Kilenc éve nem volt ekkora tőzsdei kibocsátás
A súlyosan eladósodott konszern - amely a többségi tulajdonosa Magyarországon a Budapesti Elektromos Műveknek (Elmű) és a Mátrai Erőműnek - ötmilliárd euró pluszbevételt vár a lépéstől. Kilenc éve, az orosz VTB bank tőzsdére vitele óta nem volt ekkora értékű tőzsdei kibocsátás Európában.
Egyelőre az Innogy 18-25 százalékos tulajdonrészét kínálják fel nyilvános vételre, a részvényeket szeptember 26-tól október 6-ig lehet lejegyezni. Az RWE darabonként 32-36 eurós vételárra számít. Október 7-én már indulhat is a tőzsdei kereskedés a papírokkal.
Az RWE az Innogy vállalathoz szervezte ki megújulóenergia-üzletágát, a zöldenergia-termelést, a -hálózatot és az értékesítést. Az anyavállalatnál maradt a hagyományos atom-, szén- és gázerőművek üzemeltetése és az energiakereskedelem.
Az E.On fordítva csinálta
Egy másik nagy német energiaipari konszern, az E.ON a múlt héten zárta le új leányvállalatának, az Uniper cégnek a tőzsdei bevezetését. Az E.ON - ugyanúgy, ahogy az RWE - különválasztotta megújulóenergia-üzletágát a hagyományos energiatermeléstől, azzal a különbséggel, hogy náluk a "régi", E.ON márkanév alatt fog működni a megújulóenergia-üzletág, és az új vállalat, az Uniper viszi tovább a hagyományos energiatermelést. Az Uniper tőzsdei bevezetése meglehetősen különlegesre sikerült, a piac a várakozásoknál jóval kevesebbre értékelte a hagyományos energiatermeléssel foglalkozó vállalatot - itt írtunk róla bővebben >>