Meglehetősen hektikus volt a piacok mozgása a hét első napjaiban, hiszen hétfőn az európai tőzsdeindexek beszakadtak, ám miután az Egyesült Államokban nem volt komoly esés, így kedden már korrigáltak a piacok, és nyereséggel zártak a főbb európai tőzsdeindexek. Az FTSE-100 index Londonban 1 százalékos nyereséggel fejezte be a keddi kereskedést, a frankfurti DAX 0,74 százalékkal, a CAC-40 Párizsban szintén 0,74 százalékkal végzett magasabban. A milánói tőzsdeindex 0,24 százalékos, a madridi 0,74 százalékos emelkedéssel fejezte be a keddi kereskedést. A Wall Streeten ugyanakkor kedden is esést láthattunk, a 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 66,77 ponttal, 0,19 százalékkal 34 297,73 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutatója 51,33 ponttal, 1,16 százalékkal gyengült, és 4358,8 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 315,8 ponttal, 2,28 százalékkal lett kevesebb, és 13 539,3 ponton zárt.
Ezek után kisebb meglepetést jelent, hogy szerda délelőtt hurráoptimizmus tombol az európai piacokon. Pedig elvileg semmi olyan dolog nem történt, ami indokolná ezt a fordulatot. Hiszen a koronavírus járvány világszerte továbbra is erősen jelen van, a fertőzöttek száma még mindig emelkedő pályán mozog. Az aktuális geopolitikai probléma, az orosz-ukrán válság kapcsán sem látszik egyelőre megoldás, a Moszkva által támasztott feltételek elfogadhatatlannak tűnnek.
Ugyanakkor az európai piacok optimizmusa a magyar tőzsdén is jelentkezik, hiszen késő délelőtt közel 2 százalékos pluszban állt. A vezető magyar részvények mindegyike erősödni tudott, a BUX-ban legnagyobb súlyt képviselő OTP 3,3 százalékkal ugrott meg. Ugyanakkor nem a bankpapír emelkedett a legnagyobb mértékben, hiszen a 4iG ennél is többet, 5 százalékot nőtt, azt követően, hogy kedden este hivatalossá vált a német Rheinmetall 25 százalékos tulajdonrész szerzése. Jól teljesített szerda délelőtt a Richter papírja is, a gyógyszergyártó 2 százalék feletti pluszban állt, míg a Mol fél százalékkal drágult.
Amerikára figyelnek a befektetők
Az amerikai jegybank, a Fed szerda este teszi közzé a kamatdöntő ülésének döntését. A befektetői konszenzus arról szól, hogy még nem emelik az irányadó rátát, ugyanakkor abban általános az egyetértés, hogy a kamatemelési ciklus hamarosan megindul. Az elemzők abban bíznak, hogy a Fed ezzel kapcsolatban a mostani ülés után ad valamiféle iránymutatást. Jelen pillanatban ugyanis óriási a bizonytalanság, hiszen többféle elképzelés is van arról, hogy milyen ütemben hajtják végre a kamatemelést, ahogy abban sem értenek egyet a szakértők, hogy mikor lép először a Fed. Miután az infláció az Egyesült Államokban is elszaladt, és a Fed elnöke többször megerősítette, hogy erre reagálni fognak, így az amerikai jegybank kényszerpályán mozog, és hamarosan emelniük kell.
Meglepőt húzott az MNB
Ha már kamatemelés, akkor érdemes a keddi MNB ülésre visszatekinteni. Az elemzők többségét ugyanis meglepte, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a várt 30 bázispont helyett 50 bázisponttal 2,90 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. A lépés egyébként abból a szempontból elvileg kisebb jelentőségű volt, hogy a piaci kamatszintekre erős hatást gyakorló egyhetes jegybanki betétek szintje még mindig meghaladja az alapkamatot. Ugyanakkor a piacok felé mégis jelzésértékkel bír, hogy az MNB igyekszik kontrollálni az inflációt.
A keddi kamatemelés után egyébként a forint erősödött kedden délután, és ismét 360 forint alá került az euró árfolyama. A kedvező folyamatok ugyanakkor szerdán nem folytatódtak. A magyar deviza kismértékben gyengült a délelőtti órákban, és a bankközi piacon a 359-es szint körül mozgott az euró árfolyama.
Kedvező számok a Microsofttól
Összességében pozitív jelentést közölt a keddi zárás után a Microsoft. A világ egyik legértékesebb vállalatának bevételei a december végével záródott 2022-es pénzügyi év második negyedévében 20 százalékkal, 51,73 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbi 43,08 milliárd dollárról. A negyedéves adat először haladta meg az 50 milliárd dollárt, amihez jelentős mértékben hozzájárultak a vállalat felhőszolgáltatásainak erős számai.
A Microsoft adózott eredménye 21 százalékkal, 18,8 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbi 15,46 milliárd dollárhoz képest. Az egy részvényre jutó eredmény 2,03 dollárról 2,48 dollárra emelkedett. Az adatok felülmúlják az elemzői várakozásokat. Szakértők a Microsoft negyedéves bevételét 50,88 milliárd dollárra, részvényarányos nyereségét pedig 2,31 dollárra várták. A befektetők különösen pozitívan fogadták a menedzsment jövőbeli prognózisát, a gyorsjelentést követőn publikált számok szerint a cég a következő időszakban is dinamikusan növekedhet.
Az amerikai gyorsjelentési szezon tovább tart, így ma is számos fontos vállalat eredményével ismerkedhetünk meg. Nyitás előtt jelent a Boeing, az AT&T, majd a zárást követően teszi közzé - várhatóan igen kedvező - számait a Tesla.