Mol-kút Balatonföldváron |
Kedden részben azért estek a tőzsdeindexek, mert Mario Draghi európai jegybankelnök szavaiból a jegybanki lazaság közelgő végére következtettek a piaci szereplők. Valamint azért, mert az USA-ban elhalasztották az egészségbiztosítási reform tárgyalását. Ez utóbbi pedig olyan szempontból fontos, hogy ha Trump itt keresztül tudná végre vinni akaratát, akkor talán a többi, gazdaságélénkítő intézkedésre is sor kerülhetne. Mint például az adócsökkentések, amire a tőzsdék fél éve várnak. (Lásd Trump-rali.)
Olasz bankok az élen
Ma az első tényezőben annyi változás történt, hogy Draghi szavait a hírügynökségek pontosították, az elemzők újramagyarázták, és arra jutottak, hogy kommunikációs hiba történhetett. Talán mégsem a jegybanki élénkítő program közelgő végére akart velük utalni az elnök.
Ez arra volt elég, hogy a délelőtti nagyobb mínuszokat Európában estére kisebb mínuszokra mérsékeljék a tőzsdéken. A német index 0,1, a francia 0,2, a brit 0,6 százalékkal esett, az olasz bankok viszont szárnyaltak és húzták maguk után a milánói tőzsdét, az Unicredittel az élen.
Veszi magát az OTP
Az USA-ban nehéz eldönteni, miért lett a keddi csúnya mínuszból jókora plusz, de tény, hogy szépen magukhoz tértek az indexek. Este hat után az S&P 500 0,8, a Nasdaq 1,0, a Dow Jones 0,7 százalékos pluszban volt. Az emelkedést a bányavállalatok, olajcégek és a bakok vezették.
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal esett, valamivel az európai átlag alatt járt. A Mol 1,2 százalékkal 21 115-re, az OTP 0,9 százalékkal 9200-ra, a Telekom 0,4 százalékkal 470-re süllyedt. Pedig az OTP mostanában szorgalmasan vásárolja saját részvényeit. A Richter viszont 0,5 százalékkal 7149-re emelkedett. Holnap lehet utoljára Waberers-részvényeket jegyezni.
Olaj, arany, bitcoin fel
A dollár tovább gyengült az euróhoz képest, ez is nyomaszthatta az európai exportőröket, 1,1380 a keresztárfolyam. A forint és a többi kelet-európai deviza erősödött, itthon 309,50 volt egy euró, 60 fillérrel kevesebb a keddinél.
Az olaj a szokásos heti amerikai készletadat nyomán emelkedett, valamivel egy százalék feletti pluszban van. Enyhe pluszban az arany. A kötvénypiacokon megint inkább emelkedtek a hozamok.
A bitcoin és az ethereum több napos zuhanás után tíz százalék körüli pluszban van.