Tovább javult a hangulat a tőkepiacokon, főleg az omikron vírusvariánssal kapcsolatos aggodalmak csökkentek. Közben Kínából is jó hírek jöttek, és az új német kormány is felállt.
A tegnapi szép amerikai zárás után, amely különösen az ipari jellegű ágazatokat vitte fel nagyon, ma a technológiai Nasdaq 100 határidős index értéke ugrik nagyobbat, másfél százalékkal, 16 ezer pont fölé. Európában szintén remek a hangulat, itt is leginkább a technológiai papírok mennek, a német TecDAX mutató például 2,8 százalékkal. A normál francia és német index 2,1, a brit 1,1 százalékkal emelkedik.
Tegnap a hazai BUX a jó nemzetközi hangulat ellenére esett 0,4 százalékkal, ma viszont végre szintén pluszban van, ha el is marad kicsit az európai átlagtól. A bő egy százalékos javulás az OTP másfél százalékának köszönhető elsősorban, a Mol és a Richter 0,8 százalékkal drágult. A Telekom egy százalékkal felfelé, a 4iG ugyanennyivel lefelé mozdult el.
Az árupiac is optimizmust tükröz a gazdasággal kapcsolatban, az olaj majdnem három százalékkal megy fel, az ipari fémek is határozottan drágulnak.
A forint ma sem túl izmos, az euró 365,80 fillér. Kérdés, a héten is emel-e a kamatokon az MNB.
Bátran emeli az MNB a kamatot, ha kell
A forintot akár erősíthette is volna, de nem így történt. Virág Barnabás, az MNB alelnöke a Világgazdaságnak adott interjújában megerősítette, hogy az MNB jövőre is öt százalékos inflációval számol, bár az idén novemberi tetőzést követően valamelyest csökkenhet a pénzromlás mértéke – írja a KBC Equitas. Eszerint az MNB
legalább annyival emeli az alapkamatot, amennyivel megemeli az egyhetes betéti kamatát a következő hetekben. Ha szükséges, a jegybank fenntartja a heti kamatemelését, azonban ha a környezet megfelelően alakul, akkor nem lesz szükség minden héten emelésre. A következő hónapokban a reálkamat gyors emelkedésével is számolni kell.
Gyengén zümmög a magyar járműipar
Ma előzetes adatokat tett közzé a KSH az ipari termelésről, októberben annak volumene 2,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi, meglehetősen magas bázistól – írja az Erste Bank.
A gyenge teljesítmény hátterében főként ismét az autóipar állt.
De kedvező, hogy a kiigazított havi index 0,3 százalékkal nőtt. A termelés az év első tíz hónapjában 10,8%-kal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában.
Jó hírek jöttek Kínából
Kínából végre jó hírek érkeztek, az export és az import növekedése meghaladta a várakozásokat, tegnap pedig egy komolyabb jegybanki lazítást jelentettek be. A kínai kormányülés kiemelt témája volt a gazdaság jövő évi támogatása – írja az Erste Befektetési Zrt.
A cél elsősorban az ingatlanfejlesztők likviditási válságának kezelése és a lassuló kötvénypiac újbóli felpörgetése. Ezzel egy időben a kínai jegybank kijelentette, hogy jövő héten fél százalékponttal csökkenti a bankok tartalékképzési rátáját, ami várhatóan 188 milliárd dollárnyi jüan likviditást fog biztosítani az ország gazdasága számára. A várakozások szerint tovább is vághatja ezt a rátát.
Kimentenék a csődös ingatlancéget
Pozitív az is, hogy a kínai ingatlanfejlesztő Kaisa Group-ot hitelezői, a kötvénytulajdonosok megmentenék. Tegnap még a másik hasonló cég, az Evergrande csődhelyzete volt a téma, amely végül nem is tudott minden fizetési kötelezettségének eleget tenni. Erről itt írtunk:
Magához tért a kriptodeviza-piac
A hétvégi csúnya esések után mára ismét emelkedésbe váltott a kriptodevizák többsége, a bitcon hat százalékkal 51 270, az ether kilenc százalékkal 4418 dollárra emelkedett. Az egyik viszonylag új üdvöske, az Avalanche húsz százalékkal ugrik.
Az esésben állítólag egymilliárd dollárt meghaladó értékű tőkeáttételes long (vételi) pozíciót kellett likvidálni (kényszerűen lezárni), ami egészséges a piac további emelkedése szempontjából. De nem feltétlenül rögtön, hanem hetek alatt jelentkezhet a hatása.
A kriptodevizák temetési menete
Temetési menethez hasonlította tegnap az egyik szaklap a mélypont közelében a piaci hangulatot, mivel a kriptodevizák hangulati indexe 16-ra esett, amire csak ritkán van példa. Bár az index sok esetben nem ad támpontot arra vonatkozóan, merre megy a piac, éppen ilyen nagy mélységek után mond valamit. Eszerint erősen valószínű, hogy közel a fordulat, a javulás.
Egyes elemzők azonban amiatt aggódnak, hogy a piacra sok kisbefektető érkezett, akik újoncok, csak az idén kezdtek ezzel a szektorral foglalkozni. Ez labilissá teheti az amúgy is ingadozó piacot.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.