Amerikában talán még a karácsonynál is nagyobb ünnep a hálaadás, a rossz járványhelyzet ellenére tízmilliók indultak útnak, a tőzsde pedig zárva van. Ez rányomja a bélyegét a többi tőkepiacra is, az európai Stoxx 600 index alig változik, 0,1 százalékkal süllyed. A német technológiai részvények TecDAX indexe viszont egy százalékkal emelkedik, és az amerikai technológiai Nasdaq 100-as mutató határidős értéke is 0,4 százalékkal van feljebb.
Itthon a BUX index negyed százalékos süllyedést mutat, az OTP 0,1, a Mol 0,6, a Telekom 0,3 százalékkal olcsóbb. A Richter egyelőre szinten tudott maradni. A forint picit gyengült, 361,10 az euró ára. Kissé emelkedik az arany, egy százalék körüli esést mutat az olaj.
OTP-célár és a forint
Céláremelés érkezett az OTP-re a Goldman Sachstól, lényegesen magasabb a 11 930 forintos mai árnál.
A korábbi 13 100 forintos célár 14 100-ra módosult, ez pedig 18 százalékkal magasabb a tegnapi záróárnál. A Bloomberg konszenzusa alapján az OTP-re vonatkozó célárak átlaga 12 200 forint – írta a KBC Equitas. Ami a forintot illeti, ma az MNB egyhetes betéti tenderére figyelhetnek a befektetők. Ám nagy meglepetésre nem kell készülni – tették hozzá.
Fontos ellenállási szintek alatt mozog az euró-forint árfolyam az Equilor Befektetési Zrt. szerint.
A további emelkedéshez a 361,30-as szintet kellene szignifikánsan átlépni, ez esetben a 363 felett húzódó, 23,6 százalékos Fibo-szintet célozhatná meg. Az indikátorok továbbra is vételi jelzésen, de nem várható trendszerű elmozdulás egyelőre. A Bollinger-szalagok most kezdtek el szűkülni, 5-8 nap múlva kerülhetnek olyan helyzetbe, mely nagyobb mozgást tesz lehetővé. Ma tart egyhetes betéti tendert a Magyar Nemzeti Bank, ezúttal sem számítunk kamatváltozásra.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Merkel “korona-menetrendje”
A novemberi korlátozások javulást hoztak ugyan a járvány terjedésében Németországban, de nem eleget – állapították meg tegnap a szövetségi kancellár, Angela Merkel és a szövetségi államok miniszterelnökei közötti hétórás videokonferencián. A fertőzések száma még mindig túl magas. Ezért a korlátozásokat kiterjesztik, és egyes esetekben szigorítják.
A résztvevők december 20-ig megállapodtak a menetrendben. Két háztartásból már csak maximum öt ember találkozhat egyszerre, ezzel csökkentik a kapcsolatok számát. A korlátozás várhatóan január elejéig tart. Karácsonykor átmenetileg legfeljebb tíz, 14 év feletti ember találkozása engedélyezett. A 14 éven aluliakra korlátozás nem vonatkozik.
(Lásd még: A karácsonyt is korlátozzák a Covid miatt Németországban)
Borús fogyasztói kilátások Németországban
A GfK Kutatóintézet Németországban decemberre a fogyasztói bizalmi index –6,7 pontos süllyedését mérte, az előző havi –3,2 ponttal és az elemzők által várt –5,5 ponttal szemben.
A fogyasztók a gazdasági növekedéssel, saját jövedelmükkel és a vásárlásra való hajlandóságukkal kapcsolatban egyaránt pesszimistábbak lettek. A német lezárások, a szállodaiparban a, a vendéglátóiparban és a rendezvények területén, a turizmus szünetelése súlyosan érintik a fogyasztói várakozásokat is. A gazdasági válságból való gyors kilábalás reménye szertefoszlott – írja a GfK. Hasonlóan rossz értékeket utoljára májusban mértek.
Magyar vétó, olasz adóssághegy
Az Európai Unió 2 billió (kétezer milliárd) dolláros gazdaságsegítő csomagjának megvétózóival, Lengyelországgal és Magyarországgal csütörtökön találkoznak a tagok, akik kompromisszumot remélnek. Olaszország eközben felszólította az Európai Központi Bankot, hogy fontolja meg az általa felvásárolt államadósság eltörlését vagy örökre való megtartását a bajba jutott országok felépülésének elősegítése érdekében.
Az Egyesült Királyság a számítások szerint az elmúlt 300 év legsúlyosabb gazdasági visszaesése előtt áll. A brit pénzügyminisztérium a munkaerőpiac támogatásának kiadásait és az ellentmondásos kiadáscsökkentések elmaradó bevételeit próbálta egyensúlyba hozni a Bloomberg.com szerint. Közben a Brexit-tárgyalások döntő szakaszhoz közelednek, és a Kínával fennálló kapcsolatok romlanak.
Nyolc hónapos csúcson az olaj
A napokban nyolc hónapos csúcsra emelkedett az olaj ára a gyengébb dollár és az amerikai kőolajkészletek meglepő csökkenése miatt. A következő OPEC+ találkozó hétfőn kezdődik.
A nyersolaj árának megugrása érveket szolgáltat azoknak az országoknak, amelyek támogatják a termelés felpörgetését. Viszont fejfájást okoznak az ellentétes nézetekkel rendelkezők, azaz a kitermeléscsökkentés-pártiak számára. Irak bírálta a kartellt, mondván, hogy a tagok gazdasági és politikai szempontjait figyelembe kell venni, nem pedig uniformizált megoldást kényszeríteni az összes tagországra – írta a Bloomberg.
Nio-céláremelések sora
Noha a Nio továbbra sem tudott nyereséget termelni, az elemzők lelkesen reagáltak a legfrissebb negyedéves eredményekre, és jelentősen megemelték a kínai e-járműgyártó célárait – írja a Finanzen.net.
Az amerikai CNBC szerint a Bank of America több mint kétszeresére emelte az előrejelzését, 23-ról 54,70 dollárra. A Credit Suisse elemzőinek célára is hasonlót ugrott, 25-ről 60-ra. A Deutsche Bank és a JPMorgan is optimistábbá vált, mindkettő 50 dollárra teszi a papírt. Korábban csak 34, illetve 46 dollár volt a becslésük. Az elemzők úgy vélik, hogy a Nio nagy hosszú távú növekedési potenciállal rendelkezik. Nemrég jelentette be első elektromos szedánját, és azt tervezi, hogy minden évben új modellt dob piacra. Ráadásul 900 km-es hatótávolságú járműveken dolgozik, és részesül a kínai helyi hatóságok támogatásaiból. Nemrég kapott egy milliárdos összeget.
Kiadós Tesla-emelés, mely máris lemaradt
A Nio árfolyama viszont már el is szállt, legutóbb New Yorkban 53,70 dollár volt. A befektetők hihetetlen, 1100 százalék feletti növekedést értek el az év eleje óta.
Adam Jonas, a Morgan Stanley elemzője két napja felülsúlyozásra minősítette a Tesla részvényeit, így három év óta először átlag feletti mértékben optimista lett az elektromos autógyártóval kapcsolatban. Jelentősen megnőtt a célár is, a korábbi 360 amerikai dollár helyett a részvényt 540 amerikai dollárra tette, ami akkor tíz százalékos felértékelődési potenciált rejtett.
Csakhogy a részvény itt is beelőzött, két nap alatt megint hatalmasat ugrott, már 570 dollár körül volt tegnap.
Megakadt a bitcoin-rali
A bitcoin árfolyama visszapattant a valahol 19 500 és 20 100 dollár között húzódó történelmi rekordról. (Különböző tőzsdéken különböző maximumárak voltak 2017 decemberében.) A tegnapi maximuma 19 400 dollár körül volt. Most csak 16 900 az ára, mintegy 12 százalékkal a tegnapi érték alatt. Az ether 16 százalékkal 500 dollárra esett, számos más alternatív, másodvonalbeli kriptodeviza is kétszámjegyű, sokszor 20 százalék körüli zuhanást élt át tegnap óta.
A bitcoin persze az utóbbi időben rengeteget emelkedett, így egy megállónak, korrekciónak már ideje volt. Egy napból még nem feltétlenül következik, hogy az idei emelkedő trend megtört. (De az sem, hogy folytatódni fog.)