, hogy csökken a lakossági költekezés. Ez arra ösztönözheti az üzletláncokat, hogy növekvő költségeiknek kisebb részét hárítsák át a fogyasztókra.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16950 16825 17025 -0,56% 16950 16955 4 492 292 075 HUF 2024-04-19 16:14:57
MOL 2982 2968 3024 -1,26% 2982 2984 996 455 018 HUF 2024-04-19 16:15:50
MTELEKOM 926 920 926 +0,43% 925 926 227 020 732 HUF 2024-04-19 16:15:43
RICHTER 8875 8805 9000 -0,84% 8875 8895 1 308 021 130 HUF 2024-04-19 16:15:53
OPUS 396 390 400 -0,50% 396 399 82 282 291 HUF 2024-04-19 16:01:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kulcsfontosságúvá vált az aranytartalék az elmúlt években?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 14:46
Az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került az arany, mint jegybanki tartalékeszköz, a stabilitás szimbóluma. Veres István Attila a Magyar Nemzeti Bank szakcikkében mutatta be az utóbbi évek aranypiaci folyamatait, legfontosabb trendjeit, valamit az MNB aranytartalékának több lépésben történő növelését.
Részvény / Deviza / Áru Eltitkol valamit a Netflix, kamatcsökkentés helyett kamatemelés jöhet
Eidenpenz József | 2024. április 19. 12:18
Rossz a hangulat a tőzsdéken az izraeli válaszcsapás után, de volt rosszabb is a hajnali órákban. A frissebb hírek nyomán megnyugodott többek között a kőolaj, az arany, a bitcoin és az euró/forint árfolyam is, de békéről még nincsen szó. A Netflix azért esett, mert titkosítani kívánja az előfizetők számát, Kína pedig visszavág az USA-nak.
Részvény / Deviza / Áru Legyen erős, ha a forint-euró párharcra néz!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 07:43
A forint veszített értékéből a nemzetközi devizapiacon ma reggel, a tegnap esti árfolyamokhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Csütörtököt mondott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 18:33
Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, az euró és a svájci frank ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 0,6 százalékkal.
Részvény / Deviza / Áru Sötét felhők árnyékolták be a tőzsde egét
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 441,01 pontos, 0,67 százalékos csökkenéssel, 65 674,41 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Visszalökték az erősödő devizánkat, vészesen emelkedik egy kulcsfontosságú fém ára
Eidenpenz József | 2024. április 18. 12:12
A tőzsdéken enyhe optimizmus látható, a Netflix gyorsjelentésére várnak. Kivéve Budapesten, ahol főleg az OTP a visszahúzó erő. Az amerikaiak lépései nyomán tovább drágult a réz, a gyengülő dollár is segít a nyersanyagoknak és a forintnak. A bitcoin 60 ezer dollár is volt, de visszapattant onnét.
Részvény / Deviza / Áru Ámulni fog, ha meglátja, hogyan alakult a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 07:51
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Most aztán törheti a fejét, aki eurót akar venni
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 17:58
A nap nagy részében erősödött a forint - a nap végére viszont megint veszített erejéből a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Ekkora pofon után csak egy irányba repülhetett a BUX
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 17:44
Tegnap akkorát esett a BUX, hogy ma csak felfelé vezethetett az útja.
Részvény / Deviza / Áru Három forinttal olcsóbb az euró, megállíthatatlan az arany
Eidenpenz József | 2024. április 17. 12:26
A tőzsdéken javult a hangulat, a piac emészti, hogy tolódik az amerikai kamatcsökkentés. A forint nagyot fordult, de nincs egyedül, az euró/dollár vagy a zloty is irányt váltott. Megvan a Telekom-osztalék, fő a fejük a luxusmárkáknak, nagyot estek a bitcoinbányász-részvények.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG