A szerda esti és csütörtöki jelentős esést, amit Donald Trump sajtótájékoztatója váltott ki, pénteken egy kis jókedv váltotta fel a tőzsdéken. Jöttek amerikai makroadatok a decemberi fogyasztásról, fogyasztói bizalomról és a termelői árakról, de ezek nagyon nagy meglepetést nem okoztak. Az amerikai piacnyitás előtt közzétették viszont a JPMorgan, a Bank of America és a Wells Fargo gyorsjelentését, ami az egész bankszektorra jótékony hatással volt.
A német DAX index végül 0,9, a francia CAC 1,1, a brit FTSE 100 pedig 0,6 százalékkal ment fel. A vezető olasz index 1,8 százalékos emelkedése a bankokon kívül annak is köszönhető volt, hogy az előző nap két számjegyű veszteségeket elérő Fiat Chrysler most korrigált felfelé 4,6 százalékkal.
Stabil a forint
A BUX index sokat volt ma mínuszban, végül minimális, pár pontos eséssel, légyegében stagnálással végzett. Ez Nyugat-Európához gyenge, de a lengyel és román tőzsdéhez képest jó, ezek nagyobbat estek. A helyzetet az OTP mentette meg, a papír több mint kilenc éve, 2007 vége óta nem látott magasságba emelkedett, ma újabb 1,5 százalékkal, 8890 forintra ment.
A Mol kerek 21 000 forintos ára nem jelent változást, a Richter két százalékkal 6274 forintra esett. A Telekom 1,2 százalékkal 503 forintra süllyedt. Az euró/forint 307 és 307,70 között mozgott, az esti 307,20 forint nem jelent érdemi változást.
Gyógyszercégek hullámvasúton
Az amerikai indexek kissé visszavettek a kezdeti emelkedésből este hatig, hat óra után az S&P 500 0,2, a Nasdaq indexe 0,5 százalékos pluszban, a Dow Jones ipari átlag 0,1 százalékos mínuszban állt. Főleg az olajcégek szerepeltek rosszul és a bankoknál is jobban teljesítettek a gyógyszercégek, amivel persze főleg korábbi veszteségeiket korrigálták.
Az olaj pluszban kezdett, aztán átment fél százalék körüli mínuszba, továbbra is bizonytalan a piac, hogy az OPEC mennyire tartja be a termelés-csökkentést.
Akár Lenin is mondhatta volna
A török líra körül nagy felhajtás volt, az egyik hír szerint a Fitch hitelminősítő vizsgálja az ország leminősítésének szükségességét. A török jegybank elnöke viszont hosszasan ecsetelte, mennyire széles lehetőségeik tárháza a deviza megvédésére. (A líra a világ legrosszabbul teljesítő valutája volt az idén, de tavaly is hatalmasat zuhant a nyári puccskísérlet és az újabb és újabb tisztogatások, rendkívüli állapotok bevezetése óta.)
Erdogan elnök pedig kifejtette, hogy nincs különbség a fegyveres terroristák és a dollárral, euróval, kamatokkal operáló terroristák között. Azt elfelejtette hozzátenni, hogy részben az ő döntései miatt esik a líra, és országa folyamatosan rá van utalva a csúnya külföldi spekulánsok pénzére, mert jóval többet költ, mint amennyit megtermel. A líra mindenesetre ma kezdetben gyengült, de délután, már második napja, erősödni tudott, mintegy fél százalékkal.
Ennyit érhet a Duna House
Eddig nem diadalmenet a Duna House a tőzsdén – írta a KBC Equitas. Nem tudott érdemben emelkedni a részvény a tőzsdei bevezetés óta, az első két hónapban inkább enyhe lecsorgás volt jellemző. „Pedig a céggel kapcsolatban azért jöttek jó hírek is, és úgy véljük, a jelenlegi szinteken drágának azért nem lehet nevezni a részvényeket” – írják. Óvatosságra intenek, de a korábbi, 4135 forintos fair értéket nem változtatták meg. (A papír ma 3820 forint volt.)