Januárban nagyon nagyot esett az olaj ára, mintegy 15 százalékot, amire 1991 óta nem volt példa. Ennek fő oka az, hogy a koronavírus elterjedése kétségeket okozott a kínai és a globális gazdasági növekedéssel kapcsolatban egyaránt. Bár az elemzők többféle verziót is számításba vesznek, egy esetleges világjárványnak, az ebből adódó világméretű recessziónak már a lehetősége is árcsökkentő tényező a részvényárfolyamokban és az árupiaci termékek árában is – mondta el a TrendFM műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az MFor.hu újságírója.
A kőolaj ára előzőleg viszont meglehetősen nagyot emelkedett decemberben, illetve január elején, aminek részben az az oka, hogy az olajexportáló országok szervezete, az OPEC tavaly év végén jelentős erőfeszítéseket tett az árak fel tornázása érdekében. Másrészt az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség is akkoriban hágott csúcspontjára. Így tulajdonképpen volt honnét visszaesnie az árfolyamnak.
Más nyersanyagok árfolyama árfolyamában is ez a félelem tükröződik, a réz ára is nagyon alacsonyan van. Az arany és az ezüst viszont, amelyeket tavaly fedeztek fel a befektetők, idén kissé estek vagy nagyjából szinten maradtak. Kivéve a palládiumot, amelynek árfolyama az év elején még újabb és újabb rekordot döntött. Majd a koronavírus hatására meredek visszaesés következett. Ezt a fémet szinte kizárólag autók katalizátorárban használják fel, így a gazdasági növekedésre és az autókeresletre érzékeny elsősorban.
Teljesen másképp viselkedik a lítium, amelynek árfolyama 2011-2012 körül nagyot ugrott, később zuhant, majd ismét duplázódott és ismét leesett. Pontosabban nem is a lítium, amelyet nem lehet közvetlenül megvásárolni tőzsdén, hanem az ennek bányászatára és feldolgozására szakosodott társaságok részvényeit tömörítő LIT ETF (tőzsdei alap). Amelyben azonban akkumulátor-gyártók is vannak, mint például a Tesla, ezek az árfolyamot más okokból is jelentősen el tudják téríteni.
Az árupiacokról – nemesfémekről, kőolajról földgázról – nemrég itt írtunk.
A teljes beszélgetést itt lehet meghallgatni: